رانش خاک در گودبرداری در روش مهار متقابل ؟

iransaze.com -> مسایل تخصصی مهندسی خاک و پی

نویسنده: alih پستتاریخ: چهار‌شنبه 27 آبان 1394 - 21:27    عنوان:  رانش خاک در گودبرداری در روش مهار متقابل ؟

دوستان یه سوال:
در روش مهار متقابل در گودبرداری ها، اگر در حالت اول کامل حفاری کنیم و در آخر پشت بند افقی بگذاریم نیروی رانش بیشتری تولید میشه یا در حالت دوم اگر مرحله به مرحله در حین حفاری از پشت بند افقی استفاده کنیم؟

نویسنده: esmaeel_q پستتاریخ: پنج‌شنبه 28 آبان 1394 - 20:06    عنوان:  

سلام
در حالت اول خاک فرصت کافی برای تغییر شکل رو داره، پس تغییر شکل زیادی میده و فشار جانبی از حالت سکون به اکتیو نزدیک میشه
در حالت دوم میزان تغییر شکل ها کمتره، پس خاک به حالت سکون نزدیکتره و نیروی بیشتری اعمال میکنه، ایمنی روش دوم بیشتره، چون خاک تغییر مکان کمی میده

نویسنده: alih پستتاریخ: پنج‌شنبه 28 آبان 1394 - 20:40    عنوان:  

به نظر خودم در حالت اول توزیع تنش به شکل مثلثی و در حالت دوم به شکل دوزنقه ای میشه و در نتیجه میزان نیرو در حالت دوم بیشتر میشه. درسته؟

نویسنده: mmp پستتاریخ: شنبه 30 آبان 1394 - 01:23    عنوان:  

alih نوشته است:
به نظر خودم در حالت اول توزیع تنش به شکل مثلثی و در حالت دوم به شکل دوزنقه ای میشه و در نتیجه میزان نیرو در حالت دوم بیشتر میشه. درسته؟

به نظر میاد اگر حالت اول مثلثی هست نیروی کل در 1/3 انتهایی واقع شود و در حالت ذوزنقه ای در وسط که باز فکر کنم حداکثر نیرو در 1/3 انتهای مثلث از حداکثر نیرو در وسط ذوزنقه به نظرم بیشتر هست...البته نیاز به محاسبه داره......که باز ایمنی مرحله به مرحله به نظر بالاتر و مطمین تر هست...و دلیل اجرایی دیگه اینکه خاک ناشناخته هست...شما در حفاری به صورتی کلی خبری از حفرات احتمالی در حین گود برداری...یا سنگ های ریشه دار در دیواره ها ندارید و ممکن از در حین حفاری با این مسایل روبرو بشید که همین باعث میشه خاک تو هر مرحله ای قرار بگیره سست بشه و دیوار فرو بریزه...و زیاد هم دیدیم وجود سنگ های ریشه دار رو تو دیواره ها یا انتهی گودها...
در کل فکر میکنم گاهی مسایل ایمنی و گودبرداری مرحله به مرحله با مسایل محاسباتی و عدد و رقم روی ورق متفاوت باشد...موفق باشید

iransaze.com -> مسایل تخصصی مهندسی خاک و پی

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند

صفحه 1 از 1
x