iransaze.com :: مشاهده موضوع - مجری-شرایط دریافت پروانه و مسئولیتها
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » نظام مهندسی

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
مجری-شرایط دریافت پروانه و مسئولیتها رفتن به صفحه : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  بعدی
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
alireza haghtalab
ناظم انجمن
ناظم انجمن

عضو شده در: 11 اردیبهشت 1388

تشکر شده 2305 بار در 1237 پست

[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: شنبه 30 مهر 1390 - 12:48    عنوان:  مجری-شرایط دریافت پروانه و مسئولیتها پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام
بنده در مورد شرایط اخذ پروانه مجری سوال کرده بودم که در سایت پاسخ داده شده بود باید پروانه طراحی و نظارت توامان گرفته شود و بعدا درخواست پروانه مجری داده شود
اما امروز از نظام مهندسی سوال کردم و پاسخ دادند داشتن فقط پروانه نظارت کفایت میکند اما:
باید سه سال سابقه کاری در زمینه اجرا همراه با بیمه ارائه شود
حال سوال اینجاست
اولا کسی که با پایه 3 اقدام به گرفتن پروانه مجری میکند با کسی که پایه 2 نظارت دارد و مجری میگیرد چه تفاوتی دارد؟
سقف گرفتن کار چقدر است و چند طبقه
وظایف مجری چیست؟
چه فرقی با ناظر دارد؟
وظیفه گزارش تخلفات با ناظر است یا مجری یا هردو؟
تایید مراحل ساخت با کیست؟
ایا مجری میتواند کارفرما را مجبور به استفاده از اکیپ اجرایی خاصی بکند؟

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
تشکر توسط: pouya70
:
sam
همکار علمی سایت
همکار علمی سایت

عضو شده در: 19 مهر 1385

تشکر شده 2231 بار در 539 پست

blank.gif

پست تاریخ: شنبه 30 مهر 1390 - 13:34    عنوان:  Re: مجری-شرایط دریافت پروانه و مسئولیتها پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

avat_nima_20 نوشته است:
سلام
بنده در مورد شرایط اخذ پروانه مجری سوال کرده بودم که در سایت پاسخ داده شده بود باید پروانه طراحی و نظارت توامان گرفته شود و بعدا درخواست پروانه مجری داده شود
اما امروز از نظام مهندسی سوال کردم و پاسخ دادند داشتن فقط پروانه نظارت کفایت میکند اما:
باید سه سال سابقه کاری در زمینه اجرا همراه با بیمه ارائه شود
حال سوال اینجاست
اولا کسی که با پایه 3 اقدام به گرفتن پروانه مجری میکند با کسی که پایه 2 نظارت دارد و مجری میگیرد چه تفاوتی دارد؟
سقف گرفتن کار چقدر است و چند طبقه
وظایف مجری چیست؟
چه فرقی با ناظر دارد؟
وظیفه گزارش تخلفات با ناظر است یا مجری یا هردو؟
تایید مراحل ساخت با کیست؟
ایا مجری میتواند کارفرما را مجبور به استفاده از اکیپ اجرایی خاصی بکند؟

با سلام

1- معمولا صلاحیت مجری برابر صلاحیت نظارت است.(مثلا : پایه 3 نظارت = پایه 3 مجری )، چون در قانون نظام مهندسی و آئین نامه اجرایی آن اشاره مستقیمی به مهندس مجری نشده است.

2- متراژ و صلاحیت ها ، ظرفیت اشتغال، قیمت خدمات براساس هزینه ساخت محاسبه می شود که کیفیت محاسبه آنرا نیز قانون و آئین نامه اجرایی مشخص کرده ، اما اختیاراتی به هیئت های استانی بر اساس شیو ه نامه ماده 33 مرکب از ( رئیس نظام مهندسی استان ، رئیس مسکن شهرسازی و معاونت عمرانی استانداری ) داده شده که آنها نیز هر ساله ، اعلام می کنند ( یعنی باید این کار را انجام دهند ...)

3- برای دانستن وظایف مجری به مبحث 2 مقررات ملی مراجعه کنید ( به تفصیل توضیح داده شده است )

4- با مراجعه به مبحث 2 کاملا متوجه خواهید شد.

5- مجری در یک کلام همانطور که در نام آن مستتر است تمامی مسئولیتهای اجرایی بعهده وی است ، قطعا اگر باید گزارشی داده شود ، از وظایف مهندس ناظر است ، مگر اینکه مالک از انجام وظایف مجری جلوگیری کند.....

6- در پاسخ قبلی گفته شده است...

7- متاسفانه با استفاده از کلمه مجری و مقایسه آن با نظام فنی اجرایی ، اشتباهات زیادی پیش می آید ، آنچه جاری است با آنچه باید باشد فرسنگها فاصله دارد ، در ساخت و ساز شهری بر اساس قانون و مجموعه مقررات ملی بالاخص مبحث 2 معنای مجری یعنی پیمانکار بهمین دلیل حتی در شیوه نامه پیشنهاد قیمت 10 % ( تحت عنوان پیمان مدیریت )داده شده است.( بند 17-10 از فصل پنجم )

داستان مفصل است ، سوالات شما بقدری جوابهای طولانی دارند که از حوصله این سایت و نیز از توان تایپ من خارج است ، بسیاری از موارد است که بدلایلی نمی شود در فضای مجازی مطرح کرد ، چراکه می تواند موجب سوء تفاهماتی گردد ولی همین قدر بدانیم :

بر عکس تصور بسیاری :

مسئولیتهای مهندس مجری بسیار گسترده تر از مهندس ناظر است.
( بعنوان یک اصل کلی همیشه مسئولیت آنکه مسئولیت مستقیم اجرایی دارد ( مجری) در مقایسه با آنکه مسئولیت نظارتی دارد ( ناظر) بسیار وسیع تر است .)

اگر عمری باقی بود و توفیقی ، در حد مقدورات در سمینار موسسه جاویدان کمی بیشتر مسئله توضیح داده خواهد شد.

موفق و پیروز باشید.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: alireza haghtalab, drim_w3, majid_yey
nuri671
کاربر برتر سال 89 و 90- همکار علمی سایت

عضو شده در: 28 دی 1385

تشکر شده 5003 بار در 1952 پست

پست تاریخ: شنبه 30 مهر 1390 - 15:21    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
ضمن احترام به نظر همکاران باید عرض کنم که بنده پایه یک اجرا هم هستم و انواع سازه ها رو بعنوان مجری بوده ام.
تا آنجا که من متوجه شده ام مجری سهمیه ای نیست و از سهمیه شما چیزی کم نمیشود و از طرفی برگه خاصی ندارد و تنها بصورت مکتوب خود را بعنوان مجری معرفی میکنید.
تا بحال که چنین بوده مگر اینکه قوانین عوض شده و من بی اطلاع باشم.

همانطور که همکار محترم فرمودند دامنه مسئولیت مجری بسیار بالا است ولی متاسفانه تابحال فقط در حد یک امضا و قرارداد صوری بوده است.
امید است که روزی جایگاه حقیقیخود را بیابد و کار توسط کاردان به انجام رسد.

موفق باشید.

بازگشت به بالای صفحه

sam
همکار علمی سایت
همکار علمی سایت

blank.gif

پست تاریخ: شنبه 30 مهر 1390 - 16:23    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

nuri671 نوشته است:
با سلام
ضمن احترام به نظر همکاران باید عرض کنم که بنده پایه یک اجرا هم هستم و انواع سازه ها رو بعنوان مجری بوده ام.
تا آنجا که من متوجه شده ام مجری سهمیه ای نیست و از سهمیه شما چیزی کم نمیشود و از طرفی برگه خاصی ندارد و تنها بصورت مکتوب خود را بعنوان مجری معرفی میکنید.

همانطور که همکار محترم فرمودند دامنه مسئولیت مجری بسیار بالا است ولی متاسفانه تابحال فقط در حد یک امضا و قرارداد صوری بوده است.

موفق باشید.

با سلام خدمت کلیه همکاران

آنچه نوشتم بر اساس مجموعه مقررات ملی و مر قانون است ، اینکه در حال حاضر در استان X چه اتفاقی می افتد ؟ ، موضوع من نیست ( قبلا هم گفتم ، من در خصوص آنچه باید باشد بر اساس مستندات گفتگو می کنم ، اینکه چه در جریان است .... ، ممکن است خلاف مقررات هم باشد .... اصولا نه من و نه هیچ احدی توانایی رصد کردن کلیه اتفاقات را ندارد ، اگرچه ممکن است در جریان باشد ... )
تجربه اندک من در چند استان ، نشان می دهد که ظرفیت اشتغال برای مهندسان مجری کنترل می شود ، اینکه در فلان استان اینکار صورت نمی گیرد ، قطعا مسئولیتش با هیئت مدیره سازمان مربوطه است و ...

علاوه بر مبحث دوم مقررات ملی ساختمان ، بر اساس بند 8 از ماده 15 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب اسفندماه 1374 مجلس شورای اسلامی و نیز همان بند از ماده 73 آئین نامه اجرایی ارجاع مناسب کار از وظایف هیئت مدیره شمرده شده است ، حال چگونه می شود بدون رعایت ظرفیت اشتغال و حدود صلاحیت و ... ارجاع مناسب کار صورت گیرد؟؟؟؟

از طرفی در متن مواد 11 الی 25 آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب 1375 در خصوص حدود صلاحیت و ظرفیت اشتغال به تفضیل سخن گفته شده است ( بالاخص در ماده 12 و تبصره 3 آن ، ماده 13 و تبصره آن و ...)

با کمی توجه بیشتر ، متوجه می شوید که براساس تبصره ماده 13 آئین نامه اجرایی دارندگان پروانه اشتغال هم موظفند حدود صلاحیت و ظرفیت اشتغال را رعایت نمایند و گرنه عمل آنان می تواند منطبق بر بند ذ ماده 91 همان آئین نامه شود و موجب مجازات انتظامی گردد....

در انتها بد نیست این را نیز بدانید که با طرح شکایت سازمان بازرسی کل کشور و ... موادی از آئین نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب 1383/4/22 هيأت وزيران ابطال شده است.( مبحث دوم مقررات ملی )

اصولا بحث مفصل است ، امیدوارم توضیحاتم بحد کفایت بوده باشد.

پیروز باشید.

این مطلب آخرین بار توسط sam در یکشنبه 1 آبان 1390 - 23:35 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: alireza haghtalab, drim_w3
alireza haghtalab
ناظم انجمن
ناظم انجمن

عضو شده در: 11 اردیبهشت 1388

تشکر شده 2305 بار در 1237 پست

پست تاریخ: شنبه 30 مهر 1390 - 19:22    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

nuri671 نوشته است:
با سلام

موفق باشید.

با سلام خدمت همکاران محترم
جناب آقای مهندس نوری
لطفا توضیح دهید اگر سهمیه ای نیست چطور به شما کار میرسد
اینگونه که شما میگویید فقط یک قرار داد است
اگر اینطور باشد کلیه کارها توسط مهندس شاغل در نظام مهندسی امضا میشود و به کسی کاری نمیرسد

بازگشت به بالای صفحه

arshad88
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 16 دی 1387

تشکر شده 34 بار در 17 پست

iran.gif

پست تاریخ: شنبه 30 مهر 1390 - 23:37    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام

عضویت در دفاتر ناظر حقوقی چه مزایایی دارد ؟ و به طور کلی چه وظایفی ناظر حقوقی دارد ؟

بازگشت به بالای صفحه

nuri671

پست تاریخ: شنبه 30 مهر 1390 - 23:42    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
متاسفانه در تهران که اینطور است و اصلا چیزی به نام سهمیه بندی و اولویت و نوبت مطرح نیست.
در تهران کارها و مهندسین از طرف نظام مهندسی به سازندگان و مهندسین ارجاع نمیشود و مالکین خود مهندسین را انتخاب و معرفی میکنند.
یقینا که سهمیه مهندسین شاغل در شهرداری و نظام مهندسی خیلی بیشتر و زودتر از سایرین پر میشود.تنها چیزی که هست این است که مهندسین شاغل درهر منطقه شهرداری نمیتوانند در همان محدوده نظارت داشته باشند که البته اینرا هم با ترفندهای خاص حل میکنند و با همکاران خود در سایر مناطق تعامل خیلی خوبی در این زمینه دارند!!
در تهران همه چیز ساخت و ساز کاملا رابطه ای است.هر کس که آشنای بیشتری داشته باشد کار بیشتری میگیرد و هر کس که غیر از این باشد بیکار میماند.
بخاطر همین هم هست که قیمت نظارت و مجری در تهران بسیار کم و مشکلات و ضعف ساخت و ساز اینقدر زیاد است.
آیا باورتان میشود که در تهران همین حالا بعضی از همکاران با قیمتهای متری کمتر از 1000 تومان هم کار میکنند و اینهمه مسئولیت را میپذیرند.
متاسفانه این وضع تهران است و هر جا را که بگیری از اینجا بهتر است.
در تهران نظارت مرده است.
شاید باور نکنید برای یک کار با 3000 متر مربع کار یکی از همکاران قرارداد مجری با قیمت 700000 تومان امضا کرده است.
امیدوارم از مسئولان نظام مهندسی کسی این پیست را بخواند و به بالاتر ها هم بگوید و از مدیریت خود خجالت بکشند.
من هم که خود شخصا به این موارد در نظام مهندسی اعتراض کردم گفتند که ما تعرفه داده ایم و خود مهندسین رعایت نمیکنند.
آخه وقتی یک نفر بتواند کیلویی نظارت بگیرد و مثلا بجای 3000 سهمیه ممکنه سالانه با مثلا قیمت متری 4000 تومان که میشود جمعا 12000000 در سال بتواند سهمیه 20000مترمربع با قیمت متری 1000 یا 1500 تومان برای هر متر مربع که جمعا میشود 20 تا 30 میلیون تومان مسلم است که طمع و حرص و نیاز باعث میشود که دومی را انتخاب کند.
حقیقتا چند تا از ما میتوانیم نیاز خود و خانواده امان را کنار بزنیم و به فکر اعتلای شخصیت و جایگاه مهندسی باشیم.
خود من هم تا چند سال پیش با همین قیمتها بالاجبار کار کرده ام ولی حالا که بحمدالله دیگر نیازی به این موارد ندارم وقتی به پشت سرم نگاه میکنم واقعا از خودم شرم میکنم که چطور قبول کرده ام که این همه مسئولیت و زحمت را برای آن سازنده واقعا پولدار آن هم با آن قیمتها قبول کنم.

شاید بخندید اما من گریه ام میگیرد وقتی میبینم که کاری با متراژ بالا را که باید متر مربعی 3500 قیمت داد همکاری گرفتار و نیازمند هر مترمربعی 500 تومان قیمت داده است.
واقعا چرا باید چنین باشد .اصلا این همکاران به هر متر مربعی 4100 ریال مالیات پیشنهادی برای سال 90 توجه دارند؟

بقول معروف:
آنچه شیران را کند روبه مزاج احتیاج است احتیاج است احتیاج

بخاطر همین است که من همواره به عزیزان همکار بویژه جوانان خوب میهنم میگویک که عطای نظارت را لااقل تا زمانی که از این وضع خارج شود به لقایش ببخشید و بدنبال پیمانکاری بروید.
والله س... آن شرف دارد به این بی مسئولیتی .
اخه قبول کردن مسئولیت نظارت بر احداث صحیح سرپناه مردم آنهم با این قیمتهای پست و با این نظارت لنگ در هوا واقعا چه معنایی دارد؟
بخاطر همین مبالغ کم است که سازنده های خدا نشناس (ضمن احترام به اقلیت محدود افراد شریف این قشر) به خود اجازه میدهند که هرطور خواستند با ناظر برخورد کنند و کمترین توجه را به دستورات که نه به التماسهای او داشته باشند .چرا که نهایتا با کمترین هزینه او را خلع ید کرده و یک بدبخت محتاجتر دیگر را می |آورند.

در نهایت باز هم همان حرف همیشگی خود را میگویم.
از کار برای دیگران حتی المقدور بپرهیزید و برای خودتان کار کنید.

بقول معروف:
چند سال بخور نان و تره یک عمر بخور نان و کره

زیاده عرضی نیست.

موفق و پیروز باشید.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: amin.rah, karbariransaze, majid_yey, drim_w3, civil007, mortezaomidi
nuri671

پست تاریخ: یکشنبه 1 آبان 1390 - 14:27    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

sam نوشته است:
nuri671 نوشته است:
با سلام

موفق باشید.

با سلام خدمت کلیه همکاران

آنچه نوشتم بر اساس مجموعه مقررات ملی و مر قانون است ، اینکه در حال حاضر در استان X چه اتفاقی می افتد ؟ ، موضوع من نیست ( قبلا هم گفتم ، من در خصوص آنچه باید باشد بر اساس مستندات گفتگو می کنم ، اینکه چه در جریان است .... ، ممکن است خلاف مقررات هم باشد .... اصولا نه من و نه هیچ احدی توانایی رصد کردن کلیه اتفاقات را ندارد ، اگرچه ممکن است در جریان باشد ... )
تجربه اندک من در چند استان ، نشان می دهد که ظرفیت اشتغال برای مهندسان مجری کنترل می شود ، اینکه در فلان استان اینکار صورت نمی گیرد ، قطعا مسئولیتش با هیئت مدیره سازمان مربوطه است و ...

علاوه بر مبحث دوم مقررات ملی ساختمان ، بر اساس بند 8 از ماده 15 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب اسفندماه 1374 مجلس شورای اسلامی و نیز همان بند از ماده 73 آئین نامه اجرایی ارجاع مناسب کار از وظایف هیئت مدیره شمرده شده است ، حال چگونه می شود بدون رعایت ظرفیت اشتغال و حدود صلاحیت و ... ارجاع مناسب کار صورت گیرد؟؟؟؟

از طرفی در متن مواد 11 الی 25 آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب 1375 در خصوص حدود صلاحیت و ظرفیت اشتغال به تفضیل سخن گفته شده است ( بالاخص در ماده 12 و تبصره 3 آن ، ماده 13 و تبصره آن و ...)

با کمی توجه بیشتر ، متوجه می شوید که براساس تبصره ماده 13 آئین نامه اجرایی دارندگان پروانه اشتغال هم موظفند حدود صلاحیت و ظرفیت اشتغال را رعایت نمایند و گرنه عمل آنان می تواند منطبق بر بند ذ ماده 91 همان آئین نامه شود و موجب مجازات انتظامی گردد....

در انتها بد نیست این را نیز بدانید که با طرح شکایت سازمان بازرسی کل کشور و ... موادی از آئین نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب 1383/4/22 هيأت وزيران ابطال شده است.( مبحث دوم مقررات ملی )

اصولا بحث مفصل است ، امیدوارم توضیحاتم بحد کفایت بوده باشد.

پیروز باشید.

با سلام
ضمن سلام به مهندس ابوافتحی گرامی (البته اگر اشتباه نکرده باشم)
یقینا شما با توجه به سابقه خود در مراجعی که بوده اید و هستید بهتر به این امور مطلع هستید.
متاسفانه چیزی که بنده گفتم مشاهدات شخصی خودم بوده است که بارها دیده ام.
مثلا مجری سازه 7 طبقه یک مهندس پایه 3 بوده است و ...
در مورد سهمیه هم من چیزی مشاهده نکرده ام.
ضمن تشکر از شما جدول پیوست هم مربوط به دفاتر مجری است و در مورد مهندسین ماده 12 برقرار است:بشرح تصویر زیر است :

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: drim_w3
nuri671

پست تاریخ: یکشنبه 1 آبان 1390 - 14:39    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
به حدود صلاحیتهای مهندسین در ساختمان مصوب 1387 توسط وزارت مسکن در فایل زیر توجه فرمایید .
جالب است که تعدادکار مجاز مهندسین را در هر سال 12 عدد اعلام کرده است.
میبینید که صحبتی از مهندس مجری و ظرفیت آن نشده است.
تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: drim_w3
sam
همکار علمی سایت
همکار علمی سایت

blank.gif

پست تاریخ: یکشنبه 1 آبان 1390 - 15:26    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام خدمت کلیه همکاران عزیز و بالاخص آقای مهندس نوری گرامی

همانطور که شما فرمودید ، متاسفانه در تهران هیچ مرجعی در خصوص مجری ذیصلاح کنترلی ندارد، نه در خصوص ظرفیت اشتغال و نه حدود صلاحیت ( با یک نامه و قرارداد و احتمالا کپی پروانه اشتغال قضیه حل است ....) ، و متاسفانه مراجعی که وظایف متعددی برایشان در قانون منظور شده ، عملا هیچ اقدامی صورت نداده اند ، ولی از آنجا که مرجع صدور پروانه ساختمان می خواهد جهت مستند سازی و ... کار خود را تکمیل کند ظاهرا با علم و آگاهی از اینکه این کار مصداق عینی امضا فروشی می تواند باشد ، احتمالا بدلیل .... خود ، سکوت می کند ( شاید هم بگوید مرجع کنترل کننده جای دیگری است ...)

در سایر استانها ، با وجود اینکه سازمان نظام مهندسی استان در خصوص ظرفیت اشتغال و حدود صلاحیت و ... کنترلهای لازم را انجام می دهند ولی در خصوص اصل موضوع تا کنون استانی را ندیدم (حداقل مابین چند استانی که از نزدیک شاهد فعالیت همکاران بودم ) که بر اصل قضیه یعنی اجرای کار توسط شخص ذیصلاح ( مجری) نیز کنترلی دقیق انجام دهد.

( داستان ها دارم از این موارد ، که متاسفانه نمی توان در فضای مجازی مطرح کرد ، اگر مجالی بود در جای دیگر ....)

متاسفانه در حالیکه در سایر صنوف ( پزشکان ، سردفتران ، آژانس های املاک و .... ) مسابقه ای در جریان است تا از تعرفه اعلامی مرجع ذیربط خود از بیمار ، مراجعه کننده ، مشتری و ... مبالغ بیشتری اخذ کنند ، ما مهندسین در حال مسابقه ای هستیم که هر روز با فاصله بیشتری نسبت به تعرفه های اعلامی سازمان ذیربط خود امضای خود را به حراج بگذاریم ، با این شرایط در پیش رو احتمالا دیر زمانی نخواهد بود که دیگر باید مبلغی را هم به کارفرما بابت این قضیه بپردازیم ....

سخن من نه از درد ایشان بود ، خود از دردی بود که ایشانند ....

پیروز باشید.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: drim_w3, alireza haghtalab, majid_yey
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  بعدی
صفحه 1 از 9

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید