دوره آنلاین طراحی سازه های بتن آرمه در ETABS2016
iransaze.com :: مشاهده موضوع - نکاتي در زمينه تحليلي ديناميکي طيفي در ETABS
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » Etabs

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
نکاتي در زمينه تحليلي ديناميکي طيفي در ETABS رفتن به صفحه : 1, 2, 3 ... 20, 21, 22  بعدی
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210689
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: شنبه 9 آذر 1387 - 18:12    عنوان:  نکاتي در زمينه تحليلي ديناميکي ط پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

در اين تاپيک سعي دارم برخي نکات در زمينه تحليل ديناميکي طيفي در نرم افزار ETABS را بيان دارم. از دوستان نيز تقاضا دارم که هر چه در اين رابطه ميدانند در اين زمينه در اين تاپيک بيان دارند.
سعي دارم که به عنوان نمونه نکات مورد نظر در اين زمينه را براي پروژه اي که در تاپيک زير در حال پيگيري است را نيز در اينجا به صورت عددي بيان کنم:
http://iransaze.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5944#22930
همچنين از دوستان ميخواهم که از ايجاد تاپيکهاي متفرقه در اين زمينه خودداري نمايند واز اين به بعد مشکلات خود در زمينه تحليل ديناميکي در ETABS را تنها در اين تاپيک مطرح نمايند و البته از مطرح کردن موضوعات متفرقه ديگر در اين تاپيک به هر شکل خودداري نمايند

_________________
مرجع کاربردی طراحی سازه های فولادی با نرم افزار ETABS 2013 و SAFE ورژن 12 : http://goo.gl/zkqFfH


این مطلب آخرین بار توسط admin در سه‌شنبه 17 دی 1387 - 21:37 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
تشکر توسط: civil-man, Eng30vil, mshhf, mohsenmas
:
rezamansori
کاربر فعال
کاربر فعال


عضو شده در: 12 آبان 1387
پست: 414

تشکر: 3
تشکر شده 10 بار در 9 پستامتیاز: 4215
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: شنبه 9 آذر 1387 - 18:51    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

در خصوص تحلیل مودال در ETABS چند سوال داشتم:

همانگونه که حتما میدانید برش پایه در تحلیل طیفی باید با برش پایه استاتیکی یکسان گردد. تصور من همیشه از یکسان کردن برش پایه دینامیکی این بوده که مثلا در ETABS و در قسمت story shear ، بارهای مثلا استاتیکی Ex با بارگزاری طیفی مثلا SPX ( بارگزاری طیفی تعریف شده در جهت بردار 1) را طبق توضیحات آئین نامه در طبقه همکف ( BASE ) یکسان مینمائیم. منتها در خروجیهای ETABS گزینه ای به اسم response spectrum base reaction وجود دارد که من نمیدانم در این گزینه برای چیست و فرقش با story shear طبقات در چیست؟ طبق خروجیهای این گزینه در هر مود، مقدار نیروهای موجود در جهات 1 و 2 را برای بارگزاری مربوطه میدهد. مثلا اگر SPX را به عنوان بارگزاری طیفی در جهت X و SPY را در جهت y تعریف نموده باشیم ، در هر مود ، میزان نیروها را در جهات 1 , 2 میدهد. مثلا در مورد 1 برای SPX میگوید که نیرو در جهت 1 و 2 چه میزان است. و در آخر هم گزینه all دارد که برای بارگزاری مثلا SPX میزان نیروهای هر جهت را به روش مجذور مربعات به ما میدهد و عینا مشابه اینکا را برای SPY انجام میدهد. حال سوال من این است که این خروجیها و جمع آنها چه هستند و فرقشان به story shear که در آنجا مقدار برش پایه دینامیکی در هر جهت x و y وجود دارد چیست؟ در همپایه کردن ما چه چیزی را باید همپایه کنیم؟ برش پایه طبقات را یا مقادیر response spectrum base reaction را ؟

2 :در تعریف بارگزاذی طیفی در جهات x و y باید توابع را در جهات 1 و 2 وارد کنیم یا هر دو را در جهت U1 ولی یکی را با زاویه 90 درجه؟

و سوال آخر اینکه زاویه موثر و برآیند محورهای 1 و 2 را در بارگزاری طیفی برای اعمال جهت صحیح زلزله چگونه میتوان محاسبه کرد؟

با سپاس از اساتید محترم


این مطلب آخرین بار توسط rezamansori در شنبه 9 آذر 1387 - 19:05 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210689
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: شنبه 9 آذر 1387 - 18:53    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

اول به نکاتي در اين زمينه از آيين نامه 2800 ميپردازيم
مطابق بند 2-2-2 از اين آيين نامه (ويرايش 3) در مورد ساختمانهاي منظم با ارتفاع بيش از 50 متر ارتفاع از تراز پايه و ساختمانهاي نامنظم بيش از 5 طبقه و با ارتفاع 18 متر يا بيشتر از تراز پايه ديگر استفاده از روش تحليل استاتيکي مجاز نيست و استفاده از روشهاي تحليل ديناميکي اجباري است
در بند 2-4 همين آيين نامه نکات مربوط به روشهاي تحليل ديناميکي ذکر شده است. مطابق اين بند دو روش تحليل طيفي و تحليل تاريخچه زماني در اين زمينه وجود دارد که در اين تاپيک فقط به روش تحليل طيفي پرداخته ميشود.
مطابق بند 2-4-1-2 براي استفاده در روش تحليل ديناميکي طيفي بايد طيف طرح استاندارد محاسبه و پاسخ سازه در برابر آن مورد بررسي قرار گيرد. به جاي آن ميتوان از طيف طرح ويژه ساختگاه موضوع بند 2-4-1-1 نيز استفاد نمود. براي برخي سازه ها که در ذيل همين بند ذکر شده است استفاده از اين طيف به جاي طيف طرح استاندارد اجباري است. استفاده از طيف طرح ويژه ساختگاه که دقيقتر ميباشد براي تمامي ساختمانها قابل استفاده است ولي در هر صورت مقادير آن در آخر بايد با مقادير طيف طرح استاندارد مقايسه شود و نبايد از دو سوم مقادير طيف طرح استاندارد کمتر اختيار شوند. (موضوع بند 2-4-1-3)
طيف طرح استاندارد از حاصلضرب مقادير بازتاب ساختمان B در پارامترهاي : نسبت شتاب مبناي A ، ضريب اهميت I ، و عکس ضريب رفتار (يک تقسيم بر R ) و با در نظر گرفتن محدوديت رابطه 2-2 آيين نامه 2800 (حداقل برش پايه زلزله بر اساس نسبت B به R حداقل برابر 0.1) به دست مي آيد. در تعيين اين طيف مقدار نسبت ميرايي بايد برابر 5 درصد در نظر گرفته شود. در به دست آوردن مقادير طيف طرح استاندارد تمام مقادير ذکر شده در بالا ثابت و بستگي به مشخصات سازه دارد و تنها مقدار B است که با توجه به تغيير مقدار T (زمان تناوب هاي مختلف فرض شده براي نوسان سازه ) تغيير ميکند و در نهايت يک منحني براي تغييرات B بر حسب T تقريبآ مشابه آنچه که در شکلهاي 1-الف و 1-ب آيين نامه 2800 رسم شده است به دست مي آيد.
مقاديري که براي طيف طرح استاندارد به دست مي آيند بايد به نرم افزار معرفي و تلاشهاي سازه تحت آن محاسبه شود. در اين محاسبه بايد مودهاي نوسان مختلف سازه در نظرگرفته شود. در اين زمينه بايد نکات ذکر شده در بند 2-4-2-2 آيين نامه 2800 هم مد نظر باشد؛ به اين ترتيب که براي هر راستاي نوسان حداقل بايد سه مود اصلي با زمان تناوب بيش از 0.4 ثانيه که حداقل 90 درصد جرم مودي سازه را در آن جهت پوشش دهد در نظر گرفته شود.
در اين زمينه بايد توجه کرد که سازه با فرض صلبيت کفها داراي سه جهت اصلي براي نوسان است. جهت X و جهت Y که مود نوساني پيچشي حول محور Z. در اين زمينه بايد توجه کرد که تعداد مودها بايد آنقدر زياد گرفته شود که براي هر يک از سه حالت نوساني مورد اشاره شرايط مورد نظر بند 2-4-2-2 ارضا گردد
در اين تحليل با توجه به اينکه تعداد مودهاي نوساني بيش از يک عدد هستند و در هر مود نوساني رفتار سازه و تلاشهايي که در آن به وجود مي آيند متفاوت است براي تخمين رفتار نهايي سازه بايد نتايج مودهاي نوساني را با هم ترکيب کرد. در اين زمينه روشهاي مختلفي وجود دارد که دو روش آن مهمتر از بقيه هستند: روش جذر مجموع مربعات ( SRSS) و روش ترکيب مربعي کامل (CQC). از اين دو روش ، روش دوم داراي دقت بيشتري است. روش اول مطابق با بند 4 پيوست 3 آيين نامه 2800 وقتي توصيه ميگردد که نسبت زمان نوسان دو مود متوالي (نوسان مود بزرگتر به مود کوچکتر) بيش از 0.67 نباشد. در غير اين صورت تنها مجاز به استفاده از روش CQC ميباشيم. با توجه به اينکه محاسبات اين دو روش با کامپيوتر و نرم افزار انجام ميشود بهتر است هميشه از روش دوم که مطمئنتر است و محدوديت خاصي ندارد استفاده گردد.
پس از تحليل سازه به اين روش بايد برش پايه ديناميکي محاسبه و با برش پايه استاتيکي مقايسه و مطابق بند 2-4-2-4 مقادير آن اصلاح گردد. در اين زمينه هر وقت که برش پايه ديناميکي کمتر از استاتيکي باشد در مورد سازه هاي نامنظم با يک ضريب اصلاح بزرگتر برابر نسبت برش پايه استاتيکي به ديناميکي مقادير طيف طرح استاندارد اصلاح ميشوند. در مورد سازه هاي منظم در صورت استافده از طيف طرح استاندارد اين ضريب برابر نسبت 90 درصد برش استاتيکي به برش ديناميکي و براي حالت استفاده از طيف طرح ويژه ساختگاه برابر 80 درصد برش پايه ديناميکي به برش پايه ديناميکي است. (البته بديهي است که ضريب به دست آمده در اين حالت نميتواند کوچکتر از يک باشد و در صورت به دست آمدن ضريب کوچکتر از يک مقادير طيف نيازي به اصلاح نخواهند داشت.) در حالتي که مقدار برش پايه ديناميکي از برش پايه استاتکيي بيشتر است مطابق بند 2-4-2-4-2 ضريب اصلاح کوچکتر از يک و برابر نسبت برش استاتيکي به برش ديناميکي خواهد بود.
پس از اصلاح مقادير طيف طرح، دوباره سازه با مقادير جديد طيف طرح آناليز و طراحي ميگردد و بديهي است که هر بار بايد اين مقايسه مقادير بازتايها انجام گردد (اين به خاطر احتمال تغيير سختي سازه و به تبع آن تغيير مقادير بازتابها ميباشد)
اثرات پيچش و علي الخصوص پيچش اتفاقي هم مطابق بند 2-4-2-5 بايد در سازه در نظر گرفته شود. همانند حالت عادي هم بايد مطابق بند 2-4-2-6 در صورت لزوم ترکيب اثر زلزله در امتدادهاي مختلف هم اعمال گردد.
تحليل سيستم هاي سازه اي براي سيستمهاي دوگانه هم بايد مطابق بند 2-4-2-7 انجام گردد.

_________________
مرجع کاربردی طراحی سازه های فولادی با نرم افزار ETABS 2013 و SAFE ورژن 12 : http://goo.gl/zkqFfH

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
تشکر توسط: mortaza7094, mehdiyeganeh84, orakel, Eng30vil, masoud334
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210689
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: شنبه 9 آذر 1387 - 19:24    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با تشکر از مهندس منصوري عزيز، اگر اجازه دهيد تاپيک کمي پيش رود تا در جاي خود جواب سوال شما هم داده شود.
------------------------------------------
ابتدا بايد مقادير طيف طرح استاندارد جهت معرفي به نرم افزار ساخته شود. من براي اين کار يک فايل اکسل ساخته ام که قبلاً نيز در سايت براي دانلود قرار داده شده است. اين فايل از آدرس زير هم قابل دانلود است:
http://www.savefile.com/files/1908647
تصويري از محيط برنامه:

براي اين منظور بايد موارد زير به برنامه معرفي شوند:
1- منطقه قرارگيري سازه از لحاظ خطر زلزله
2- درجه اهميت سازه
3- نوع زمين سازه طبق تعريف آيين نامه 2800 بند 2-3-5
4-ضريب رفتار سازه در جهت مورد نظر مطابق جدول 6 آيين نامه 2800 (اگر سيستم سازه اي در دو جهت اصلي متعامد سازه مختلف است طيف طرح استاندارد بايد دو بار و براي هر جهت اصلي سازه به صورت جداگانه محاسبه گردد)
5- حداکثر زمان تناوب مورد نظر که مطابق آن نمودار در بازه 0 تا عدد مورد نظر رسم خواهد شد و اعداد آن نيز ارايه خواهد شد. اين حداکثر زمان بايد به گونه اي انتخاب شود که مقدار زمان تناوب تمامي مودهاي نوساني مورد نظر ما از اين زمان کمتر گردد.
در اينجا ما با فرض منطقه با خطر زلزله زياد، زمين نوع IV ، درجه اهميت متوسط و ضريب 6 براي R (براي سيستم قاب ساده ساختماني به همراه مهاربند هممحور) و حداکثر زمان تناوب 5 ثانيه مقادير طيف شتاب را محاسبه کرده ايم. (در فايل ضميمه در بالا اين مقادير موجود است)
بر اين اساس شکل نمودار طيف طرح استاندارد مطابق شکل زير خواهد شد:

مقادير به دست آمده با اطلاعات بالا که در فايل اکسل در شيت سوم تحت نام «اعداد مربوط به طیف طرح » قرار دارد را در يک فايل نوتپد خالي کپي و به عنوان يک فايل متني ذخيره مينماييم. براي اينکه در هنگام ايمپورت اطلاعات به نرم افزار مشکلي پيش نيايد کپي اعداد را از همان خط اول فايل متني و بدون هيچ فاصله اي انجام ميدهيم.
اين فايل متني از لينک زير قابل دانلود است:
http://www.savefile.com/files/1908671

--------------------------
در پستهاي بعدي روش ايمپورت اين فايل به نرم افزار را توضيح ميدهم

_________________
مرجع کاربردی طراحی سازه های فولادی با نرم افزار ETABS 2013 و SAFE ورژن 12 : http://goo.gl/zkqFfH


این مطلب آخرین بار توسط admin در سه‌شنبه 12 آذر 1387 - 00:33 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
تشکر توسط: orakel, Eng30vil, googy_86
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210689
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: شنبه 9 آذر 1387 - 20:53    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

.مرحله بعد معرفي طيف طرح به نرم افزار ETABS است. براي اين منظور بايد به قسمت Define/Response Spectrum Functions... مراجعه نماييم:

در اينجا در قسمت بالاي صفحه (Choose Function to add) نوع طيف طرحي که ميخواهيم اضافه کنيم قابل تعيين است. برخي از گزينه هاي اين قسمت شامل Spectrum from File ، User Spectrum و طيفهاي طرح استاندارد آيين نامه هاي مختلف موجود در نرم افزار است. اگر بخواهيم خود به صورت دستي مقادير طيف طرح را وارد نماييم از گزينه User Spectrum استفاده ميکنيم و اگر بخواهيم از فايل متني مقادير را وارد کنيم، گزينه Spectrum from File را انتخاب ميکنيم. مقادير طيفهاي استاندارد آيين نامه هاي ديگر از جمله UBC هم که جداگانه قابل انتخاب هستند. در اينجا ما گزينه Spectrum from File را انتخاب و با کليک بر روي Add New Function به صفحه جديدي که ظاهر ميشود ميرويم:


در اين صفحه در قسمت بالاي صفحه در قسمت Function Name نامي را که ميخواهيم براي اين طيف انتخاب کنيم را قرار تايپ ميکنيم. مثلآ همان مقدار پيش فرض يعني Func1 را قبول ميکنيم.
در قسمت روبروي آن در سمت راست مقدار درصد ميرايي مورد نظر تحت عنوان Function Damping Ratio بايد وارد شود. با توجه به آيين نامه 2800 بند 2-4-1-2 ميتوان مقدار پيش فرض 0.05 را براي اين مقدار قبول کرد.
در پايين اين قسمت سمت راست گزينه اي تحت عنوان Values are: وجود دارد که براي آن دو انتخاب تحت نامهاي Frequency vs Value و Period vs Value وجود دارد که گزينه اول معرف اينست که اطلاعات موجود در فايل شامل فرکانسها و مقادير طيف متناظر با اين فرکانسها و گزينه دوم نشاندهنده اينست که مقادير فايل ورودي شامل زمانهاي تناوب (پريود) و مقادير متناظر با اين زمانهاي تناوب است که در اينجا براي ما گزينه دوم بايد انتخاب شود.
در سمت چپ همين قسمت دکمه Browse براي ورود اطلاعات از فايل وجود دارد. بر اين دکمه کليک و به آدرس فايل بر روي کامپيوتر خود مراجعه کرده و فايل را انتخاب ميکنيم. فايل در دو فرمت Data و Text قابل انتخاب است. فايل مورد نظر ما از نوع Text است و به همين جهت در قسمت پايين بايد فرمت *.txt را جهت ورود فايل اطلاعات انتخاب نماييم
در زير اين قسمت گزينه اي تحت عنوان Header Lines to Skip وجود دارد که مقدار پيش فرض آن صفر است. اين گزينه مشخص ميشود که چند خط از فايل متني در بالاي فايل بايد ناديده گرفته شود و سپس استخراج اطلاعات پس از آن شروع شود. با توجه به اينکه ما متن از از همان خط اول و بدون تيتر در خط اول آغاز کرده ايم براي اين مقدار عدد صفر که پيش فرض است را قبول ميکنيم.
در قسمت پايين آن سمت راست گزينه اي تحت عنوان View File وجود دارد که در صورت کليک بر روي آن فايل متني دوباره ظاهر و اطلاعات آن قابل مشاهده خواهد بود. در سمت چپ همين گزينه دکمه ديگري تحت عنوان Convert to User Defined وجود دارد. اين گزينه براي اين است که طيف به نوع دوم طيف که توسط کاربر قابل ويرايش است تبديل شود. توجه گردد که در بار اول تا قبل از آنکه دکمه OK در پايين صفحه يا دکمه Display Graph آنهم در پايين صفحه کليک نشود اين دکمه قابل استفاده نخواهد بود و اطلاعاتي به آن وارد نميشود. در پايين صفحه نيز همانطور که اشاره شد، دکمه Display Graph وجود دارد که در صورت کليک بر روي آن نمودار طيف طرح قابل مشاهده در باکسي که پايين صفحه و بالاي دکمه قرار دارد قابل مشاهده خواهد شد.
پس از کليک بر روي دکمه OK اطلاعات در نرم افزار ثبت ميگردد.
*نکته: در صورتي که در دو جهت متعامد از دو سيستم متفاوت سازه اي با طيف طرحهاي مختلف استفاده کرده ايم تعريف طيف طرح به اين روش بايد دو بار و با دو نام مختلف انجام گردد.

_________________
مرجع کاربردی طراحی سازه های فولادی با نرم افزار ETABS 2013 و SAFE ورژن 12 : http://goo.gl/zkqFfH


این مطلب آخرین بار توسط admin در سه‌شنبه 12 آذر 1387 - 00:34 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
تشکر توسط: Eng30vil, earthquake_90
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210689
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: یکشنبه 10 آذر 1387 - 02:08    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

پس از وارد کردن اطلاعات طيفها به نرم افزار ، حال بايد به قسمت Define/Responce Spectrum Cases مراجعه نماييم:

در صفحه بالا بر روي دکمه Add New Spectrum کليک ميکنيم تا صفحه ديگري براي معرفي طيف باز شود:

قسمت بالاي صفحه Spectrum Case Name نام دارد که به طور پيش فرض نام آن Spec1 ميباشد.
قسمت پايين آن تحت عنوان Damping درصد ميرايي سازه بايد وارد شود که آن نيز به طور پيش فرض 0.05 است که معمولاً مقداري مناسب است و نيازي به ويرايش ندارد
در قسمت بعدي تحت عنوان Modal Combination روش ترکيب نتايج مودهاي مختلف براي به دست آوردن پاسخ سازه مورد نظر است که براي آن چهار انتخاب شده است. گزينه اول CQC است که همان روش ترکيب مربعي کامل ميباشد. همانطور که قبلآ هم اشاره شد اين روش مناسبترين روش نسبت به بقيه روشهاست و ميتوان آن را مورد قبول قرار داد. گزينه دوم SRSS يا روش جذر مجموع مربعات است. روش سوم روش ABS يا مجموع قدر مطلق نتايج است و روش چهارم روش GMC يا General Modal Combination است. اين روش تقريبآ مشابه روش CQC است.
قسمت بعدي Directional Combination نام دارد. براي هر يک از تلاشهاي ايجاد شده در سازه نرم افزار يک مقدار مثبت ناشي از شتاب زلزله در هر جهت ايجاد ميکند. اين مقدارها بايد به شکلي با هم ترکيب شوند. اين گزينه روش ترکيب اين تلاشها در اثر شتابهاي زلزله در جهات مختلف را معين ميکند. (وقتي که شتاب زلزله تنها در يکي از جهات معرفي شده باشد اين مساله داراي اهميت نيست، ولي وقتي که بيش از يک شتاب زلزله در جهات مختلف تعريف شود اين مساله داراي اهميت ميشود). در اينجا سه روش SRSS ، ABS و Modified SRSS (Chinese) وجود دارد. روش اول ، روش جذر مجموع مربعات است که استفاده از آن به صورت پيش فرض برنامه توصيه ميگردد. روش دوم روشي است که مجموع قدر مطلق ماکسيمم تلاشها را به عنوان نتيجه معرفي ميکند و روشي محافظه کارانه ميباشد. روش سوم هم که روش اصلاح شده جذر مجموع مربعات ميباشد. براي اطلاع بيشتر در زمينه اين روشها ميتوان به منوال برنامه بخش Introductory Tutorial صفحات 292 و 293 مراجعه نمود.
قسمت بعدي در زير اين بخش Input Responce Spectra نام دارد و در آن راستاي اعمال طيف و مقادير ضريب بزرگنمايي شتابهاي طيف وارد ميشود. سه جهت براي اعمال طيفها وجود دارد که به ترتيب مربوط به جهات 1 ، 2 و 3 يا به بيان ديگر جهات X و Y و Z ميباشند و در جلوي هر کدام از آنها دو گزينه تحت نامهاي Function و Scale Factor وجود دارد که در اولي طيف مورد نظر از بين طيفهاي زلزله معرفي شده (در صورتي که يکي معرفي شده باشد همان يکي ) و در قسمت دوم ضريب اعمال طيف وارد ميشود. اگر نخواهيم در يک جهت طيفي را اعمال کنيم آن گزينه را خالي ميگذاريم.
در قسمت بعدي که Excitation Angle نام دارد زاويه تحريک را وارد ميکنيم. اين مساله وقتي کاربرد دارد که بخواهيم طيفي را در راستاي مايل به سازه اعمال کنيم. به اين نکته بايد توجه کرد که اگر به طور مثال ما در جهت U1 طيف را معرفي کرده باشيم و در اينجا نيز عدد 90 درجه را وارد کنيم عملاً طيف در راستاي محور Y اعمال ميشود.
در قسمت بعد که Ecc. Ratio (All Diaph.) نام دارد مقدار برون از مرکزيت اتفاقي مورد نظر بر حسب نسبت عددي (معمولآ برابر 0.05) وارد ميشود. اين مقدار به تمام طبقات به صورت يکسان اعمال ميشود و اگر بخواهيم به برخي طبقات مقدار متفاوتي اعمال کنيم بايد از قسمت آخر که Override Diaph. Eccen. استفاده کرده و بر روي دکمه Override کليک کرده و در صفحه جديدي که ظاهر خواهد شد براي طبقه يا طبقات مورد نظر مقدار برون از مرکزيت اتفاقي بر حسب واحد طول را وارد نماييم. بايد توجه داشت که خود نرم افزار اين مقادير را به طور خودکار در دو راستاي مثبت و منفي اعمال ميکند و ما فقط مقدار عددي با علامت مثبت را وارد ميکنيم

_________________
مرجع کاربردی طراحی سازه های فولادی با نرم افزار ETABS 2013 و SAFE ورژن 12 : http://goo.gl/zkqFfH

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
تشکر توسط: Eng30vil, earthquake_90
rezamansori
کاربر فعال
کاربر فعال


عضو شده در: 12 آبان 1387
پست: 414

تشکر: 3
تشکر شده 10 بار در 9 پستامتیاز: 4215
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: یکشنبه 10 آذر 1387 - 14:57    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سپاس از دوستان عزیز

در خصوص تحلیل مودال در ETABS من در ادامه سوالات قبلی خودم جند نکته دیگر را که شاید سوال دوستان زیادی هم باشد مطرح میکنم. پیشاپیش از پاسخگوئی شما سپاسگزارم.

1 : همانگونه که حتما میدانید برش پایه در تحلیل طیفی باید با برش پایه استاتیکی یکسان گردد. تصور من همیشه از یکسان کردن برش پایه دینامیکی این بوده که مثلا در ETABS و در قسمت story shear ، بارهای مثلا استاتیکی Ex با بارگزاری طیفی مثلا SPX ( بارگزاری طیفی تعریف شده در جهت بردار 1) را طبق توضیحات آئین نامه در طبقه همکف ( BASE ) یکسان مینمائیم. منتها در خروجیهای ETABS گزینه ای به اسم response spectrum base reaction وجود دارد که من نمیدانم در این گزینه برای چیست و فرقش با story shear طبقات در چیست؟ طبق خروجیهای این گزینه در هر مود، مقدار نیروهای موجود در جهات 1 و 2 را برای بارگزاری مربوطه میدهد. مثلا اگر SPX را به عنوان بارگزاری طیفی در جهت X و SPY را در جهت y تعریف نموده باشیم ، در هر مود ، میزان نیروها را در جهات 1 , 2 میدهد. مثلا در مورد 1 برای SPX میگوید که نیرو در جهت 1 و 2 چه میزان است. و در آخر هم گزینه all دارد که برای بارگزاری مثلا SPX میزان نیروهای هر جهت را به روش مجذور مربعات به ما میدهد و عینا مشابه اینکا را برای SPY انجام میدهد. حال سوال من این است که این خروجیها و جمع آنها چه هستند و فرقشان به story shear که در آنجا مقدار برش پایه دینامیکی در هر جهت x و y وجود دارد چیست؟ در همپایه کردن ما چه چیزی را باید همپایه کنیم؟ برش پایه طبقات را یا مقادیر response spectrum base reaction را ؟ به عبارتی با توجه به اینکه برآیند برش طیفی در هر جهت به 2 معلفه 1 و 2 تقسیم میگردد، آیا باید مجذور مربعات در جهات x و y در جهت 1 را با برش پایه استاتیکی همپایه کرد ؟ یا برش پایه استاتیکی را با برش پایه دینامیکی در طبقه همکف در هر راستا؟

2 :در تعریف بارگزاذی طیفی در جهات x و y باید توابع را در جهات 1 و 2 ( U1 و U2 ) وارد کنیم یا هر دو را در جهت U1 ولی یکی را با زاویه 90 درجه؟

3 : در تعریف بارگزاری طیفی در ETABS ، تفاوت بین تعیزف بار در جهات 1 و 2 با x و Y چی است. چه زمان میتوان از بارگزاری در جهات 1 و 2 بعنوان بارگزاری در جهات x و y استفاده نمود و چه زمانی نمیتوان؟ در مورد تفاوت جهات 1 و2 با x و y لطفا توضیح دهید.

4 : اینکه زاویه موثر و برآیند محورهای 1 و 2 را در بارگزاری طیفی برای اعمال جهت صحیح زلزله چگونه میتوان محاسبه کرد؟

با سپاس از اساتید محترم

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210689
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: یکشنبه 10 آذر 1387 - 16:42    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

نقل قول:

در تعریف بارگزاذی طیفی در جهات x و y باید توابع را در جهات 1 و 2 ( U1 و U2 ) وارد کنیم یا هر دو را در جهت U1 ولی یکی را با زاویه 90 درجه؟

اين دو با هم فرقي ندارند.

نقل قول:

در تعریف بارگزاری طیفی در ETABS ، تفاوت بین تعیزف بار در جهات 1 و 2 با x و Y چی است. چه زمان میتوان از بارگزاری در جهات 1 و 2 بعنوان بارگزاری در جهات x و y استفاده نمود و چه زمانی نمیتوان؟ در مورد تفاوت جهات 1 و2 با x و y لطفا توضیح دهید.

فکر نميکنم فرقي داشته باشند. جهت 1 در واقع همان جهت x و جهت 2 همان جهت y است.

نقل قول:

اینکه زاویه موثر و برآیند محورهای 1 و 2 را در بارگزاری طیفی برای اعمال جهت صحیح زلزله چگونه میتوان محاسبه کرد؟

در اين مورد در پست بعدي توضيح خواهم داد
در مورد سوال اول شما هم الان حضور ذهن کامل ندارم اگر اجازه دهيد کمي پيش رويم احتمالآ به سوال شما هم خواهيم رسيد

_________________
مرجع کاربردی طراحی سازه های فولادی با نرم افزار ETABS 2013 و SAFE ورژن 12 : http://goo.gl/zkqFfH

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
تشکر توسط: earthquake_90
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210689
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: یکشنبه 10 آذر 1387 - 16:54    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

حال نکته بعدي اينست که فرم مذکور در قسمت قبل چگونه بايد پر شود. براي اين مساله چند حالت وجود دارد
حالت اول اينست که ما تنها نياز به دو طيف براي جهات اصلي X و Y داريم و البته نيازي به اعمال برون از مرکزيت اتفاقي نيست.
در اين حالت تعريف دو حالت براي طيف پاسخ در دو جهت اصلي X و Y (جهات 1 و 2) و بدون نياز به وارد کردن مقدار براي Ecc. Ratio (%) مانند شکل زير کفايت ميکند. بايد توجه کرد که در قسمت Scale Factor بايد عدد شتاب ثقلي (g) متناسب با واحد انتخاب شده وارد شود. اگر واحد Kg, M را انتخاب کرده باشيم کافيست که براي اين مقدار عدد 9.81 را وارد کنيم. براي سيستمهاي واحدي ديگر اين عدد بايد تبديل گردد.

آنچه در عکس بالا نمايش داده شده است براي تعريف طيف در جهت X ميباشد. براي جهت Y هم بايد به همين شکل يکبار ديگر اين مساله تکرار شود و تنها نام طيف در بالاي صفحه تعويض شود و در قسمت پايين هم به جاي جهت U1 طيف شتاب در جهت U2 معرفي شود و يا اينکه در قسمت Excitation Factor عدد 90 درجه براي زاويه تحريک وارد گردد._________________
مرجع کاربردی طراحی سازه های فولادی با نرم افزار ETABS 2013 و SAFE ورژن 12 : http://goo.gl/zkqFfH

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
behsazi
4 سال کاربر برتر سایت ، همکار علمی سایت
4 سال کاربر برتر سایت ، همکار علمی سایت


عضو شده در: 13 آبان 1387
پست: 2163

تشکر: 1601
تشکر شده 3679 بار در 1370 پست

محل سکونت: تهران iran.gif


امتیاز: 42530
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: یکشنبه 10 آذر 1387 - 17:01    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام خدمت همکاران محترم و جناب مهندس جعفري گرامي

نقل قول:

ابتدا بايد مقادير طيف طرح استاندارد جهت معرفي به نرم افزار ساخته شود. من براي اين کار يک فايل اکسل ساخته ام که قبلاً نيز در سايت براي دانلود قرار داده شده است. اين فايل از آدرس زير هم قابل دانلود است:


ضمن تشکر از ايجاد اين تاپيک ارزشمند که واقعاً جاي خالي آن در بين مطالب سايت احساس مي‌گرديد، در مورد فايل Excell که زحمت کشيده و آنرا طراحي فرموده‌ايد يک مورد مهم به نظرم مي‌رسد که اجازه مي‌خواهم آنرا مطرح نمايم:

براي پريود کمتر از T0 مطابق روابط (2-3) آئين نامه 2800 ويرايش 3، مقدار ضريب بازتاب از رابطه B=1+S*T/T0 محاسبه مي‌شود که چنانچه مقدار T=0 باشد مقدار حداقل ضريب بازتاب طرح برابر 1 محاسبه مي‌گردد، در اينصورت ضريب C نمي‌تواند مقدار صفر داشته باشد، به عبارتي نقطه شروع منحني طيف ارتجاعي استاندارد طرح روي محور قائم مي‌بايست از C=A*1*I/R شروع گردد Idea

لذا به نظر مي‌رسد فايل Excell مربوطه مي‌بايست اصلاح گردد، البته تاثير اين اصلاح فقط براي زمان تناوبهاي کوچکتر از T0 در آناليز ديناميکي طيفي خواهد بود (اثر مدهاي بالاتر) Idea

با سپاس فراوان از زحمات بسيار ارزشمند مديريت محترم سايت جناب مهندس جعفري
سربلند و سرافراز باشيد.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر
تشکر توسط: marang_
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه : 1, 2, 3 ... 20, 21, 22  بعدی
صفحه 1 از 22


 

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

Powered by phpBB © 2001 phpBB Group
قالب فارسی شده توسط ایران یاد

دوره طراحی پیشرفته دال و پی در safe 2016