دوره جامع طراحی عملکردی - دکتر حسن مقدم
iransaze.com :: مشاهده موضوع - تبادل نظر در مورد طراحي مخزن آب هوايي
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » طراحی سازه های آبی

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
تبادل نظر در مورد طراحي مخزن آب هوايي رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  بعدی
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
h_civil2012
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 13 بهمن 1390

تشکر شده 15 بار در 12 پست

[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: یکشنبه 5 شهریور 1391 - 22:27    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

jackson نوشته است:
h_civil2012,

انسیس برای کارهای خیلی خاص مثل طراحی بدنه خودرو و هواپیما استفاده میشه.

SAP هم فقط سازه نگه دارنده مخزن رو طراحی میکنه نه خود مخزن.

مرسی مهندس

پس برای خود مخزن از چی استفاده کنیم؟؟؟
میشه یکم راهنمایی بفرمایین

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
jackson
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: پارامترهای تابع تاریخ شمسی نادرست می باشد.

تشکر شده 157 بار در 108 پست

blank.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 7 شهریور 1391 - 10:57    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مدل SAP مخزن 40 هزار لیتری بر روی پایه شش ضلعی.

مدلسازی شده توسط خودم.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: orakel
Tooski
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 2 آذر 1390

تشکر شده 499 بار در 337 پست

پست تاریخ: سه‌شنبه 7 شهریور 1391 - 11:41    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

ata_jimbo نوشته است:
با سلام مجدد
مطالبی که بنده به آن استناد کردم مطالبی بود که در آیین نامه برای طراحی مخازن در نظر گفته شده است و در روابط آیین نامه محدودیتی با توجه به حجم مخازن در نظر گرفته نشده است. ظرفیت مخازن هوایی می تواند از چند ده متر مکعب تا چند صد متر مکعب متغیر باشد.
در آیین نامه ابتدا روابط برای مخازن زمینی تشریح شده است. در ادامه به نحوه تحلیل مخازن هوایی و سازه نگهدارنده آن اشاره شده است.
طبق گفته شما بحرانی ترین حالت می تواند حالتی باشد که مخزن کاملا پر می باشد. با توجه به اینکه احتمال پر بودن منبع هنگام زلزله زیاد نمی باشد بنابراین حالت نیمه پر به عنوان یک حالت تحلیلی محتمل می تواند به شمار رود و تنها یک شرایط آزمایشگاهی صرف نمی باشد. به علاوه در صورتی که منبع کاملا پر فرض شود می بایست اثر نیروهای ایجاد شده در منبع ناشی از تغییر مکان موج در نظر گرفته شود.
در هر صورت می توان با بارگذاری در همه شرایط فوق، عملا حالت بحرانی را پس از تحلیل مدل بررسی کرد.
اگر موافق باشید با کمک شما و سایر دوستان که آشنایی به روابط آیین نامه های مختلف دارند ابتدا به به مبانی بارگذاری بپردازیم و سپس می توان مدل های مناسبی تهیه کرد در نهایت می توان به بررسی نتیجه گیری پرداخت.

به نظرم در نظر گرفتن حالت پر و خالی کافی است. حالت پر به دلیل بار زلزله حداکثر و حالت خالی به دلیل اثرات باد در واژگونی سازه در حالی که وزن آن حداقل است، می توانند بحرانی باشند. در غیر این صورت، به نظر می رسد اثرات ثقلی، موج و زلزله سیال و ... همگی در حالت پر، حداکثر باشد.
نکته ای که در رابطه با حالت پر مورد بحث بود، به صورت ارتفاع حداکثر موج سیال در آیین نامه ها معرفی شده. در صورتی که تراز محل حداکثر ظرفیت (که با انتهای لوله سرریز مشخص می شود) فاصله کافی تا سقف مخزن داشته باشد، تمهید ویژه ای لازم نیست. در غیر این صورت لازم است اثرات ضربه موج عمودی به سقف مخزن نیز در نظر گرفته شود.
در ضمن به نظرم احتمال پر بودن منبع آب در زمان زلزله بسیار زیاد است (چون منبع کاربرد دیگری ندارد). شاید به همین دلیل، ضریب مشارکت بار سیال در زلزله در 2800 برابر 100% معرفی شده است.

بازگشت به بالای صفحه

A.Haji Mohammadi
همکار علمی سایت
همکار علمی سایت

عضو شده در: 17 فروردین 1386

تشکر شده 1404 بار در 450 پست

iran.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 7 شهریور 1391 - 15:56    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام
مهندس JACKSON مدل شما را بررسی کردم. ضمن تشکر از زحمات شما چند نکته را متذکر می شوم.
1- بارگذاری بر روی دیواره مخزن را به درستی انجام نشده است. جهت بار وارده باید عمود بر دیواره باشد نه در جهت GRAVITY
2- نیروی زلزله رو به صورت ضریب زلزله اعمال شده است در صورتی که دیافراگمی تعریف نشده است. بهتره بار لرزه ای به صورت نقطه ای و در نقاط مناسب اعمال گردد.
3-ضریب افزایش تنش مجاز برای حالت بار جانبی اصلاح شود.
البته من یک مدل تهیه کردم که بزودی در همین تاپیک با توضیحات قرار خواهد داد
با تشکر.

بازگشت به بالای صفحه

jackson
کاربر فعال
کاربر فعال

blank.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 7 شهریور 1391 - 16:37    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

اولا بارگذاری دیواره مخزن برای شبیه سازی وزن درون مخزن هست و ارتباطی با مطلبی که شما فرمودین نداره. ثانیا تعریف دیافراگم برای این سازه بی معنی هست. من روی طراحی این مدل بحثی ندارم. ضمنا این یه مدل نمونه هست و ممکنه کاستی هایی داشته. ممنون از حسن توجه حضرتعالی.

بازگشت به بالای صفحه

A.Haji Mohammadi
همکار علمی سایت
همکار علمی سایت

iran.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 7 شهریور 1391 - 17:12    عنوان:  1 پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

اتفاقا منظور بنده هم بی معنی بودن تعریف دیافراگم برای این سازه و مناسب نبودن تعریف بار زلزله به صورت USER COEFFICIENT می باشد. در هر صورت این نظر من هست و اصراری بر اثبات آن ندارم. امیدوارم باعث سو تفاهم نشده باشد.

خوب من یک مدل مخزن هوایی را در اینجا قرار میدم که در ادامه به نحوه بارگذاری و تحلیل آن با کمک دوستان می پردازم و از استادان صاحب نظر هم تقاضا می کنم در این زمینه کمک کنند.
1-مخزن هوایی مورد نظر با پایه از نوع قاب فضایی و مخزن فلزی می باشد.
2-ظرفیت مخزن حدود 1100 متر مکعب( یک میلیون و صد هزار لیتر) می باشد.
3-ارتفاع پایه تا زیر مخزن حدود 35 متر می باشد.
4- قطر مخزن حدود 15 متر و ارتفاع آن 6 متر می باشد.
5-المان مخزن از نوع SHELL-THIN می باشد
6-جهت سهولت مدلسازی و ویرایش هندسه از دو دستگاه مختصات کارتزین و استوانه ای همزمان استفاده شده است.

بازگشت به بالای صفحه

A.Haji Mohammadi
همکار علمی سایت
همکار علمی سایت

iran.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 7 شهریور 1391 - 17:56    عنوان:  مدل SAP پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

ر ادامه مدل مخزن را قرار میدم و چند نکته رو باید اشاره کنم :
1-مدلسازی با ورژن 9.1.0 انجام شده است.
2-فشار استاتیک سیال به صورت خطی بر دیواره مخزن و با استفاده از قابلیت JOINT PATTERN اعمال شده به طوری که فشار از مقدار صفر در قسمت بالای جداره تا مقدار 6 تن بر متر مربع در پای دیواره متغیر هست. این یکی از امکانات بسیار مفید SAP هست که در ETABS وجود ندارد.(شکل زیر)
3-فشار استاتیک سیال بر کف به طور یکنواخت وارد شده است.
4- در محل نشمین مخزن یک رینگ صلب از مقطع H برای عملکرد مناسب پایه مخزن و همچنین انتقال بار و نشمین مناسب مخزن در نظر گرفته شده است.
5- بار زلزله در دو جهت و به صورت نقطه ای بر 30 نقطه رینگ فوقانی و در ددو جهت اعمال شده است.
التبه اعمال بار زلزله کاملا به صورت ابتدایی و با استفاده از ضرایب موجود در آیین نامه محاسبه و اعمال شده و اعمال دقیق بار زلزله نیاز به موشکافی بیشتر دارد.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: orakel
jackson
کاربر فعال
کاربر فعال

blank.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 7 شهریور 1391 - 18:29    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

وقتی نرم افزار ورق مخزن رو طراحی نمیکنه بارگذاری هیدروستاتیکی عملا ضرورتی نداره. خود ایین نامه اجازه داده سازه به صورت یک درجه ازاد تحلیل بشه. بنابراین تعریف ضریب زلزله از نظر من کفایت میکنه.

بازگشت به بالای صفحه

h_civil2012
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 13 بهمن 1390

تشکر شده 15 بار در 12 پست

پست تاریخ: سه‌شنبه 7 شهریور 1391 - 19:35    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

هیچ کدوم از مهندسان عزیز نمی خوان جواب منو رو بدن؟
خواهش می کنم یکی کمک کنه

بازگشت به بالای صفحه

jackson
کاربر فعال
کاربر فعال

blank.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 7 شهریور 1391 - 19:56    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

h_civil2012,

نرم افزار etank2000 به صورت اختصاصی برای طراحی مخزن هست.

البته من باهاش آشنایی ندارم.

بازگشت به بالای صفحه

نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  بعدی
صفحه 6 از 7

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید