iransaze.com :: مشاهده موضوع - مثالی از مدلسازی گنبد در ETABS
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » دانلود پروژه های دانشجویی و غيردانشجويي

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
مثالی از مدلسازی گنبد در ETABS
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
engfaraz
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

عضو شده در: 18 آذر 1386

تشکر شده 54 بار در 19 پست

[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: چهار‌شنبه 8 مهر 1388 - 08:21    عنوان: icon_cool مثالی از مدلسازی گنبد در ETABS پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

http://www.4shared.com/file/136432449/4240a3bb/BUROSTATIK-CAMII.html

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
تشکر توسط: civilar, ponhilk
:
31947
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 25 فروردین 1386

تشکر شده 5 بار در 5 پست

پست تاریخ: چهار‌شنبه 8 مهر 1388 - 17:55    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

از دوستی که این فایل را در سایت قرار دادند تشکر می کنم .
از دوستانی که در مورد مدل کردن این نوع سازه ها اطلاعات دارند خواهش می کنم توضیحاتی را در مورد این سازه ها بیان کنند .
از دوستانی که برنامه etabs را وارد هستند می خواستم بپرسم که چطور می توان کنبد را به این شکل مدل کرد چون تا انجایی که من می دانم برنامه etabs این قابلیت را ندارد و عمدتا همچین سازه ای را با sap مدل می کنند و تا به حال همچنین سازه ای را ندیده بودم که با etabs مدل کنند .
از دوستانی که اطلاعات بیشتری دارند خواهش می کنم که اطلاعات خود را در اختیار دیگران قرار دهند .
با سپاس فراوان از تمام دوستان .

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی نام شناسایی در AIM شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger شماره شناسایی در ICQ
DonMehdi
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 19 مرداد 1386

تشکر شده 117 بار در 66 پست

پست تاریخ: چهار‌شنبه 8 مهر 1388 - 18:36    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

31947 نوشته است:
از دوستی که این فایل را در سایت قرار دادند تشکر می کنم .
از دوستانی که در مورد مدل کردن این نوع سازه ها اطلاعات دارند خواهش می کنم توضیحاتی را در مورد این سازه ها بیان کنند .
از دوستانی که برنامه etabs را وارد هستند می خواستم بپرسم که چطور می توان کنبد را به این شکل مدل کرد چون تا انجایی که من می دانم برنامه etabs این قابلیت را ندارد و عمدتا همچین سازه ای را با sap مدل می کنند و تا به حال همچنین سازه ای را ندیده بودم که با etabs مدل کنند .
از دوستانی که اطلاعات بیشتری دارند خواهش می کنم که اطلاعات خود را در اختیار دیگران قرار دهند .
با سپاس فراوان از تمام دوستان .

دوست عزیز
نرم افزار ETABSتوانایی آنالیز ساره ای به مراتب پیچیده تر از این را هم دارد ، اما خوب بالطبع ضعفهای به خصوص در آنالیز های پیشرفته مانند غیرخطی نیز دارد، برج دبی که به یکی از پیچیده ترین مدلهای سازه ای را داشته است ، با همین نرم افزار ETABS ورژن 8.4 مدل شده است ، البته با کمی تغییرات که شرکت SOM به CSI داده بوده ، مدلسازی این نوع گنبد بسیار ساده است ، شما می توانید با استفاده از یک نقطه از گزینه Extrude به یک خط قوسی چند تکه تبدیل کنید که طبعاً مشخصات آنرا می توانید از نرم افزار Autocad و یا نرم افزار مشابه بگیرید. سپس خطوط را به یک المان سطحی رمپ تبدیل کنید، البته حق با شماست چون که آنالیز ُSAP به مراتب دقیق تر است ضمن آنکه فایل دوست عزیزمان دارای یک سری Error در ماتریس سخطی است که می بایست اقدام به مش بندی دقیق تر نمود. مع الوصف همه نرم افزار ها قابلیت مدلسازی بالایی دارند اما آنچه که ما از نرم افزار می خواهیم مهم است، مثلاً هیچ گاه ETABS نمی تواند یک آنالیز غیرخطی المان محدود برای Shrinkage و پدیده Shortening را دریک سازه بلند انجام دهد حتی نتایج SAP نیز قابل اعتماد نیست در حالیکه همه آنها گزینه Sequence Construction را دارند در این حالت نر م افزارهای ABAQUS و GL-Dimond به کار می آید.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
engfaraz
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

عضو شده در: 18 آذر 1386

تشکر شده 54 بار در 19 پست

پست تاریخ: چهار‌شنبه 8 مهر 1388 - 19:11    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

دوستان اگه مایل باشید یک فایل جالب دیگه در مورد مدلسازی etabs تو وبلاگم گذاشتم
http://engfaraz.blogspot.com/2009/09/etabs_30.html

بازگشت به بالای صفحه

mojtaba808
همکار
همکار

عضو شده در: 20 مرداد 1386

تشکر شده 1239 بار در 459 پست

iran.gif

پست تاریخ: چهار‌شنبه 8 مهر 1388 - 19:19    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

البته توضحات جناب مهندس اسماعیلی کامل بوده است اما در ادامه عرض کنم برای اینکار میبایست تیر رینگ حلقوی که گنبد روی آن سوار است را بصورت تیکه ای مدل کنید برای این منظور کافیست بصورت سه بعدی 1 نقطه و تیر شعاعی که از رینگ پایین به رینگ سر گنبد وصل میشود را مدل کنید سپس با دستور Extrude pont to line با مثلا 12 کپی 20 درجه ای میتوانید هم رینگ را تقریبا به شکل مدور رسم کنید و هم نقاط اول و انتهایی روی هم قرار گیرند و به این صورت یک گنبد در Etabs مدل کنید
همانطور که جناب مهندس اسماعیلی فرمودند درسته ما کمتر میبینیم که مدل های سه بعدی در etabs انجام بشه اما Etabs قادر به مدل سازی هر نوع سازه سه بعدی میباشد.اما خوب با Sap راحت تر میشه مدل های سه بعدی ترسیم کرد

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
31947
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 25 فروردین 1386

تشکر شده 5 بار در 5 پست

پست تاریخ: چهار‌شنبه 8 مهر 1388 - 20:11    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

از توضیحات مهندس اسماعیلی و مجتبی 808 ( با عزض پوزش ) متشکرم .
بله با دستوری که شما در بالا به آن اشاره کردید می توان این کار را انجام داد چون در بعضی از پروژه که خودم محاسبه کردم و دارای رمپ دایره ای و یا بالکن دایره ای است از این دستور استفاده می کنم .
ولی در مدل که من مشاهده کردم در مدل کردن کنبد بالایی برای هر ارتفاع ار گنبد باید این نفاط را دوران داد و اگر بخواهیم در ارتفاع هم دوران ذهیم به صورت یک پله مدور است .
از دوستان تقاضا دارم کخ اگر می توانید توضیحات جامع تری را بیان کنند .

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی نام شناسایی در AIM شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger شماره شناسایی در ICQ
M-Marami
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

عضو شده در: 17 بهمن 1387

تشکر شده 12 بار در 9 پست

پست تاریخ: چهار‌شنبه 8 مهر 1388 - 21:15    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام خدمت مهندسان گرامی
در تکمیل فرمایشات دوستان گرانقدر باید عرض کنم اگرچه به لحاظ هندسی میتوان هر مدلی را در نرم افزار ETABS همانند SAP ترسیم نمود اما به لحاظ آنالیز ETABS در چنین سازه هایی توانایی کافی ندارد. علت این موضوع هم به سبب وجود تعریفی به نام Story در نرم افزار است. ETABS بر خلاف SAP خود را به شدت به Story مقید کرده (که البته علت آن اختصاصی بودن این Package برای ساده سازی و طراحی سازه های معمول ساختمانی است نه برای هر نوع سازه ای) و همین مقید بودن باعث بوجود آمدن ایراد در نتایج آنالیز لرزه ای سازه میشود و حتی بعضاً در مدلسازی هندسی نیز مشکلاتی بوجود می آورد. البته هرچند میتوان توسط انتخاب نکردن گزینه Lump Lateral Mass At Story Level تا حدودی این قید را برداشت اما بازهم نتایج دارای ایراد است. اجازه بدهید هر دو مورد فوق را با مثالی بیان کنم :
1- در خصوص ایراد در هندسه مدل تصور کنید گنبدی را می خواهیم مدل کنیم که قاعده آن به جای اینکه افقی باشد تا حدودی مایل است و این گنبد بر روی تعدادی ستون پیرامونی قرار گرفته است. اگر شکل سازه تصور گردد مشخص است که ستون های پیرامونی به واسطه مایل بودن قاعده گنبد همگی به یک اندازه نخواهند بود و ارتفاع های متفاوتی بسته به موقعیت قرارگیری آنها در محیط گنبد خواهند داشت. حال از آنجا که Story را نمیتوان بطور شیبدار تعریف نمود در هر ترازی که تعریف شود یا تعدادی از ستون ها را در نقطه ای غیر از انتهای آنها قطع میکند و یا گنبد را در یک تراز غیر منطقی قطع خواهد کرد که همین قطع در تراز نامناسب باعث بوجود آمدن اعضایی با طول های غیر معمول شده و در طراحی سازه ایجاد اشکال خواهد نمود.
2 - همان مثال بالا در هنگام آنالیز تحت بار زلزله دچار اشکال می گردد و نیروی زلزله در Jointهای نامناسبی وارد می گردد که مطلوب نیست. مورد دیگر اینکه یک ساختمان چند طبقه معمولی را در نظر بگیرید. یکبار سازه را در حالت مدلسازی معمول با وجود Story های مختلف آنالیز کرده و بار دیگر کل سازه را در یک Story با ارتفاع کل سازه مدل و آنالیز نمایید. خواهید دید که اگرچه برش پایه در هر دو حال یکی است اما نحوه توزیع بار زلزله در تراز های مختلف اشتباه میباشد. حال آنکه قاعدتاً نباید تفاوتی وجود داشته باشد. (البته برای مقایسه میبایست گزینه Lump Lateral... را حتماً در حالت عدم انتخاب قرار دهید) 

در کل بطور خلاصه اینکه ETABS یک نوع ساده سازی محسوب میگردد و لذا بهتر است برای ساختمان های معمول که با تئوری های جرم و میله همخوانی خوبی دارند استفاده گردد.

بازگشت به بالای صفحه

mojtaba808
همکار
همکار

عضو شده در: 20 مرداد 1386

تشکر شده 1239 بار در 459 پست

iran.gif

پست تاریخ: چهار‌شنبه 8 مهر 1388 - 22:02    عنوان:  مدل سازی گنبد در Etabs پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

در ادامه توضیحات قبلیم یک نمونه مدل ابتدایی از گنبد بصورت خیلی ساده در Etabs انجام دادم که در فایل پیوست میتونید ببینید .
البته در قسمت سر گنبد میشه یک رینگ کوچک هم در نظر گرفت که اینگونه نشود و مدور تر باشد که در اجرا به هر دو صورت انجام میپذیرد .
کلا شما در Etabs با دو گزینه Extrude pointe to line , Extrude Line to Area که در منوی Edit دیده میشود کار دارید

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: mvaziri
aciaba
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

عضو شده در: 3 اسفند 1388

تشکر شده 10 بار در 8 پست

پست تاریخ: دوشنبه 26 مهر 1389 - 13:49    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

آقای مهندس mojtaba808 در مدلسازی بالکنهای قوس دار چطوری میشه با مش بندی دقیق تر که آقای مهندس فرمودند warning ها رو حذف کرد؟از چه نوع مش بندی میشه استفاده کرد.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
mansurenoei
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 17 آذر 1388

تشکر شده 189 بار در 124 پست

پست تاریخ: جمعه 1 دی 1391 - 21:07    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
ایا کتابی در خصوص اموزش مدلینگ سازه های این چنینی وجود دارد ؟

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید