درگذشت دکتر علی اقبالی ریاست موسسه غیرانتفاعی عمران و توسعه همدان

iransaze.com -> متفرقه

نویسنده: adminمحل سکونت: همدان پستتاریخ: سه‌شنبه 22 اسفند 1391 - 15:15    عنوان:  درگذشت دکتر علی اقبالی ریاست موسسه غیرانتفاعی عمران و توسعه

درگذشت دکتر علی اقبالی ریاست موسسه غیرانتفاعی عمران و توسعه همدان

با کمال تاسف با خبر شدم که دکتر علی اقبالی ریاست موسسه غیرانتفاعی عمران و توسعه همدان در سن 101 سالگی دار فانی را وداع گفتند. این ضایعه بزرگ را به جامعه علمی کشور و علی الخصوص جامعه علمی استان همدان و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض مینمایم. مراسم تشییع جنازه ایشان صبح روز 4 شنبه 23 اسفند 91 از درب بیمارستان بوعلی همدان شروع خواهد شد.
جهت آشنایی بیشتر با شخصیت ایشان به صفحه ایشان در سایت ویکی پدیا مراجعه کنید

نویسنده: mobineftekhariمحل سکونت: بیرجند/مشهد پستتاریخ: سه‌شنبه 22 اسفند 1391 - 15:18    عنوان:  

روحشان شاد
یادشان گرامی باد

نویسنده: reza.s10 پستتاریخ: سه‌شنبه 22 اسفند 1391 - 19:26    عنوان:  

روحشون شاد باد

من تقریبا 5 ماه پیش در موسسه دیدمشون که سرحال بودند ولی خب سنشون بالا بود و خیلی هم افتاده بودند .
متاثر شدم Crying or Very sad Crying or Very sad

نویسنده: Tadbir91 پستتاریخ: سه‌شنبه 22 اسفند 1391 - 19:35    عنوان:  

روحشان شاد
یادشان گرامی باد

نویسنده: reza.s10 پستتاریخ: سه‌شنبه 22 اسفند 1391 - 19:52    عنوان:  

خلاصه ای کوتاه از زندگی نامه ایشان:

دکتر «علی اقبالی» نویسنده سفرنامه «از پاریس تا کشورهای اسکاندیناوی»، «کارتوگرافی، جغرافیا و نقشه‌های زمین‌شناسی» و «امپراتوری اشکانیان» در سال 1290 خورشیدی، در همدان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب‌خانه نزدیک منزل زیر نظر استاد معظم «شیخ موسی نثری» شروع کرد و چند ماه تابستان را نیز در مدرسه تازه تأسیس شادروان «امیر تومان مهدی خان قراگوزلو» که در مزداگرد به‌سر می‌برد و به آموختن فارسی، قرآن و زبان فرانسه ‌پرداخت.

وی برای ادامه تحصیلات متوسطه به تهران رفت و دوره اول متوسطه را در دبیرستان ثروت گذراند. سال1310 برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و پس از پایان دوران تحصیلی کارشناسی و کارشناسی‌ارشد با گرایش زمین‌شناسی در سال 1317 به ایران مراجعت کرد.

دکتر علی اقبالی پس از مراجعت از فرانسه به عنوان کارشناس وارد بانک کشاورزی ایران شد. وی در سال 1327 پس از تصویب قانون تأسیس دانشگاه‌ها، به ‌عضویت علمی دانشگاه تبریز درآمد و از طرف رییس دانشگاه تبریز، با حفظ سمت معاونت دانشگاه، مأمور تأسیس دانشکده کشاورزی در ارومیه شد.

این پژوهشگر تاریخ، در سال 1332، به دعوت سازمان یونسکو به پاریس عزیمت و به بررسی وضعیت آبیاری و نقش قنات در ایران به تحقیق پرداخت و در خاتمه با ارایه پایان‌نامه خود در موضوع فوق، موفق به اخذ درجه دکترا از دانشگاه پاریس شد. سال 1337، دکتر اقبالی پس از قبولی در مسابقه دانشیاری دانشگاه تهران، به عضویت هیأت علمی دانشگاه تهران درآمد و در این دوران با استادانی چون پروفسور هشترودی و پروفسور محمود حسابی همکاری داشت.

وی در سال 1339 از طرف سازمان یونسکو به فرانسه دعوت شد. این بار پروژه تحقیقی وی در مورد سرچشمه آب مورد نیاز و مصرف جنوب شهر پاریس توسط دو رودخانه LUNIN و LOIGNE انجام گرفت. تحقیقات دو ساله و تصویب آن از طرف کارشناسان سازمان یونسکو به نام وی در چاپ دوم کتاب «ژیلبر کاستانی» تحت عنوان «منابع آب» منتشر شد.

دکتر علی اقبالی از طرف دکتر منوچهر اقبال، رییس هیأت نمایندگی ایران در یونسکو، به عنوان یکی از معاونان رییس نمایندگی انتخاب شد و پس از پایان گردهمایی، نوشته‌ها و پیشنهادات ارایه شده در همایش مذکور، توسط وی گردآوری شد. این مجموعه در حال حاضر در کتابخانه دانشگاه بوعلی سینای همدان قرار دارد.

وی در سال 1346، مدرسه عالی کشاورزی همدان را بنیان نهاد. دانشجویان کارشناسی می‌بایست در پایان دوره یک رساله تحقیقی به عنوان پایان‌نامه تهیه می‌کردند. این رساله‌ها به صورت یک مجموعه علمی در کتابخانه مدرسه عالی کشاورزی گردآوری می‌شد که تعداد زیادی از آن‌ها به دلیل داشتن اطلاعات جامع و کاملی درباره روستاهای استان همدان و برخی روستاهای سایر استان‌های کشور، در سال 1383 تحویل سازمان میراث فرهنگی همدان شد.

کتاب «ورزش روزانه بانوان»، ترجمه رمان «تریستان وایزو»، ترجمه کتاب «زمین‌شناسی آذربایجان»، «رساله دکترا در آبیاری ایران و قنات به زبان فرانسه»، «سفرنامه از پاریس تا کشورهای اسکاندیناوی»، «تکنونیک»، «کارتوگرافی و نقشه‌های زمین‌شناسی»، ترجمه کتاب «هیدروژئولوژی»، «نقش جنگل در ازدیاد آب»، «اتم در زمین‌شناسی، ترجمه کتاب «اکولوژی»، ترجمه «سفرنامه ژان اتر، مبحث تاریخی مربوط به دوره نادرشاه»، ترجمه کتاب «چنگیزخان»، «کدامین محیط زیست»، «زمین‌شناسی، بحث و تحقیق»، ترجمه کتاب «زمین ابزارها و روش‌ها»، «ذوالقرنین، کوروش کبیر یا اسکندر مقدونی»، «دیده‌ها و شنیده‌ها، «امپراتوری اشکانیان یا تاریخ پارت‌ها» و... از جمله کتاب‌های این پژوهشگر تاریخ است.

نویسنده: nuri671محل سکونت: تهران پستتاریخ: سه‌شنبه 22 اسفند 1391 - 21:49    عنوان:  

با سلام
روحشان قرین رحمت باد.

نویسنده: amin0181 پستتاریخ: چهار‌شنبه 23 اسفند 1391 - 00:12    عنوان:  

خدا رحمتشون کنه. به ویکی پدیا مراجعه کردم و برام جالب بود که با اینکه یک روز از زمان فوت ایشون گذشته، اونا زمان مرگ ایشون رو در توضیحات زندگینامه شون درج کردن!
روحشون شاد

نویسنده: adminمحل سکونت: همدان پستتاریخ: چهار‌شنبه 23 اسفند 1391 - 00:36    عنوان:  

amin0181 نوشته است:
خدا رحمتشون کنه. به ویکی پدیا مراجعه کردم و برام جالب بود که با اینکه یک روز از زمان فوت ایشون گذشته، اونا زمان مرگ ایشون رو در توضیحات زندگینامه شون درج کردن!
روحشون شاد

اصلاح صفحه ویکی پدیا توسط بنده بوده ، اگر توجه کنید همین تاپیک را هم به عنوان یکی از مراجع این صفحه درج کرده ام. البته اصل صفحه را نمیدانم چه کسی ایجاد کرده است.
بنده افتخار این را داشتم که 8 سال در موسسه ایشان ( تا همین الان ) تدریس کنم و از نزدیک با خصوصیات اخلاقی ایشان آشنا باشم. واقعاً روحیه کاری که در ایشان میدیدم بینظیر بود. اصلاً قابل تصور نیست که کسی با یکصد سال سن هر روز تقریباً به صورت مرتب به محل کار خود برود و وقت خود را به مطالعه و بعضاً به رتق و فتق امور موسسه صرف کند. روحیه تحقیق و پژوهش در ایشان واقعاً بی نظیر بود. ایشان هر چند یک عمرانی نبود ولی پشتکار غیرقابل وصف ایشان آنهم تا سن یکصد سالگی برای من و همکاران من یک الگوی همیشگی بوده و هست.

iransaze.com -> متفرقه

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند

صفحه 1 از 1
x