گروه نرم افزاری سازه
iransaze.com :: مشاهده موضوع - طراحی بیس پلیت در حالتی که در دو جهت لنگر باشد
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » طراحی سازه های فولادی

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
طراحی بیس پلیت در حالتی که در دو جهت لنگر باشد رفتن به صفحه : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  بعدی
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
M.Akhavan
کاربر بسیار فعال
کاربر بسیار فعال

عضو شده در: 2 فروردین 1386

تشکر شده 268 بار در 176 پست

[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: پنج‌شنبه 30 مهر 1388 - 19:29    عنوان:  طراحی بیس پلیت در حالتی که در دو ج پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام

من در انجمن گشتم سوالم را نتوانستم پیدا کنم.سوال بنده این است که در حالتی که ما در etabs پای ستون ها را گیردار فرض میکنیم، مقدار لنگر my و mx ما بالا است با این شرایط که لنگر در پای ستون داریم صفحه زیر ستون را چطور طرح میکنیم Question من مثالی از این قبیل طرح را ندارم یعنی تا حالا ندیده ام لطفا اینجانب را راهنمایی بفرمایید .یا یک مثال حل شده یا پروژه که به این صورت باشد را به بنده نشان دهید.همچنین پی ساختمان رادیه هست چطوری باید ابعاد پی را برای محاسبه دستی در نظر بگیرم در کتاب ها اکثرا پی منفرد با ابعاد ثابت میباشد.

(ساختمان هفت طبقه است و یک طرف خمشی و یک طرف مهار بند هست و همچنین کاربری تجاری است و طبقه پایین از بکس 50 در 50 برای ستون اطراف بادبند استفاده شده است پی ساختمان هم رادیه است.)

ممنون

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در Yahoo Messenger
:
Xmaster666
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 20 تیر 1386

تشکر شده 18 بار در 14 پست

پست تاریخ: پنج‌شنبه 30 مهر 1388 - 21:39    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام

نمونه ای از پروژه ی خودم رو واستون گذاشتم که طبق مبحث 10 جدید محاسبه شده . البته در اصل چیزی که شما مد نظرتون هست کمی پیچیده است که من یک روش کلاسیک و البته دست بالا بکار برده ام که قابل قبول هست . روش دقیق اینه که شما بایستی اثر همزمان لنگرها حول هر محور رو در نظر بگیرید و تار خنثی کج خواهد شد یه چیزی شبیه نمودار اندرکنش بتن .
الان هم دارم روی یک برنامه کار می کنم تا فرایند کل طراحی بیس پلیت تنها با یک کلیک انجام شود .
این روش رو در یک کتاب هندی مطالعه کرده ام ولی الان مثالی وقت نکردم انجان بدم .

Download Link

با تشکر

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
تشکر توسط: orakel, mehdipanahiazad, m196589
M.Akhavan
کاربر بسیار فعال
کاربر بسیار فعال

عضو شده در: 2 فروردین 1386

تشکر شده 268 بار در 176 پست

پست تاریخ: پنج‌شنبه 30 مهر 1388 - 23:27    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

ممنون دوست عزیزمXmaster666

پیشنهاد شما برای رفع این مشکل چیه؟به نظر شما مناسب هست که در این سیستم که در بالا گفتم در هر دو جهت مفصل شود؟معمولا در عرف کار با این نوع سیستم که گفتم در بالا یعنی یک طرف خمشی و یک طرف مفصلی چطور برخورد میکنند یا کلا دو طرف خمشی
آیا برای اینکه سخت طراحی میشود مفصل میگیرند یا نه Question البته شرایط اجرایی آن که درست معلوم نیست که با جوش هایی که به ستون و صفحه زیر آن داده میشود و همچنین سخت کننده ها که (البته در صورت لزوم) شرایط گیر داری پیش فرض ارضاء شود یا خیر Exclamation

همچنین اگر میشود لطفا بفرمایید نوع پی در پروژه شما چی بوده است Question من مشکلم با ابعاد پی برای در نظر گرفتن کنترل کشش آن هم هست برای پی گسترده چه ابعادی را باید بگیریم چطوری انتخاب کنیم Question آیا میشود ابعاد یک strip فرضی را که در safe میکشیم برای آن لحاظ (کنترل کشش زیر صفحه ها) فرض کنیم یا نه Question

در آخر آیا روش آیین نامه جدید با قبلی فرق زیادی کرده است Question چون من آیین نامه جدید را وقت نکرده ام درست مطالعه کنم با عرض پوزش Embarassed

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در Yahoo Messenger
تشکر توسط: malahha
Xmaster666
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پست تاریخ: شنبه 2 آبان 1388 - 05:55    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با عرض پوزش بابت تاخیر یک روزه .

فرقی نمیکنه شما چه سیستم سازه ای رو انتخاب کنید فقط چیزی که مهم است اینه که باید اثر توام هر دو لنگر در محاسبه کف ستون لحاظ شود . روشی که من پیشنهاد می کنم برای طراحی ، اینه که شما ابتدا تمام تکیه گاه ها رو مفصلی و بعد تمام المان های سازه رو طراحی کنید و پس از نهایی شدن طراحی قبل از خروجی گرفتن به هر نرم افزاری مثل safe دوباره تکیه گاه ها رو گیردار می کنیم تا لنگرهای حاصل از زلزله در گره های طبقه بیس وارد شود که البته بحرانی هم هست .
با این روشی که من گفتم معمولا خیلی کم پیش میاد که نیاز به سخت کننده نداشته باشیم ولی به هر حال باید این موضوع مورد توجه قرار گرفته بشه .
در پروژه حاضر پی رو نواری گرفتم و باید قبل از بدست آوردن تنش مجاز فشاری بتن زیر کف ستون ، در safe عرض و عمق تعیین شود که سطح موثر ، همون A2 در آیین نامه هست برای محاسبه آن بکار برد . در پی های گسترده دیگه سطح موثری وجود نخواهد داشت و همون مقدار ماکزیمم تنش مجازیعنی 0.6*fc رو میشه در نظر بگیریم .
در آیین نامه جدید بندی آمده است که مبنی بر برداشتن پوش نیروهای وارده به کف ستون هست که میشه با این بند تقریبا تمام کف ستون های پیشین رو رد کرد . البته این موضوع جای بحث داره و در این زمینه دوستان اگه مایلند ادامه دهند .

با تشکر

بازگشت به بالای صفحه

Xmaster666
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پست تاریخ: یکشنبه 3 آبان 1388 - 13:39    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با توجه به اهمیت موضوع ، از دوستان دعوت می کنم که این تاپیک رو ادامه دهند.

بازگشت به بالای صفحه

31947
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 25 فروردین 1386

تشکر شده 5 بار در 5 پست

پست تاریخ: یکشنبه 3 آبان 1388 - 17:09    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

نقل قول:

با توجه به اهمیت موضوع ، از دوستان دعوت می کنم که این تاپیک رو ادامه دهند.

من هم با نظر این دوستمون موافقم .
خود من هم چند وقتی است دنبال محاسبه بیس پلیت تحت خمش دومحوره هستم و دارم روی طراحی این نوع بیس پلیت با روابط مقاومت مصالحی آن کار می کنم . که اگر به نتیجه ای برسم آن را در تاپیک قرار می دهم .
از دیگر دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند دعوت به کمک میکنم .

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی نام شناسایی در AIM شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger شماره شناسایی در ICQ
mortezafazelnia
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 6 آبان 1387

تشکر شده 95 بار در 58 پست

پست تاریخ: سه‌شنبه 27 بهمن 1388 - 13:58    عنوان: icon_great  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام. اصلا امکان استفاده از روش مقاومت مصالح در این مورد نیست. در مقاومت مصالح کلاسیک در یک طرف تارخنثی کشش و در طرف دیگر فشار وجود دارد. اما در اینجا در یک طرف کشش و در طرف دیگر تنش صفر است. دقیقا مشابه سطح مقطع موثر در طراحی تیرهای بتنی. برای حل به روش دستی میتونید از روش تحلیل و البته باید از این روش که همان FEM میباشد استفاده کنید و برای طراحی صفحه زیر ستون از نمودارها وجداول مربوطه طراحی استفاده کنید. خلاصه بگم طرح دستی بسیار حوصله و تمرکز میخواهد. البته ناگفته نماند که این روش بستگی به خروج از مرکزیت داره که اگر از یک ششم بعد عمود بر محور خمش بزرگتر بود میشه استفاده کرد. در غیر اینصورت بسیار راحت هست.(همان روش مقاومت مصالح کلاسیک)

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
Xmaster666
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پست تاریخ: سه‌شنبه 27 بهمن 1388 - 20:23    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

چی عجب تاپیک بالا اومد . خوب شما در رابطه با اندرکنش نیروی محوری و خمش نظرتون چیه؟

بازگشت به بالای صفحه

mortezafazelnia
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 6 آبان 1387

تشکر شده 95 بار در 58 پست

پست تاریخ: چهار‌شنبه 28 بهمن 1388 - 13:01    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام. اگر منظورتان خمش 2 محوره هست بستگی به ابعاد مقطع انتخابی و میزان خروج ار مرکزیت داره. اساسا روش دستی و مقاومت مصالحی ساده اما یک مقدار دور از واقعیت. وقتی میتونیم از روش دستی استفاده کنیم که بخواهیم خروجی یک نرم افزار که با فرض rigid بودن حل میکنه مقایسه کنیم. اساسا فرض rigid بودن برای ضخامتهای بسیار زیاد درست. در باقی موارد باید از روش fem استفاده کرد.

بازگشت به بالای صفحه

SAASTN
عضو جدید
عضو جدید

عضو شده در: 22 بهمن 1387

تشکر شده 3 بار در 3 پست

blank.gif

پست تاریخ: چهار‌شنبه 28 بهمن 1388 - 20:01    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
سوالی داشتم که شاید خیلی به موضوع بحث مربوط نباشه
وقتی که برای محاسبه صفحه ستون بدون در نظر گرفتن سخت کننده مقدار e از یک ششم بعد ورق بیشتر می شه برای محاسبه کشش بولت ها ابتدا باید معادله x^3+k1*x^2+k2*x+k3=0 رو حل کنیم.این معادله از نظر ریاضی می تونه سه جواب مختلف داشته باشه که جواب ها به لحاظ تئوری می تونند منفی یا بیشتر از بعد ورق هم باشند. در صورتی که این معادله بیش از یک جواب داشته باشه از کدوم جواب باید برای محاسبه T استفاده کنیم؟
البته این رو هم بگم که من هیچ وقت با این مورد برخورد نکردم و مواردی رو که چک کردم همیشه معادله یک جواب حقیقی بیشتر نداشته.

ممنون.

بازگشت به بالای صفحه

نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  بعدی
صفحه 1 از 8

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید