سازه 90 : نرم افزار ترسیم سازه های بتن آرمه
iransaze.com :: مشاهده موضوع - طراحی مخزن بتنی مدفون با لیفتراک 10 تنی
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » طراحی سازه های آبی

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
طراحی مخزن بتنی مدفون با لیفتراک 10 تنی رفتن به صفحه 1, 2  بعدی
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
vtabakhha
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

عضو شده در: 13 اسفند 1387

تشکر شده 37 بار در 24 پست

[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: چهار‌شنبه 19 فروردین 1394 - 01:01    عنوان:  طراحی مخزن بتنی مدفون با لیفتراک 10 تنی پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام و تبریک سال جدید

در مدلسازی و بارگذاری مخزن بتنی به سوالاتی برخوردم که سپاسگذار میشم دوستان راهنمایی کنند

مخزن به شکل مستطیل 9 در 4.5 که البته در چهار گوشه به طول 1.3 متر پخ خورده یعنی 8 وجه داریم و ارتفاع 3.3. متر
حاوی دوغاب سیمان به وزن مخصوص 1.6
ضخامت دیوارها 35 ، کف 50 و سقف 40 سانت می باشد

1- المان شل رو کجا باید ر سم کنیم در میان تار ؟ خصوصا برای ارتفاع مهم هست یعنی من باید المان شل کف رو در وسط 50 سانت رسم کنم ؟

2- بار هیدرودینامیکی سیال رو که تئوری هازنر بر مبنای جرم سخت و مواج میگیره برای سیالی که من باهاش کار میکنم _ دوغاب سیمان با وزن مخصوص 1.6_ قابل اعمال هست؟ چون نشریه گفته برای سیال با ویسکوزیته زیاد تمام جرم مایع باید جرم سخت باشه
از کدوم روش استفاده کنم و اینکه بخوام جرم سخت بگیرم توزیع بارهیدرودینامیکی رو دیوار رو چطور بگیرم؟

3- روی سقف یک لیفتراک ده تنی داریم که در هر دو جهت طولی و عرضی میتونه حرکت کنه ؟ به چه صورت باید تعریف بشه از طریق moving load که باید المان فریم تعریف کنم و همین طور نتایجی که میده رو نمیدونم چجوری در نظر بگیرم و همین طور یک بار 1.5 تن بر متر در هر دو جهت طولی و عرضی باید لحاظ بشه _ راه ساده تری هست که بتونم این 10 تن رو برای محاسبه لنگر و برش اعمال کنم چون moving load دردسرش زیاده

4- بار زلزله بام رو نشریه 123 گفته متمرکز بگیر اینکه به یک نقطه روی شل بار رو اعمال کنم درسته ؟
یا باید چند تا گره رو با قید به هم ببندم ؟
و همین طور بار زلزله دیوار که گسترده گرفته میشه رو گفته با توجه به ضخامت دیوار ، منظورش چیه
من بار رو تقسیم به سطح دیوار کردم نمیدونم ضخامت اینجا کجای کار هست

( سوال 3 برام خیلی مهمتر هست )

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
تشکر توسط: behsazi, shayan777
:
vtabakhha
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

پست تاریخ: چهار‌شنبه 19 فروردین 1394 - 01:31    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

دو سوال دیگر هم مانده

5- ضخامت دال کف 50 سانت است آیا به صورت shell-thick باید مدل شود یا shell-thin
اینکه کدام مدل شود به ضخامت دال بستگی دارد یا رفتار دال؟

6- برای کنترل ترک خوردگی مخزن چه ضوابطی هست ؟ نشریه 123 مقداری برام مبهم بود
آیا برای ترک خوردگی در مدل اصلاحاتی باید انجام شود

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: behsazi
Tooski
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 2 آذر 1390

تشکر شده 499 بار در 337 پست

پست تاریخ: چهار‌شنبه 19 فروردین 1394 - 18:04    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام
این موارد به نظر بنده می رسد:
به نظرم etabs قابلیت تغییر محل میان تار (مشابه کاری که در insertion point تیر و ستون انجام می دهیم) را برای المانهای shell ندارد. بنابراین اگر می خواهید ارتفاع واقعی باشد، باید دستی محل آن را تعیین کنید.
نکته بعدی اینکه آیا می خواهید دال کف (به عبارتی فونداسیون) را به همراه بقیه سازه مدل نمایید (در sap یا etabs)؟ شاید یک توصیه این باشد که پای دیواره ها را تکیه گاه تعریف کنید و بعد عکس العملهای آنها به Safe برده به همراه فشار مایع، دال کف را به شکل فونداسیون طرح کنید. (از تعریف فنر در Sap و etabs خیلی راحتتر است).
با این ابعاد، احتمالا به تعدادی ستون هم در میان دهانه احتیاج خواهید داشت.
به نظرم هر چه درصد بیشتری از جرم مایع را به عنوان جرم سخت در نظر بگیرید، دست بالاتر خواهد بود. بنابراین در صورت ویسکوز بودن، در جهت اطمینان هست که همه جرم را سخت بگیرید.
یک مسئله مهم اینکه به نظر می رسد سازه شما مدفون باشد و فشار خاک دارید. در این حالت، به احتمال زیاد حالت باری که شامل مخزن خالی و تنها فشار خاک است، بحرانی تر به نظر می رسد.
راجع به بار لیفتراک، به نظرم دو حالت می تواند بحرانی باشد؛ یکی وقتی که عمده بار روی یک ستون (یا تعداد محدودی ستون) وارد می شود برای خود آن ستونها بحرانی است. دیگر وقتی که ماشین در وسط دهانه ها قرار می گیرد، از لحاظ خمش ایجاد شده در دالها بحرانی خواهد بود. شاید برای سادگی کار، بتوانید چند حالت مختلف (بار روی ستونهای مختلف و وسط دهانه ها) در نظر بگیرید و سازه را برای پوش آنها طرح کنید.
اگر سازه مدفون باشد، شاید بتوانید آن را پایین تراز پایه در نظر بگیرید و زلزله را حذف کنید. البته باید زلزله خاک را از روشهایی مثل مونواوبه اوکابه محاسبه و به سازه وارد کنید.
برای کنترل ضوابط ترکخوردگی، به بند 9-4-3-2 و 9-4-3-3 مبحث نهم 1388 مراجعه کنید. در بند اول با توجه به شرایط محیطی یک عرض ترک محاسبه می شود. در بند بعد، با توجه به شرایط بهره برداری سازه شما، این عرض ترک محدود می گردد. به طور خلاصه، کنترل عرض ترک، با چگونگی آرماتورگذاری در مقطع مرتبط است و به نظرم نیازی به انجام کار خاصی در مدل نیست. به طور کلی برای کم کردن عرض ترک، باید از آرماتورهای با قطر پایینتر و تعداد بیشتر استفاده کنید.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
تشکر توسط: shahryar13, vtabakhha, behsazi, behradbfm, shayan777
vtabakhha
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

پست تاریخ: پنج‌شنبه 20 فروردین 1394 - 01:53    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

ممنون از جوابتون
استفاده کردم

با sap دارم مدل میکنم و سازه مدفون هست
متوجه منظورتان نشدم یعنی چی دستی محل آن را تعیین کنم؟
من برای محاسبه بار استاتیک سیال ارتفاع واقعی رو گرفتم

در مورد فونداسیون ، المان کف رو مدل کردم و به شل فنرهای سطحی به صورت فقط فشاری با مشخصات خاک اختصاص دادم
چون فقط فشاری هست به نظر نمیرسه نیاز به تکرار آنالیز برای خارج کردن فنرهای در کشش داشته باشم

در مورد سیال ترجیح ام این هست که همه را جرم سخت بگیرم
به این صورت حساب کردم ضریب زلزله که برای دیوار محاسبه شده ضرب در وزن سیال
این عدد بزرگتر از وقتی هست که جرم سخت و مواج می گیرم
یعنی بنظرم همیشه بزرگتر هست چون ضریب بازتاب جرم مواج معمولا کم هست
این نیرو رو باید به صورت گسترده اعمال کرد به صورت یکنواخت درسته ؟
یا توزیع مثلثی یا ذوزنقه ؟ به عبارتی محل اثر این بار زلزله جرم سخت کجا خواهد بود که متناسب با آن توزیع رو لحاظ کنم ؟

در مورد ستون ، برای مخزن های مشابه قبلی ستونی در نظر نگرفتند
کاملا از لحاظ ابعاد مساوی هستند
آیا حتما باید ستون بگیرم ؟ ضابطه ای در این مورد هست ؟
اگر ستون در نظر نگیرم مشکلی ایجاد میشه
به نظرم برای این مخزن نمیشه
چون حاوی دوغاب سیمان هست و در دو محل از سقف بازشوهایی هست که با وسایلی سیال رو به هم میزنه مثل همزن
احتمالا محدودیت فضا خواهد بود برای ستون

به نظرتون المان شل رو باید thick بگیرم یا thin احتمالا جواب ها فرق خواهند کرد

باز هم ممنونم

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: behsazi, Tooski
behradbfm
کاربر ویژه
کاربر ویژه

عضو شده در: 7 خرداد 1386

تشکر شده 1192 بار در 665 پست

پست تاریخ: پنج‌شنبه 20 فروردین 1394 - 11:47    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
برای محاسبه بار استاتیکی و دینامیکی خاک و مایع با توجه به مثلثی بودن آنها به اجبار لازمست از SAP استفاده نمایید و امکان اسفاده از ETABS برای این مورد مقدور نخواهد بود.
بارهای محاسبه شده آب و خاک ابتدا بصورت مثلثی با فرمولهای بترتیب مونواوبه اوکابه و سیدو و ویتمان محاسبه و سپس با تبدیل به بار ذوذنقه در نرم افزار معرفی میشوند.
مقدار کم این بار در بالای دیوار و مقدار بیشترین در پای دیوار خواهد بود.
در مورد المان شل با توجه به اینکه ضخامت های بکار برده شده زیاد نیباشند لذا میتوانید از نوع thin که میزان سختی برشی را لحاظ نمیکند استفاده نمایید.
چنانچه فاصله دیوارهای پیرامونی بیشتر از حدود 5 یا 6 متر باشد لازمست ستون در نظر بگیرید و اتصال سقف سازه به این ستونها مفصلی خواهد بود.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: behsazi, Tooski, vtabakhha, shayan777
behsazi
4 سال کاربر برتر سایت ، همکار علمی سایت
4 سال کاربر برتر سایت ، همکار علمی سایت

عضو شده در: 13 آبان 1387

تشکر شده 3679 بار در 1370 پست

پست تاریخ: پنج‌شنبه 20 فروردین 1394 - 12:23    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با درود فراوان

واقعاً وقتی سوالات خوبی مطرح میشود انگیزه فعالیت در سایت نیز به طبع آن بیشتر میشود.

سرکار خانم مهندس، در مورد سوال سوم شما، باید حالات محتمل حرکت لیفت تراک را روی سقف بصورت Lane معرفی نمائید، نحوه اعمال بارهای این تجهیز را با توحه به فاصله محورها و فاصله چرخها باید بصورت Moving Load (همانطور که خودتان نیز اشاره فرمودید) معرفی نمائید، لازم نیست حالتهای زیادی برای مانور دستگاه روی سقف در نظر بگیرید فقط حالتهائی را که محتمل هستند بصورتیکه بیشترین تاثیر را روی سازه داشته باشند لحاظ نمائید.

اگر سقف نهائی قرار است محل تردد ماشین آلات باشد، کار شما بسیار سخت است، چراکه باید مطابق آئین نامه بارگذاری پل، انواع کامیونها و تانک و تریلی تانک بر و ... را باید با توجه به مسیر ترافیکی اعمال نمائید.

شاید با یکی از پیچیده ترین مسائل سازه ای روبرو شده اید که میتواند تجربه طراحی بسیار خوبی باشد، مشابه این پروژه را برای طراحی یک بازارچه زیرزمینی به روش Top - Down Construction داشته ام و از مصائب و مشکلات این طرح آگاهم....

مبحث 7 مقررات ملی را حتماً مطالعه فرمائید، نحوه اعمال نیروی جانبی خاک در حالت استاتیکی و دینامیکی بسیار مهم است و در ضمن از پیچیدگی های خاصی برخوردار است، در حقیقت در دو حالت ضمن اجرا و بهره برداری باید نیروهای جانبی خاک را اعمال نمائید که در حالت اول فقط فشار استاتیکی و در حالت دوم فشار دینامیکی (زلزله) را باید لحاظ نمائید که حالت دوم خود به دو حالت تقسیم میشود که به محل اثر نیروی زلزله مرتبط است (روش مونونوبه- اوکابه را از منابع دینامیک خاک یا طراحی پی حتماً مطالعه فرمائید)

همانطوری که برخی از همکاران نیز اشاره نموده اند، نرم افزار SAP برای مدلسازی مناسبتر است، به عبارتی با نرم افزار Etabs اصلا نمیتوانید این گونه سازه ها را مدلسازی نمائید.

در ضمن برای بحث اندرکنش خاک و سازه و کنترل پایداری و محاسبات ژئوتکنیکی باید از نرم افزارهای خاص ژئوتکینیک (مانند Plaxis) در کنار نرم افزار SAP بهره بگیرید.

موفق و پیروز باشید.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر
تشکر توسط: behradbfm, Tooski, vtabakhha, shayan777
mmbidhendi
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

عضو شده در: 22 تیر 1386

تشکر شده 33 بار در 22 پست

پست تاریخ: جمعه 21 فروردین 1394 - 01:02    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سپاس از همه دوستان بسیار عالی بود .. البته نشریه 605 هم مطالب خوبی در مورد زلزله سامانه های فاضلاب داره ولی اسمش فاضلاب هستش در واقع پیوست نشریه 123 هستش .. مطالعه کنید ضرر نداره

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی شناسه عضویت در Yahoo Messenger
تشکر توسط: vtabakhha
vtabakhha
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

پست تاریخ: شنبه 22 فروردین 1394 - 17:27    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

در مورد moving load فقط می توان به المان فریم اختصاص داد
برای المان فریم ، lane و وسیله نقلیه و نوع وسیله نقلیه تعریف کرد
در مورد مخزن المان فریم نداریم و فقط شل هست
من یک المان فریم با وزن صفر تعریف کردم در راستای طولی مخزن و به دو انتها مخزن بستم
و بار وسیله نقلیه رو بهش اعمال کردم
در مورد نتایج حاصله مطوئن نیستم
در نهایت این کار رو کردم که بار محورهای لیفتراک رو دو تا 3.5 و دوتا 1.5 به صورت نقطه ای تعریف کردم و در ابتدا ، میانه و انتهای جهت طولی و عرضی تعریف کردم
6 حالت load case
و در ترکیب بار پوش این ها به عنوان بار لیفتراک در نظر گرفتم
همین طور در مورد ترافیک روی مخزن به من گفتند یک بار یکنواخت 1.5 تن بر متر مربع در نظر بگیرم

اندرکنش خاک و سازه لحاظ نشده
برای فشار خاک در زمان زلزله از رابطه سید و ویتمان استفاده کردم

الان مشکلی که ایجاد شده بارها رو وارد کردم
و نتایج تحلیل به نظرم عجیب می آیند
مخصوصا base reaction ها
برای Fz Mx My Mz
اعداد بزرگی بدست اومدند
مثلا Fz حدود 400 تن، My حدود 1700 تن-متر
از طرفی لنگرهای M22 و M11 خیلی کم بدست اومدند
طوری که اصلا نیازی به آرماتور نیست که واضحه غلطه
نمی دونم مشکل از کجاست

فنرها فقط فشاری که به المان شل کف اختصاص دادم رو عددش رو تغییر دادم ببینم تغییری در نتایج داره که تغییری نداشت
همین طور گوشه های دیوار ها رو گیردار کردم که باز هم تاثیر نداشت

اگر لطف کنید مدل من رو نگاه کنید که مشکلش کجا هست بسیار ممنون میشم
با sap 11.0.7 کار کردم

ممنون

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: shayan777
M.Kabiri
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 8 مهر 1387

تشکر شده 57 بار در 47 پست

پست تاریخ: یکشنبه 23 فروردین 1394 - 14:01    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
فایل شما رو با sap15 باز کردم. علت گیردار کردن محل اتصال دیوار به کف و دیوارها به همدیگر چیه؟در عمل هم اتصالات گیردار نیستند و خاک اطراف مخزن هم دارای تراکم 100% نیست.
در ضمن به نظر من بهتره زلزله دیوارها رو به صورت اتوماتیک توسط نرم افزار با توزیع یکنواخت به سازه اعمال کنید.
در صورتی که آنالیز تحت بار حرارتی انجام میدید حتماً باید ممان اینرسی مقطع ترک خورده رو اصلاح کنید تا نیروها دست بالا محاسبه نشود.
همچنین دیوار با ضخامت 35 سانتیمتر با آرماتور 14 به فواصل 20 سانتیمتر در شرایط محیطی B مطابق نشریه 123 با کاور 7.5 سانتیمتر 3/76 تن متر ظرفیت خمشی دارد.(به روش تنش مجاز)

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: vtabakhha
behradbfm
کاربر ویژه
کاربر ویژه

عضو شده در: 7 خرداد 1386

تشکر شده 1192 بار در 665 پست

پست تاریخ: یکشنبه 23 فروردین 1394 - 18:35    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

نقل قول:

با سلام
فایل شما رو با sap15 باز کردم. علت گیردار کردن محل اتصال دیوار به کف و دیوارها به همدیگر چیه؟در عمل هم اتصالات گیردار نیستند و خاک اطراف مخزن هم دارای تراکم 100% نیست.
در ضمن به نظر من بهتره زلزله دیوارها رو به صورت اتوماتیک توسط نرم افزار با توزیع یکنواخت به سازه اعمال کنید.
در صورتی که آنالیز تحت بار حرارتی انجام میدید حتماً باید ممان اینرسی مقطع ترک خورده رو اصلاح کنید تا نیروها دست بالا محاسبه نشود.
همچنین دیوار با ضخامت 35 سانتیمتر با آرماتور 14 به فواصل 20 سانتیمتر در شرایط محیطی B مطابق نشریه 123 با کاور 7.5 سانتیمتر 3/76 تن متر ظرفیت خمشی دارد.(به روش تنش مجاز)

با سلام
اتصال دیوارها به همدیگه گیردار هستند چون هیچگونه مفصلی بین آنها تعریف نشده است اما در خصوص گیردار نمودن کف مخزن به خاک زیر آن نیازی نبوده و بجای آن مبایست فنر تعریف شود.
برای محاسبه بار زلزله دیوارها در نرم افزار سپ لازمیه که مرکز جرم دیوار مشخص و بعد از محاسبه دستی آنرا در جهت مورد نظر اعمال نمود در این خصوص بعید میدانم نرم افزار بتواند اتوماتبک این کار رو انجام بدهد(البته در ورژن های پایینتر)
در مخازن مطابق آیین نامه ضرایب اصلاح ممانها اعمال نمیشوند .موفق باشید.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: vtabakhha, behsazi, shayan777
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه 1, 2  بعدی
صفحه 1 از 2

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید