iransaze.com :: مشاهده موضوع - شروع به کار نظارت
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » نظام مهندسی

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
شروع به کار نظارت رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 27, 28, 29  بعدی
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
ashkan-sazeh
عضو جدید
عضو جدید

عضو شده در: 7 اردیبهشت 1392

تشکر شده 3 بار در 1 پست

[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 - 11:18    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

گمان میکنم کتاب " نظارت بر ساختمان سازی درآینه تجربه " انتشارات شباهنگ
مشکلات شما رو تا حد زیادی حل کنه...
ضمنا نویسندش تو سایتش جواب سئوالای شما رو میده.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
maskan_civil
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 12 خرداد 1390

تشکر شده 84 بار در 62 پست

iran.gif

پست تاریخ: یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 - 12:09    عنوان: icon_great  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

sattari-e نوشته است:
mohandes1 نوشته است:
با سلام
من ناظرم، ایا در صورتیکه از بتن آماده استفاده شده باشد ایا من بایستی طرح اختلاط بدهم چه چیزی رو بایستی تو این مسله کنترل نمایم؟
سازه من دارای دیوار حایل است این رو چه جوری اجرا کنم من رو کمی راهنمایی کنید لطفاً

با سلام

نه مهندس نیازی به ارایه طرح اختلاط توسط شما نمی باشد . این مسئله ای هست که دوست دارم بیشتر دوستان در این مورد مشارکت نمایند . در صورتی که شما طرح اختلاز بدید و بتن به هر دلیل مناسب نباشد تمام تقصیر ها متوجه شماست . و به صورت سوال اگر شما طرح اختلاط بدهید چطور میخواهید کنترل نمایید که طبق طرح شما بتن ساخته شده است .

شما برای این کار بهتر است نسبت های اختلاط را بدانید که در صورت لزوم به کار ببرید و یا به کارفرما و یا اپراتور بچینگ اشاره نمایید که به این بتن نیاز هست و طبق این نسبت بتن سفارش داده شود.

ببینید یک طرح اختلاط ساده و بسیار کاربردی خدمتتان عرض می نمایم که واقعا به کار می آید و در صورتی که نیاز به ارایه نظر میباشد . ارایه ان به منزله درک شما از طرح اختلاط وبتن می باشد .

یک متر مکعب بتن حدود 2450 کیلو گرم بر متر مکعب وزن دارد که وزن خالص بتن حدود 2370 تا 2390 کیلوگرم میباشد .

برای بتن 350

350 کیلوگرم سیمان
حدود 150 کیلوگرم آب که این نسبت معمولا بیشتر از این مقدار در نظر گرفته میشود.

مابقی مصالح سنگی که این مصالح به نسبت سه پنجم مصالح ریزدانه و دو پنجم مصالح درشت دانه .

وزن مخصوص بتن را از اب و سیمان کم میکنیم برابر است با 1870

حال مصلح ریزدانه برابر با 1122 کیلو گرم بر متر مکعب

و درشت دانه برابر 748 کیلوگرم بر متر مکعب

حال نوبت به نسبت مصلح ریز دانه می باشد . مصالح ریزدانه تشکیل شده است از شن شسته و شن شکسته که این مصالح به نسبت سه قسمت شسته و یک قسمت شکسته مخلوط میگردند . مصالح ماسه شکسته نقش فیلر و چسبانده در بتن را دارد که به 0-4 و 0-5 و 0-6 نامگذاری میشوند که نسبت پراکندگی اندازه ذرات را نشان می دهد.

مصالح درشت دانه نیز شامل شن نخودی و با دامی می باشند که نخودی دارای دانه های نسبتا ریز تر و به شکل نخود و با دامی درشت دانه تر و به شکل بادام می باشد که به نسبت سه قسمت بادامی و یک قسمت نخودی مخلوط میگردند .

مهندس این توضیحات ممکن است کمی گیچ کننده باشد ولی بسیار کار بردی و مناسب می باشند چندین بار مرور کنید انها را یاد خواهید گرفت .

در مورد دیوار حایل خدمتتان عرض نمایم که دیوار حایل معمولا پس از ارماتور بندی فنداسیون ریشه ها کار گذاشته میشوند سپی پس از بتن ریزی فنداسیون با آرماتورهای اصلی متصل و بتن ریزی تا زیر سقف تراز اول انجام میگیرد البته طبق دتایل مربوطه . در این مورد معمولا دیوار کل ستونها را در بر میگیرد و شامل ضخامتی بیش از 30 سانتی متر می باشد .

شما نیازی به اجرای دیوار ندارید . شما قسمت اجرا شده را طبق دتایل ها و نقشه ها کنترل نمایید .

مشاهده یک دیوار حایل در حال اجرا در سطح شهر بیسار راهگشا می باشد.

یعنی دستت درد نکنه مهندس جان فشار دادن دکمه تشکر کفایت قدردانی از شما نبود
مدتی این سوال تو ذهنم بود که بپرسم برای طرح اختلاط راحت جمع بندی کنیم چطوره؟چون همون هایی که دانشگاه طرح اختلاط تدریس می شد به شخصه هیچ وقت یادش نگرفتم Laughing

حالا اگه بخوایم خیلی اجرایی تر و راحت بگم عامیانه ترش کنیم چطور میشه؟ یعنی بر اساس بیل و میکسر که کارگر باهاش برخورد داره؟
برای سایر بتن های 400 و 450 و 300 و 250 و .... چطور؟ آیا تیپ سیمان هم روی این ختلاط ها موثره؟

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی سازه

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: sattari-e, rasolnori
maskan_civil
کاربر فعال
کاربر فعال

iran.gif

پست تاریخ: یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 - 12:16    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

در مورد نقشه ها فرمودید که معمولا مالک و مجری نقشه ای غیر از نقشه تاییدیه نظام اجرا می کنند و کاریم از دست ناظر بر نمیاد! این موقع تکلیف ناظر چیه؟ باید چکار کنه؟ نقشه ها باید مهر نظام مهندسی داشته باشند؟

بنده خودم تازه چند روزه پروانه ام صادر شده و هنوزم عضو هیچ دفتریم نیستم و البته مایلم مجری ذیصلاح بشم تا ناظر اما اگه خیلی مختصر و مفید بخواید جمع بندی کنید برای کار نظارت مراحلش چیه؟
به طور مثال بنده فردا صبح عضو دفتری شدم به عنوان ناظر:
خوب کاری به دفتر ارجاع شد و بنده به عنوان ناظر انتخاب شدم.
مراحل بعدیش چیه؟عقد قرارداد و ..... گام به گام چطوره؟ Sad خیلی استرس این موضوع دارم چون تا حالا انجامش ندادم

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: sattari-e
mohandes1
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: پارامترهای تابع تاریخ شمسی نادرست می باشد.

تشکر شده 152 بار در 117 پست

blank.gif

پست تاریخ: یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 - 13:24    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با عرض سلام و احترام
و تشکر ویژه حضور مهندس ستاری که بدون چشم داشت تجربیات با ارزششان را در اتختیار عموم قرار میدهند این کار بسیار بزرگی است که هر کسی توانش را ندارد.
تو نقشه من محل آسانسور تعبیه شده ایا خاکبرداری بیشتری نیاز دارد و یا مسله خاصی از نظر ابعادی نیاز دارد؟ لطفا در این مورد راهنمایی کنید؟ اگر دیتایل خاصی دارید لطفا دریغ نکنید

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
sattari-e
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 5 خرداد 1390

تشکر شده 707 بار در 299 پست

iran.gif

پست تاریخ: یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 - 21:47    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

نقل قول:
مدتی این سوال تو ذهنم بود که بپرسم برای طرح اختلاط راحت جمع بندی کنیم چطوره؟چون همون هایی که دانشگاه طرح اختلاط تدریس می شد به شخصه هیچ وقت یادش نگرفتم Laughing

حالا اگه بخوایم خیلی اجرایی تر و راحت بگم عامیانه ترش کنیم چطور میشه؟ یعنی بر اساس بیل و میکسر که کارگر باهاش برخورد داره؟
برای سایر بتن های 400 و 450 و 300 و 250 و .... چطور؟ آیا تیپ سیمان هم روی این ختلاط ها موثره؟

با سلام

خواهش میکنم مهندس جان

این عامیانه ترین چیزی بود که به ذهن بنده میرسید . حالا اگر بر مبنای خلاطه و وسایل ان بخواهید . خدمتان عرض نمایم که کارگران خلاطه برای پیمانه کردن از فرقون استفاده می کنند .
شما میتوانید نسبت ها را در تعداد فرقونها کنترل نمایید . به نسبت های ذکر شده در نکته قبل .

آنچه خیلی مهم است این نکته می باشد که هر 6 بچ خلاطه یک متر مکعب می باشد و برای هربچ ( بچ -- batch به معنای مخزن تهیه و مخلوط نمودن بتن دستگاه ) یک سیمان اضافه می نمایند و این به این معناست که بتن حاصل با عیار 300 به دست خواهد آمد و ما 350 را مد نظر داریم .
برای این کار شما باید سیمان دیگری را نیز علاوه بر هر کیسه اضافه نمایید . که معمولا کارگران از ان فرار میکنند در اینگونه موارد شما از کارفرما بخواهید انعامی برای کارگری که سیمان اضافه مینماید در نظر بگیرد در این حالت می باشد که به مقصود خواهید رسید و لاغیر .

برای سیمانهای با عیار بالاتر نیز به همین ترتیب هست فقط شما باید به نسبت آب به سیمان توجه داشته باشید و آن را در رنج 0.3 تا 0.5 قرار دهید .

نقل قول:
در مورد نقشه ها فرمودید که معمولا مالک و مجری نقشه ای غیر از نقشه تاییدیه نظام اجرا می کنند و کاریم از دست ناظر بر نمیاد! این موقع تکلیف ناظر چیه؟ باید چکار کنه؟ نقشه ها باید مهر نظام مهندسی داشته باشند؟

بنده خودم تازه چند روزه پروانه ام صادر شده و هنوزم عضو هیچ دفتریم نیستم و البته مایلم مجری ذیصلاح بشم تا ناظر اما اگه خیلی مختصر و مفید بخواید جمع بندی کنید برای کار نظارت مراحلش چیه؟
مراحل بعدیش چیه؟عقد قرارداد و ..... گام به گام چطوره؟ خیلی استرس این موضوع دارم چون تا حالا انجامش ندادم

دوست گرامی اینکه ناظر بیشتر از از میزان مجاز احداث نماید تا حدی زیادی در جهت احقاق حقوق مالک می باشد و نباید به این مسئله به نحو سود جویانه نگاه کرد در برخی موارد با پیشروی به میزان 1 متر فضا مناسبی به نحو احست توزیع و تقسیم میشود و میزان کاربری به میزان قابل ملاحضه ای افزایش خواهد یافت . حال باید دید که مالک که قصد سرمایه گذاری دارد باید نتیجه ای درخور بگیرد.؟
انچه در میان مهم است وجود ایرادات در نقشه های اجرایی و نبود کنترل دقیقی بر اینگونه نقشه ها می باشد . در برخی از مناطق نقشه های اجرایی به کنترل و تایید نطام مهندسی نمی رسند و این فرصتی پدید آمده تا تغییراتی خلاف آیین نامه ملی در نقشه ها ایجاد گردند و این فقط از سوی برخی فرصت طلبان پدید می آید میزان و تعداد این گونه افراد در مناطق مختلف متفاوتند .

اگر در شهر شما نقشه های اجرایی به نطام برای تایید و کنترل فرستاده میشوند بخواهید این کار را برای نقشه های شما نیز انجام دهند در غیر اینصورت اصرار بی فایده می باشد.
داشتن حداقل سواد محاسباتی در این زمینه بسیار کمک کممده خواهد بود و میتوان در صورت داشتن اشکال به برطرف نمودن آن و یا یافتن راه حلی برای این مشکل کمک کننده خواهد بود .

در مورد عضو دفتر شدن صرفا اعضای دارای پروانه اشتغال محاسبات میتوانند عضو دفتر باشند و ناظر نمیتواند عضو دفتر باشد در جایی یکی از دوستان گفت در شهر ما این امکان وجود دارد . که بنده تا به حال ندیده ام . که ناظر عضو دفتر باشد .

قبلا در پست دیگری گفته بودم که برای این کار اصلا استرس نداشته باشید . مگر چه کاری میخواهید انجام بدید که از پس ان بر نخواهید آمد . هر کاری که تجربه نداشته باشید کمی استرس دارد ولی به هیچ وجه نگذارید بیشتر از حد مجازش شود .

مراحل به اینصورت خلاصه میشوند .

ارجاع کار توسط دفتر و یا نظام مهندسی و یا ...

مشاهده نقشه ها و جزییات اجرایی و کنترل جزیی خودتون

در انتهای هر البوم نقشه فرم تعهدات و قرارداد وجود دارد که در ادامه مهر کردن نقشه هاباید انها را نیز مهر و امضا نمایید . این فرم با تایید یک محضر اعتبار رسمی خواهند داشت . تهیه یک کپی از قرارداد چهار برگی مالک و کارفرما میتواند موثر باشد .

پس از آن مالک و مجری موظف می باشد هرگونه عملیات ساخنمانی را با هماهنگی ناظر انجام دهند .

پس از ان میتواند مشاهده وضیعت ملک و کنترل خاک محل و گود برداری ها باشد .

و سایر مراحل ساختمان سازی شامل بتن مگر . ارماتور بندی فنداسیون . بتن ریزی . ستون . سقف اول و به همین ترتیب .

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر
تشکر توسط: maskan_civil, moji_br
pendar_gh
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

عضو شده در: 15 اسفند 1391

تشکر شده 55 بار در 39 پست

blank.gif

پست تاریخ: یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 - 22:12    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

maskan_civil نوشته است:

بنده خودم تازه چند روزه پروانه ام صادر شده و هنوزم عضو هیچ دفتریم نیستم و البته مایلم مجری ذیصلاح بشم تا ناظر

اگه تجربه کافی ندارید اصلا فکر مجری بودن رو نکنید
این لینک رو ببینید تا بدونید مسولیت مجری چقدر بالاست
http://liabilityinsurance.blogfa.com/post-33.aspx

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: maskan_civil
mohandes1
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: پارامترهای تابع تاریخ شمسی نادرست می باشد.

تشکر شده 152 بار در 117 پست

blank.gif

پست تاریخ: یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 - 22:26    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

mohandes1 نوشته است:
تو نقشه من محل آسانسور تعبیه شده ایا خاکبرداری بیشتری نیاز دارد و یا مسله خاصی از نظر ابعادی نیاز دارد؟ لطفا در این مورد راهنمایی کنید؟ اگر دیتایل خاصی دارید لطفا دریغ نکنید

لطفا در این مورد کمی توضیح دهید

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
pendar_gh
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

عضو شده در: 15 اسفند 1391

تشکر شده 55 بار در 39 پست

blank.gif

پست تاریخ: دوشنبه 9 اردیبهشت 1392 - 06:29    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

mohandes1 نوشته است:
[تو نقشه من محل آسانسور تعبیه شده ایا خاکبرداری بیشتری نیاز دارد و یا مسله خاصی از نظر ابعادی نیاز دارد؟ لطفا در این مورد راهنمایی کنید؟ اگر دیتایل خاصی دارید لطفا دریغ نکنید

اگه سازه تون پی نواری داره در قسمتی که پی های نواری نیست آسانسور اجرا میشه و برای همین ممکنه اجرای زیرسازی آسانسور بعد از پی انجام بشه یا همون موقع ریختن بتن پی نواری، بتن زیر سازی آسانسور هم ریخته بشه.
تو نقشه باید جزئیات اجرای زیرسازی آسانسور باشه یک شبکه میلگرد کار گذاشته میشه و روش بتن میریزند. اگه نقشه اش نیست از مهندس طراحتون نقشه رو درخواست کنید

بازگشت به بالای صفحه

maskan_civil
کاربر فعال
کاربر فعال

iran.gif

پست تاریخ: دوشنبه 9 اردیبهشت 1392 - 18:31    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

sattari-e نوشته است:
نقل قول:

با سلام

خواهش میکنم مهندس جان

این عامیانه ترین چیزی بود که به ذهن بنده میرسید . حالا اگر بر مبنای خلاطه و وسایل ان بخواهید . خدمتان عرض نمایم که کارگران خلاطه برای پیمانه کردن از فرقون استفاده می کنند .
شما میتوانید نسبت ها را در تعداد فرقونها کنترل نمایید . به نسبت های ذکر شده در نکته قبل .

آنچه خیلی مهم است این نکته می باشد که هر 6 بچ خلاطه یک متر مکعب می باشد و برای هربچ ( بچ -- batch به معنای مخزن تهیه و مخلوط نمودن بتن دستگاه ) یک سیمان اضافه می نمایند و این به این معناست که بتن حاصل با عیار 300 به دست خواهد آمد و ما 350 را مد نظر داریم .
برای این کار شما باید سیمان دیگری را نیز علاوه بر هر کیسه اضافه نمایید . که معمولا کارگران از ان فرار میکنند در اینگونه موارد شما از کارفرما بخواهید انعامی برای کارگری که سیمان اضافه مینماید در نظر بگیرد در این حالت می باشد که به مقصود خواهید رسید و لاغیر .

برای سیمانهای با عیار بالاتر نیز به همین ترتیب هست فقط شما باید به نسبت آب به سیمان توجه داشته باشید و آن را در رنج 0.3 تا 0.5 قرار دهید .

نقل قول:

مراحل بعدیش چیه؟عقد قرارداد و ..... گام به گام چطوره؟ خیلی استرس این موضوع دارم چون تا حالا انجامش ندادم

دوست گرامی اینکه ناظر بیشتر از از میزان مجاز احداث نماید تا حدی زیادی در جهت احقاق حقوق مالک می باشد و نباید به این مسئله به نحو سود جویانه نگاه کرد در برخی موارد با پیشروی به میزان 1 متر فضا مناسبی به نحو احست توزیع و تقسیم میشود و میزان کاربری به میزان قابل ملاحضه ای افزایش خواهد یافت . حال باید دید که مالک که قصد سرمایه گذاری دارد باید نتیجه ای درخور بگیرد.؟
انچه در میان مهم است وجود ایرادات در نقشه های اجرایی و نبود کنترل دقیقی بر اینگونه نقشه ها می باشد . در برخی از مناطق نقشه های اجرایی به کنترل و تایید نطام مهندسی نمی رسند و این فرصتی پدید آمده تا تغییراتی خلاف آیین نامه ملی در نقشه ها ایجاد گردند و این فقط از سوی برخی فرصت طلبان پدید می آید میزان و تعداد این گونه افراد در مناطق مختلف متفاوتند .

اگر در شهر شما نقشه های اجرایی به نطام برای تایید و کنترل فرستاده میشوند بخواهید این کار را برای نقشه های شما نیز انجام دهند در غیر اینصورت اصرار بی فایده می باشد.
داشتن حداقل سواد محاسباتی در این زمینه بسیار کمک کممده خواهد بود و میتوان در صورت داشتن اشکال به برطرف نمودن آن و یا یافتن راه حلی برای این مشکل کمک کننده خواهد بود .

در مورد عضو دفتر شدن صرفا اعضای دارای پروانه اشتغال محاسبات میتوانند عضو دفتر باشند و ناظر نمیتواند عضو دفتر باشد در جایی یکی از دوستان گفت در شهر ما این امکان وجود دارد . که بنده تا به حال ندیده ام . که ناظر عضو دفتر باشد .

قبلا در پست دیگری گفته بودم که برای این کار اصلا استرس نداشته باشید . مگر چه کاری میخواهید انجام بدید که از پس ان بر نخواهید آمد . هر کاری که تجربه نداشته باشید کمی استرس دارد ولی به هیچ وجه نگذارید بیشتر از حد مجازش شود .

مراحل به اینصورت خلاصه میشوند .

ارجاع کار توسط دفتر و یا نظام مهندسی و یا ...

مشاهده نقشه ها و جزییات اجرایی و کنترل جزیی خودتون

در انتهای هر البوم نقشه فرم تعهدات و قرارداد وجود دارد که در ادامه مهر کردن نقشه هاباید انها را نیز مهر و امضا نمایید . این فرم با تایید یک محضر اعتبار رسمی خواهند داشت . تهیه یک کپی از قرارداد چهار برگی مالک و کارفرما میتواند موثر باشد .

پس از آن مالک و مجری موظف می باشد هرگونه عملیات ساخنمانی را با هماهنگی ناظر انجام دهند .

پس از ان میتواند مشاهده وضیعت ملک و کنترل خاک محل و گود برداری ها باشد .

و سایر مراحل ساختمان سازی شامل بتن مگر . ارماتور بندی فنداسیون . بتن ریزی . ستون . سقف اول و به همین ترتیب .

مهندس تیپ سیمان که تاثیری در طرح اختلاط نداره که؟ و همون شرایط محیطی موثره

بله در استان ما ناظر هم عضو دفتر میشه و کارها رندوم انتخاب میشن اما برای تاسیس دفتر حتما محاسب هم باید باشه اما برای اعضا اجباری نیست!

بازگشت به بالای صفحه

maskan_civil
کاربر فعال
کاربر فعال

iran.gif

پست تاریخ: دوشنبه 9 اردیبهشت 1392 - 18:34    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

pendar_gh نوشته است:
maskan_civil نوشته است:

بنده خودم تازه چند روزه پروانه ام صادر شده و هنوزم عضو هیچ دفتریم نیستم و البته مایلم مجری ذیصلاح بشم تا ناظر

اگه تجربه کافی ندارید اصلا فکر مجری بودن رو نکنید
این لینک رو ببینید تا بدونید مسولیت مجری چقدر بالاست
http://liabilityinsurance.blogfa.com/post-33.aspx

درسته مهندس این ها شرح وظایف مجری از مبحث دوم مقررات ملی هست

اما قراره به عنوان حقوقی اقدام کنم و از تجربیات همکاران شریکم استفاده کنم! راستی در مورد شرکت های ساختمانی مسئولیت کیفری و حقوقی با مدیر عامله و یا هیئت مدیره؟هرکسی یه چیزی میگه!

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: pendar_gh
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 27, 28, 29  بعدی
صفحه 7 از 29

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید