دوره جامع طراحی عملکردی - دکتر حسن مقدم
iransaze.com :: مشاهده موضوع - تاپیک جامع-جزوه پیشرفته آموزش OpenSees
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » دانلود جزوات الکترونیکی تخصصی فارسی

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
تاپیک جامع-جزوه پیشرفته آموزش OpenSees رفتن به صفحه : 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  بعدی
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
mojtaba808
همکار
همکار

عضو شده در: 20 مرداد 1386

تشکر شده 1239 بار در 459 پست

iran.gif

[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: سه‌شنبه 25 مرداد 1390 - 11:39    عنوان:  تاپیک جامع-جزوه پیشرفته آموزش OpenSees پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
لازم دیدم به جهت یکپارچه کردن جزوات آموزشی OpenSees از جمله جزوات مقدماتی آموزشی خودم و اطلاعات مرتبط با آن همه را در این تاپیک مرجع لینک دهم:
دانلود جزوات مقدماتی از این جزوه پیشرفته:
جزوه 1- "آشنایی مقدماتی با نرم افزار OpenSees"

http://www.iransaze.com/ftopicp-126807.html#126807
جزوه 2- "منحنی پوش اور و تعیین سختی و تغییر مکان غیر خطی سازه در OpenSees"
http://www.bananews.ir/research/research-publish/6168---opensees--.html

برای خرید این مجموعه به پست زیر از همین تاپیک مراجعه کنید:
http://iransaze.com/ftopicp-129980.html#129980

دانلود جزوات مقدماتی 3-4 و 5 از سایت سازه 808:

جزوات مقدماتی تالیف شده خودم را هم در پیوست قرار دادم ضمن اینکه کاربرانی که تمایل به دریافت همه اطلاعات مرتبط با این نرم افزار میباشند می توانند همزمان به تاپیک های مرتبط هم مراجعه کنند.برای دریافت سایر اطلاعات مرتبط می توانید به تاپیک های مرتبط مراجعه کنید:
اطلاعاتی از نرم افزار OPENSEES
http://www.iransaze.com/ftopict-6249.html
بررسی نرم افزار OPENSEES
http://www.iransaze.com/ftopict-25246.html

فهرست مطالب جزوه پیشرفته آموزش OpenSees از سازه 808:
• مروری بر قابلیت های انواع نرم افزارهای اجزای محدود
• آشنایی با OpenSees ،راهنمای نرم افزار Help ، امکانات نرم افزار OpenSees ، راه اندازی نرم افزار OpenSees
• بررسی عملکرد تحلیل در نرم افزار OpenSees
o روش های نمایش و برنامه نویسی در OpenSees ، برنامه نویسی با زبان TCL
• نحوه مدل سازی و تعریف گره ها در OpenSees (از طریق ایمپرت مختصات گره ها از SAP)
• معرفی انواع مصالح UniaxialMaterial ، تعریف مقطع Section Command ، انواع المان ها Element Command
• خصوصیات هندسیGeometric Trans Formation
• بارگذاری های استاتیکی و دینامیکی خطی و غیر خطی Pattern Load
• دستورات مورد نیاز برای آنالیز سازه Analysis Objects
• تعیین فرکانس ارتعاشی سازه با استفاده از Eigen Command
• منحنی پوش اور و تعیین سختی و تغییر مکان غیر خطی سازه از الگوریتم نیوتن رافسون در OpenSees
• انواع خروجی ها در نرم افزار OpenSees
• نحوه لینک کردن نرم افزار OpenSees با Matlab
• آشنایی و نحوه کار با نرم افزار های Pre or Post processing
o OPS (OpenSees Post Processing) ، OpenSees Navigator ، OpenSees PL و GID
• پیوست مثال (کد دستوری آنالیز پوش اور قاب پورتال) - حل با Opensees Tcl , Matlab

جزوه پیشرفته سازه 808 در بنانیوز:

http://www.bananews.ir/research/research-publish/6168---opensees--.html
منبع-سازه 808

این مطلب آخرین بار توسط mojtaba808 در سه‌شنبه 8 شهریور 1390 - 13:58 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
تشکر توسط: admin, hadani, drim_w3, hfarahani48, F.Ghahramani, hicivil, mehdipanahiazad, MohammadRkh0
:
mojtaba808
همکار
همکار

iran.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 25 مرداد 1390 - 11:53    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مروری بر قابلیت های انواع نرم افزارهای اجزای محدود:
• CSI نرم افزاری بیشتر تجاری است که اگرچه تا حدی ملاک آن آنالیز اجزای محدود میباشد اما بیشتر تجاری است تا دانشگاهی.برای مثال در تحلیل غیر خطی به جای استفاده از منحنی تنش کرنش مصالح از روابط پیشنهادی Fema برای اختصاص رفتار غیر خطی عضو به سازه استفاده می کند. از نرم افزار های CSI استفاده فراوانی می شود که بیشتر به جهت گرافیک قوی و محیط کاربر پسند آن می باشد
• IDARC نرم افزاری راحت و کم حجم بدون هیچگونه قابلیت ترسیم گرافیکی و به صورت تماما متنی میباشد که به خصوص برای آنالیز سازه های بتن آرمه بسیار مناسب میباشد.
• PERFORM نرم افزار آپدیت شده از نرم افزار Drain است که توسط جناب پروفسور پاول تولید و گسترش یافته است و در سال های اخیر به صورت نسخه گرافیکی و کاربر پسند با لحاظ الزامات بهسازی لرزه ای Fema تحت کمپانی CSI ارائه شده است و منحنی های رفتاری و شاخص های آیین نامه Fema برای ارزیابی خسارت و بهسازی جهت مقاوم سازی را در اختیار مهندس قرار می دهد. مهمترین اشکال این نرم افزا این است که در مقیاس گلوبال به کار می رود و برای مثال برای بررسی جزئی اجزای سازه چندان کارا نیست.
• Abaquse , Ansys دو نرم افزار قدرتمند تجاری در زمینه اجزای محدود میباشند که البته برای استفاده در مقالات علمی مشکل ساز میباشند چراکه نیاز به استفاده از نسخه اصلی و البته بسیار گران قیمت آن میباشد.
• OpenSees نرم افزار کد باز و رایگانیست که در صورت استفاده در مقالات بدون مشکل میباشد و آخرین نسخه های آنرا به صورت آنلاین و کاملا رایگان می توان دانلود کرد:

http://peer.berkeley.edu/products/opensees.html
http://opensees.berkeley.edu/index.php

همچنین قابلیت هایی از قبیل المان Nonlinear BeamColumn و یا خاصیت هندسی Corotional از مواردیست که آنرا از سایر نرم افزار ها مجزا کرده است.سرعت پردازش اطلاعات در Opensees بسیار زیاد میباشد و حجم کمی از Ram کامپیوترتان را اشغال می کند. پشتیبانی از این نرم افزار در فروم سایت و زیر نظر اساتید و برنامه نویسان این نرم افزار بسیار سریع و راحت برای هر کاربر امکانپذیر میباشد:

http://opensees.berkeley.edu/community/index.php

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
تشکر توسط: GOLKOUCHIK
mojtaba808
همکار
همکار

iran.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 25 مرداد 1390 - 11:56    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

راهنمای نرم افزار Help
برای نرم افزار OpenSees دو نوع راهنما موجود است:
- یکی نسخه PDF راهنمای نرم افزار که در سایت مربوط به نرم افزار جهت دانلود قرار گرفته است.آخرین نسخه از این راهنما مربوط به سال 2007 میباشد که بعضی از موارد و مصالح والمان های جدید نرم افزار به آن هنوز اضافه نشده است.با این همه برای مطالعه موارد کلی نرم افزار و نیز استفاده از مثال های ذکر شده در آن بسیار مفید و کاربردی میباشد.

دانلود منوال نسخه 2007 و مثال هایی از نرم افزار OpenSees:

http://www.saze808.com/DL/OpenSees Manual & Examples.rar

- اما نسخه راهنمای آنلاین نرم افزار OpenSees با نام OpenSeesWiki میباشد که در آدرس اینترنتی زیر قابل مشاهده است.دسترسی به تمام قسمت این راهنما و حتی آپدیت آنلاین هر بخش از آن توسط کاربرین از قابلیت های بسیار خوب نرم افزار می باشد..
http://opensees.berkeley.edu/wiki/index.php/Main_Page

این مطلب آخرین بار توسط mojtaba808 در سه‌شنبه 25 مرداد 1390 - 12:14 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.

بازگشت به بالای صفحه

mojtaba808
همکار
همکار

iran.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 25 مرداد 1390 - 12:12    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

- امکانات نرم افزار OpenSees
نرم افزار opensees دارای یک آرشیو کامل از انواع رفتارهای خطی و غیرخطی در خصوص تعریف مصالح، المان های فولادی و بتنی و تعریف المان های مختلف در خصوص مدل سازی می باشد. بجز عناصری که در آرشیو موجودی می باشد، کاربر می تواند بصورت اختیاری نیز نوعی از مواد و مصال و المان ها را برای مدلسازی خود تعریف کند. نرم افزار قادر به تحلیل انواع مدل های خطی و غیر خطی سازه ای و ژئوتکنیکی می باشد. تحلیل ها بصورت انواع تحلیل های استاتیکی و دینامیکی در حالت خطی و غیر خطی انجام میشود که معروفترین آنها بصورت زیر آورده شده است:
• تحلیل استاتیکی غیر خطی (static pushover Analysis)
• تحلیل استاتیکی سیکلی(static reversed-cyclic Analysis)
• تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی(Dynamic time-series Analysis)
• تحلیل مدل سازی تحریک یکنواخت پایه(Uniform-support Exitation)
• تحلیل مدل سازی چند تایی پایه(Multi support Exitation)
در حالت کلی به عنوان یک معرفی کلی می توان گفت که تحلیل استاتیکی به فرم ku=R بدون ماتریس جرم و میرایی مطرح میشود و حل این مسأله خودش به تنهایی تحلیل استاتیکی را انجام میدهد. آنالیزهای وابسته به زمان به دو صورت مطرح میشوند، نوع اول آنالیز وابسته به زمان با گام ثابت است و نوع دوم آنالیز وابسته به زمان با گام زمانی متغیر است. نرم افزار opensees قادر به مدلسازی انواع قسمت های یک المان سازه ای میباشد. می توان گفت نرم افزار فوق تمام قسمت های یک قالب سازه از هر نوعی با هر مصالحی را مدل میکند.میلگردهای موجود در سطح مقطع یک عنصر، بتن اطراف میلگردها با پوشش حداقل و حداکثر، خستگی در المان ها تحت اثر هر نوع بارگذاری،رفتار هیسترزیسی بصورت منحنی نیرو-تغییر مکان و... از جمله مسائلی هستند که نرم افزار فوق قادر به مدل کردن و تحلیل آنها میباشد.

راه اندازی نرم افزار OpenSees
براي اجراي نرم افزار ابتدا لازم است كه فایل های سیستمیdll نرم افزار از طریق نسخه Active TCL مربوط به همان نسخه از نرم افزار OpenSees ، روی سیستمتان نصب شود تا قادر به اجرای فایل exe نرم افزار OpenSees باشید. بهتر است که زبان رابط TCL در درایو C سیستم شما نصب شود. اما فرقی نمی کند در چه پوشه ای باشد.
برای اطلاعات بیشتر ویدئو آموزشی زیر را مشاهده کنید:
http://www.youtube.com/watch?v=uWpU5IV8EMw

بازگشت به بالای صفحه

mojtaba808
همکار
همکار

iran.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 25 مرداد 1390 - 12:54    عنوان:  Saze808-OpenSees Learning-OSP پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

نرم افزار های Pre or Post processing
از آنجا که کار با محیط متنی و بدون قابلیت نمایش گرافیکی مدل تعریف شده در OpenSees کار را برای محقق ممکن است کمی سخت کند و ضریب اشتباهات آن را بالا ببرد نرم افزار های کمکی برای پردازش اطلاعات ازای محدودی قبل از پردازش اصلی در OpenSees و نیز پردازش پس از مدل نهایی سازه در OpenSees تهیه شده است که در ادامه به یک مورد از مهمترین آنها اشاره می شود.

OPS (OpenSees Post Processing)
برای نصب آن بسیار ساده با کلیک بر روی Install_OSP.exe این نرم افزار کمکی و رابط گرافیکی را برای ویژوال کردن و مشاهده گرافیکی مدل ترسیم شده در OpenSees می توان دید.

بند انگشتی, برای دیدن عکس به صورت کامل بر روی آن کلیک نمایید

از دو طریق اطلاعات را می توان به نرم افزار وارد کرد:
1- Import SAP2000 (*.S2k)
2- Input OpenSees (*.txt or *.tcl)

بند انگشتی, برای دیدن عکس به صورت کامل بر روی آن کلیک نمایید

از این نرم افزار کمکی برای کنترل مدل قبل از شروع به پردازش اصلی سازه سه و بعدی و حجیم با اشکال پیچیده هندسی خود می توانید استفاده کنید

دانلود نرم افزار OSP و اطلاعات جانبی:
http://www.saze808.com/DL/Saze808-OpenSees-OSP.rar

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: mehdipanahiazad, khanmamad
mojtaba808
همکار
همکار

iran.gif

پست تاریخ: پنج‌شنبه 27 مرداد 1390 - 09:48    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

برای دریافت هرگونه نرم افزار کمکی OpenSees از قبیل:
    Building TCL
    OpenSees Application Development
    OpenSees labroatory
    OpenSees Navigator 2.5

و سایر نرم افزار ها به لینک زیر مراجعه کنید:
http://nees.org/resources/tools/

با مشاهده پنجره کشویی میانی صفحه و کلیک روی نرم افزار مربوطه به صفحه ای مشابه زیر منتقل می شوید:

و با کلیک روی گزینه دانلود در سمت چپ صفحه می توانید براحتی نرم افزار های پیش پردازش موجود را دانلود کنید

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: khanmamad
F.Ghahramani
کاربر ویژه
کاربر ویژه

عضو شده در: 5 بهمن 1386

تشکر شده 2091 بار در 993 پست

پست تاریخ: جمعه 28 مرداد 1390 - 20:40    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

کار شما واقعاً قابل تقدیر است. پیشنهاد من این است که جزوه رو به کتاب تبدیل کنید.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در MSN Messenger
تشکر توسط: majid_yey
mojtaba808
همکار
همکار

iran.gif

پست تاریخ: جمعه 28 مرداد 1390 - 23:20    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
نزدیک به یکماه پیش این موضوع را با علم عمران مطرح کردم اما خوب دلایلی برای عدم قبول چاپ اون بیان کردن که به نظرم منطقی هم میومد. اونم اینکه از اونجا که این یک نرم افزار تخصصیست خیلی نمیشه روی فروش تیراژ زیاد اون حساب باز کرد. انتشاراتی ها هم که الان بیشتر دنبال کتاب های پر مخاطب هستند. من فکر میکنم اگر اینچنین کتابی چاپ بشه حداکثر تا 300 نسخه سالیانه به فروش برسه! که اصلا برای انتشارات و مولف سودی نخواهد داشت.
البته من بیشتر از اینکه دنبال سود این مقدار فروش باشم دنبال ثبت ماندگار اون هستم و هیچ سندی مثل کتاب بلند مدت ثبت نمیشه. بنابراین احتمالا تا چند وقت دیگه هم این جزوه و هم جزوه پیشرفته سازه های فضاکار را به صورت دو تا کتابچه حالا یا با علم عمران یا با جای دیگه تحویل جامعه دانشگاهی و مهندسی کشور میدم .

این جزوه همانند جزوه آموزشی سازه های فضاکار میتونه قشر زیادی از جامعه تحصیل کرده مارو با این موضوعات جدید آشنا کنه
برای مثال وقتی سازه های فضاکار رو شروع میکردم تعداد خیلی کمی بودن که با فرم ها و طراحی انواع سازه های فضاکار آشنا باشن اما الان خوشحالم که هر کس که دوست داشته باشه میتونه حداقل از روی جزوه مقدماتی من که به رایگان آپلود کرده بودم حداقل با کلیت موضوع آشنا بشه و به طور تخصصی تر با نحوه طراحی اون در نرم افزار
البته الان کاربران Opensees روز به روز تو دانشگاه های کشور در حال افزایشه چراکه اساتید دانشگاهی به ارزش کار مقالاتی با این نرم افزار پی بردن
خوشبختانه شاید تعداد افراد طراح و ماهر در این زمینه ها تو کشور ما که پر از استعداد است کم نباشه اما متاسفانه کمن اونایی که به خودشون زحمت یاد دادن به دیگران رو بدن (حتی با دریافت هزینه!).
من امیدوارم دوستانی مثل شما و سایر همکاران ایران سازه ای ما تو باقی زمینه های تخصصی که میبینند عده ای معدود تسلط به موضوع دارن بیان و موضوع رو برای همه افراد کشور قابل فهم کنند. نیاییم علم رو برای خودمون انحصاری نگه داریم.

البته یک موضوعی است که باعث شده بیشتر به فکر چاپ PDF های آموزشیم بیفتم
حدود سه ماه پیش تو جریان کارگاه سازه های فضاکار اردیبهشت 90 یکی از روز ها برای عرض ادب خدمت استادم جناب پروفسور نوشین رفته بودم که حالا از شانس شخصی رو دیدم که خدمت استاد برای اخذ مجوز کتاب یا جزوه ای آمده بود.خیلی دقیق نتونستم کل صفحات جزوه مربوطه را ببینم اما اونطور که جلو استاد ورق زد و من هم یواشکی می دیدم این جزوه همان جزوه پیشرفته من بود حالا این شخص جای اسم و سایت من را با ابزار جعبه ای در PDF پوشانده بود چراکه از کادر ناقص صفحات کاملا مشخص بود.خلاصه من به روی ایشون نیاووردم و جناب پروفسور نوشین هم باهوش تر از این حرفا بودن که بخوان برای یکچنین جزوه ای امضای تائیدیه بدهن.چراکه پروفسور نوشین کاملا در جریان انتشار جزوه آموزشی بنده بودن و حتی تشویق های ایشون برای انتشار این جزوه و آشنایی مهندسین کشور باعث انتشار این جزوه شد.به هر حال خواستم عرض کنم انتشار نسخه PDF متاسفانه این بدی هم داره.
این یک مورد و موردی دیگه هم در مورد جزوه نکات آموزشی ETABS که مربوط به بهمن 87 من میشد.(البته من این جزوه را ارزش چاپی نمیدونم چراکه منبع اصلی من کتب دکتر باجی بودن و کمی از تجربه کاریم)
اما به هرحال چند وقت پیش از طریق یکی از دوستانم باخبر شدم که مثل اینکه موسسه مهرگان در یکی از DVD های آموزشی SAP , ETABS خود این جزوه را با حذف نام و مشخصات من و سایتم به فروش میرسونه!

خلاصه انتشار جزوات اینترنتی این معایب رو هم داره

اما درکل من به فروش اینترنتی اعتقاد ویژه ای دارم چراکه افراد مختلف از هر کجای کشور و هر نوع سطح زندگی که داشته باشند در آن واحد به محض بروز مشکل و نیاز برای دریافت اطلاعات بیشتر حتی با یک اینترنت Dail Up معمولی هم میتونید این جزوات را دریافت کنند .

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: majid_yey, h_qaemi, pedram2010
mojtaba808
همکار
همکار

iran.gif

پست تاریخ: شنبه 29 مرداد 1390 - 10:46    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

جزوه چهارم مقدماتی آشنایی با OpenSees در پیوست قرار داده شد:
"آشنایی با آنالیز اجزای محدود در OpenSees"

آخرین آپدیت جزوه پیشرفته OpenSees در 85صفحه

موضوعات زیر در آخرین آپدیت به فهرست جزوه اضافه شده است:
    نکات بارگذاری در آنالیز پوش اور
    نکات طراحی مهاربند ها برای ورود به ناحیه کمانش پذیر
    نحوه ترسیم منحنی هیسترزیس نیرو-تغییر مکان و تعریف بارگذاری Cyclic
    نکات آنالیز مودال پور اور MPA در OpenSees

خدمت کاربرانی که این چند روز ایمیل زدند و تمایل به دریافت این جزوه داشتند عرض کنم چنانچه متقاضی دریافت و تحویل وجه به مامور پست هستند یکی دو هفته ای صبر کنند تا این DVD که آپدیت 5-11 میشود را برای چاپ با لیبل و تعداد زیاد تحویل چاپخونه داده بشه بعد میتونند همانند سایر محصولات سازه 808 از طریق ایران مارکت سنتر و پرداخت در درب منزل تحویل بگیرند.
کاربرانی هم که براشون ضروریه میتونند به سازه 808 ایمیل بزنند.
saze808@gmail.com

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: nuri671, mehdipanahiazad, shima_26
mohammad_en
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 22 اردیبهشت 1388

تشکر شده 90 بار در 70 پست

پست تاریخ: شنبه 29 مرداد 1390 - 17:27    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام خدمت مهندس اصغری عزیز که همیشه به دوستان محبت داشته اند
یه سوالی که با خوندن این تاپیک در ذهن من تداعی شد و کنجکاوم کرد اینکه لطفا بفرمائید :
که خود شما برای شروع یادگیری اولیه این چنین نرم افزاری که شاید بجز help نرم افزار منابع آموزشی واسش کمه ( البته در مورد کم بودن مراجع لاتین بنده اطلاعی ندارم ) چه جوری اقدام میکنین و بعد چطوری توش اونقدر جلو میرین که جزوه آموزشی هم دربارش تهیه میکنین Question
و در ظمن یادگیری این نرم افزار تا حالا از شنا چه قدر زمان برده ?
ممنون میشم اگه فوتهای کوزه گریتونو به ما هم یاد بدین Laughing
با تشکر فراوان Wink

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه : 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  بعدی
صفحه 1 از 14

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید