دوره جامع طراحی عملکردی - دکتر حسن مقدم
iransaze.com :: مشاهده موضوع - ادامه تحصیل، هدر دادن عمر یا پیشرفت؟
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » بازار کار براي شاخه هاي مختلف رشته مهندسي عمران

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
ادامه تحصیل، هدر دادن عمر یا پیشرفت؟ رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
ata_v08
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 24 اسفند 1387

تشکر شده 283 بار در 171 پست

iran.gif

[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: چهار‌شنبه 27 اردیبهشت 1391 - 18:25    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

Pirlo نوشته است:
دوستان من23 سالمه و هم اکنون مشغول تحصیلی کارشناسی هستم
مشکل بنده اینه که یه مدت در حدود 2-3 سال پیش برای اقواممون کار میکردم ولی بیشتر اون موقع کسب تجربه بود و اصلا حقوقی بهم نمیدادند همین مساله سبب شد که از اون کار عمرانی بیرون بیام و در عین حال این که دانشجو هستم مشغول به کاری به غیر از رشتم بشم (شغل آزاد)
حالا مسئله ای که من دارم اینه که با توجه به این شغل آزادی که دارم من به درسهای کارشناسیم نمیرسم و دیگر با توجه به کارم حتی انگیزه ای برای رفتن به دانشگاه ندارم (این ترم انتخاب واحد کردم ولی اصلا دانشگاه نرفتم الته دانشگاهمون هم از شهرمون خیلی دوره) Rolling Eyes
حالا با توجه به اینکه من 23 سالم شده و تو این مدت زمان زیادی را برای کسب تجربه تو رشته ی خودم از دست دادم شما عزیزان میتویند منو راهنمایی کنید هنوز جای امیدی هست؟
من به رشتم (عمران) خیلی علاقه دارم ولی کار و اینکه یه مدت باید بدون حقوق کار کنم(اونم تو وضعیت اقتصاد الان) باعث شده انگیزمو از دست بدم
نظر شما دوستان میتونه منو راهنمایی کنه
ممنون میشم راهنماییم کنید که چه کنم؟
راستی سربازی هم نرفتم

ببین دوست من کلا علاقه و این حرفارو بذارکنار، کاملا منطقی فکر کن عمران درصد کمی توش در حد اسم مهندسی عمران میتونند برا خودشون زندگی درست و حسابی راه بندازن، ولی حداقلش اینکه تا آخر لیسانس ادامه بده تا لااقل مدرکو داشته باشی بعد با خودت فکر کن و همه ی جوانب رو در نظر بگیر ببین کدوم راه بهتره. اینم بگم عمران اگر کارمند نباشی و از یه جا حقوق بگیریتو تضمین نکنی دردسرش از بازارم بیشتره.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
تشکر توسط: Pirlo
rezash1993
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 2 آبان 1390

تشکر شده 27 بار در 24 پست

blank.gif

پست تاریخ: چهار‌شنبه 27 اردیبهشت 1391 - 20:19    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

به نظر من که ادامه نه این که بی فایده نیست بلکه حداقل کمکمون میکنه تا یه پولدار بی سواد نباشیم. در ضمن اینکه میگن بازار کار رشته عمران(و تمام زیر مجموعه های آن )اشباع شده نه این که درست نیست واقعا هم این طوره اما نکته ای که هست اینه که تنها خواندن دروس مهندسی عمران کافی نیست بلکه باید از فکرمون بیشتر استفاده کنیم و تغییر و تحولاتی در راستای پیشرفت این علم به وجود آوریم.بذارید منظورم رو روشن تر بگم تا چند سال پیش اگر کسی فقط مدرک مهندسی عمران رو داشت خیلی راحت جذب بازار کار می شد اما حالا یا خودمون باید بازار کاری رو باسه خودمون راه بندازیم (مثل دفاتر فنی مهندسی و از این قبیل کار ها)و یا اینکه همانطور که گفتم از مغذمون بیشتر استفاده کنیم و مثلا فکر کنیم که به جای این آجر (که چندین ساله داره تو ساختمونامون به کار میره)بهتره که از چه چیزی استفاده کنیم و مواردی از این قبیل.و در یک کلام به فکر به وجود آوردن چیز جدیدی باشیم که در این صورت ما توانسته ایم یه چیزی رو اختراع کنیم که می تونیم امتیاز اونو بفروشیم و از اون پول در بیاریم و صرف ایجاد زمینه های کاری دیگه ای مثل همون دفتر فنی مهندسی کنیم(که حداقل یه حقوق ماهیانه داشته باشیم).در رشته های فنی مهندسی اگر واقعا مهندس و فنی باشی کار برات هست.در ضمن از لطف خدا نباید نا امید بود.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر
majid_yey
کاربر بسیار فعال
کاربر بسیار فعال

عضو شده در: 26 شهریور 1386

تشکر شده 451 بار در 270 پست

پست تاریخ: پنج‌شنبه 28 اردیبهشت 1391 - 05:38    عنوان:  Re: ادامه تحصیل، هدر دادن عمر یا پیشرفت؟ پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

fakhraddin نوشته است:
هدف من از ایجاد این تاپیک این نیست که بگم ادامه تحصیل خوبه یا بده. من می خام همه نظر بدن و استفاده کنیم. اول من نظر خودم را می نویسم که ممکنه درست نباشه:
به نظر من ادامه تحصیل یک نوع سیاست دولت هستش برای شیفت دادن بیکاری و بیکاران به سنین بالاتر. من می دانم که علم خیلی خوبه و همه ما علاقه داریم به علم، ولی آیا همه باید ادامه تحصیل بدهند؟!

بنده نیز نظر شما را از دو سال پیش داشتم .

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
farbod
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 12 مهر 1385

تشکر شده 26 بار در 19 پست

پست تاریخ: پنج‌شنبه 28 اردیبهشت 1391 - 08:14    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

دوستان عزیز
من موارد متعددی رو که در پست هاتون مطرح کرده بودین خوندم
ضمن احترام به کلیه نظرات
واقعیت اینه که ما از یک ماست بند انتظار داریم بلد باشه یه ماست خوشمزه برامون درست کنه فارغ از این که طرف چه مدرکی داره
به عبارتی ما به مهارت طرف نگاه میکنیم نه به مدرکش
در بازار کار مهندسی عمران هم همینه
تو باید بلد باشی یه کاری رو انجام بدی که دردی از دردهای مشتریت رو دوا کنه
به عبارتی تو دکترای عمران داشته باشی ولی از عهده کاری که ازت خواستن برنیای چه فایده ای داره اون مدرک برای مشتریت
مثله اینه که بری داخل مغازه ماست فروشی و طرف بگه آقا شرمنده! ماست ما کیفیت نداره ولی من دکترای صنایع غذایی دارم پس باید ماست منو بخرید!
در همه رشته ها حتی در تئوریک ترین رشته باید مدتی کار کنی که اصطلاحا قلق کار بیاد دستت و بفهمی که دانسته هات رو چجوری در عمل بکارببندی
حتی یه تیرانداز ماهر وقتی میخواد با یه تفنگ جدید تیر اندازی کنه باید چند تا تیر آزمایشی شلیک کنه تا اصطلاحا تفنگشو صفر کنه
بازار کار مهندسی هم همینه باید یه مدتی خاک بخوری و شاگردی کنی و چند جا سرت به سنگ بخوره تا راه و چاه بیاد دستت
ملت هم که موسسه خیریه باز نکردن که به توی بی تجربه پول هنگفت بدن که به هزینه اونا کار یاد بگیری
پس باید سکوت اختیار کنی و کسب تجربه کنی تا روزی که تو هم هنرت قابل رقابت با بقیه باشه و در بازار خریدار داشته باشی که اونوقت حقته که پول خوب بگیری
من به تجربه در سایت های مختلف دیدم اون آدم سیکل بعضا کاری رو راه میندازه که مثلن من مهندس از عهده اش بر نمیومدم. برای همین اونو سرپرست من کردن
البته من منکر بعضی روایط غلط در محیط های کاری نیستم ولی واقعن باور کنید در یه فضای کسب و کار آزاد مثل بازار صنعت ساخت و ساز هیچ چیزی بی علت نیست .
هیچ گربه ای به خاطر رضای خدا موش نمیگیری
هیچ صاحب کاری هم الکی به ملت پول نمیده
صاحب سرمایه غالبن پولش رو دست کسی میده که به تواناییش اعتقاد داشته باشه
در نهایت اینکه هر کسی در هر مسیری که وارد میشه باید مدتی خاک بخوره .به همین خاطر به نظر من
ادامه تحصیل دادن خیلی خوبه اما هوشمندانه
یعنی اول ببینیم میخواهیم در بازار کارمون در چه بخشی وارد بشیم بعد متناسب با اون بعد از چند سال کار کردن و درک فضا وارد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بشیم
در آخر ببخشید اگر زیاده گوئی کردم.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: AmirEid, navrodi, hamedplus, Reza.S
karbariransaze
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: پارامترهای تابع تاریخ شمسی نادرست می باشد.

تشکر شده 295 بار در 150 پست

پست تاریخ: پنج‌شنبه 28 اردیبهشت 1391 - 09:35    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

farbod نوشته است:
دوستان عزیز

به عبارتی تو دکترای عمران داشته باشی ولی از عهده کاری که ازت خواستن برنیای چه فایده ای داره اون مدرک برای مشتریت

بازار کار مهندسی هم همینه باید یه مدتی خاک بخوری و شاگردی کنی و چند جا سرت به سنگ بخوره تا راه و چاه بیاد دستت
ملت هم که موسسه خیریه باز نکردن که به توی بی تجربه پول هنگفت بدن که به هزینه اونا کار یاد بگیری
.

حرفهاتون درسته
ولی
همه ناراحتی من از اینه که چرا باید در ایران نحوه ارائه رشته مهندسی عمران اینطوری باشه که طرف بعد از 4 تا 8 سال تحصیل و گذراندن دوره سربازی بفهمه چیزی یاد نگرفته و باید بره خاک بخوره و سرش به سنگ بخوره!!!!!!!!!! Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
چرا باید از صفر شروع کرد
حتما یه جای کار میلنگه
متاسفانه من برخلاف شما نظرم اینه که خود فرد بی تقصیره
و سیاست گذاری ها عامل این سرخوردگی هاست
من جای دیگه هم گفتم که به گذشته بر میگشتم رشته عمران (در کل تحصیل)رو انتخاب نمیکردم
که متاسفانه عده ای شروع به شعار دادن کردند که یا راهی پیدا خواهم کرد یا راهی خواهم ساخت
و منو متهم کردند که به این رشته علاقه ندارم
نه رشته عمران بهترین رشته هستش ولی اگه من سیاست گذار بودم چند کار متفاوت انجام میدادم
1. حذف تعداد زیادی از دروس پایه و عمومی (مثلا درس فیزیک الکتریسیته چه کمکی میتونه بکنه)

2. شاخه به شاخه کردن رشته مهندسی عمران-عمران به گرایش های مختلف سازنده آن در دوره لیسانس (مثلا مهندسی عمران خاک) و صرفا تدریس دروس مربوطه به همان رشته(مثلا دانشجوی راه فقط دروس راه رو میخونه نه سازه و در زمینه راه کاملا متبحر میشه)

3. از حذف و تغییرات بدست آمده تقریبا میشه لیسانس رو در دوسال گرفت حالا نوبت میرسه به اصل کار و اون اینه که درسی مثل طراحی سازه های فولادی با یکه پروژه عملی انجام بگیره و در چند ترم متوالی و سایر دروس مثل راه بتن سد بارگذاری و...
یعنی دانشجویان یک ساختمان واقعی رو بهمراه استاد طراحی و محاسبه و اجرا بکنند

4. درسی مثل کار آموزی در چند ترم و با تعداد واحد های بالا ارائه بشه
بشدت نیاز به ارتباط با صنعت در رشته عمران به چشم میخوره

من سعی کردم نکات کلی رو بگم و از ریزه کاری ها صرف نظر کنم

مطمئن باشید فارغ التحصیل از این نوع مهندسی عمران رو بازار کار منتشو میکشه و بیکار نخواهد موند و کسی جرات نمیکنه ازش سابقه کار بخواد

ولی تا زمانی که نحوه ارائه اینیه که میبینید ................

ادامه تحصیل برای یک مهندس عمران بهترین گزینه هستش ولی باید کمی صبر کرد
با گرفتن مدرک ارشد مزایای زیر حاصل میشه

1. تعداد شرکت کنندگان در آزمون استخدامی و رقبای شما به یک دهم کاهش پیدا میکنه

2. دیگر شما با گرایش عمران عمران سر و کار ندارید( گرایشی که همه چیز رو ازش میشه فهمید ولی به اندازه کم) و مثلا گرایش عمران راه رو انتخاب کردید و دروس و مباحثی که باید به آنها مسلط باشید یک دهم کاهش پیدا میکنه

3.قطعا حقوق در یافتی شما بالاتر خواهد بود

4. اعتمادی که به شما میشه بیشتر از فارغ التحصیلان لیسانس هستش
موارد دیگری هم هست که ...

ادامه تحصیل معایب زیادی هم داره ولی مزایا بر معایب قالب هستند

سعی کردم شعار وانرژی منفی ندم و نظر من این بود

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: majid_yey, navrodi, hamedplus
ata_v08
کاربر فعال
کاربر فعال

iran.gif

پست تاریخ: پنج‌شنبه 28 اردیبهشت 1391 - 09:44    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

karbariransaze نوشته است:

همه ناراحتی من از اینه که چرا باید در ایران نحوه ارائه رشته مهندسی عمران اینطوری باشه که طرف بعد از 4 تا 8 سال تحصیل و گذراندن دوره سربازی بفهمه چیزی یاد نگرفته و باید بره خاک بخوره و سرش به سنگ بخوره!!!!!!!!!! Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
چرا باید از صفر شروع کرد

پس کارآموزی رو برای چی گذاشتن!!؟؟؟

بازگشت به بالای صفحه

karbariransaze
کاربر فعال
کاربر فعال

پست تاریخ: پنج‌شنبه 28 اردیبهشت 1391 - 10:06    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

ata_v08 نوشته است:

چرا باید از صفر شروع کرد

به نظر شما نیاز مهندس عمران با دو واحد کارآموزی بر طرف میشه و فرد آماده ورود به بازار کار میشه
؟؟

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: Farid_Z
karbariransaze
کاربر فعال
کاربر فعال

پست تاریخ: پنج‌شنبه 28 اردیبهشت 1391 - 10:07    عنوان: icon_question انشاء عمرانی پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مهندسی عمران از دید من

مهندسی عمران در کل مثل یه بازی فوتبال هستش :

مثلا اونایی که مخالف حضور دروازه بان خارجی هستند دقیقا همون هایی هستند که بیان میکنند که فارغ التحصیل این رشته زیاده و بیدلیل ترین استدلالی هست که بیان میشه
این افراد در حقیقت تمایل دارند در حالی که یه دروازه بان ضعیف هستند در تیم خودشون فیکس بازی کنند و حقوقشون در عین حال بالا باشه و علت آن این باشه که تعداد دروازه بان ها کم هستش نه بخاطر تخصص و تبحر افراد مختلف
مهندسین عمران هم همه به این اصل معتقدند که نباید فارغ التحصیلان این رشته زیاد باشه تا بتونند هر حقوقی رو پیشنهاد بدن و براحتی وارد بازار کار بشن و رقابتی در کار نباشه !!!

در بازی فوتبال تیمی قهرمان جام جهانی میشه که روی تیم پایه خودش سرمایه گذاری کنه
متاسفانه هم در فوتبال هم در عمران و کلا در اکثر موارد در ایران به نسلی که بایدبها داد ...بها داده نمیشه

در فوتبال همیشه صحبت از دست های پشت پرده و دلالان و هزار نکته منفی زننده هستش
ونکات منفی و زننده زیادی وجود داره (که در همه جای جامعه دیده میشه) ولی کسی کل فوتبال رو فاسد نمیدونه

در فوتبال بیشتر تیم ها از داوری(سیاست های ..) لطمه میبینند ولی اکثرا" تیم های بازنده مقصر رو داور میدانند

اما نکته مهم تر در فوتبال میشه از راه های مختلف کسب درآمد کرد میشه فوتبالیست شد یا میشه داور شد یا ...نکته مهم اینه که همه داور ها(مشابهه کارمندان رسمی دولت)حقوقشون تقریبا یکسانه و ماهیانه یه حقوق کم و ثابت میگیرند ولی برخی فوتبالیست ها میتونند قرارداد میلیاردی ببندند(مثل یک پیمانکار موفق) ا
جالب اینجاست که یه داور از یه فوتبالیست بیشتر در زمین میدوه و خیلی از حرکتها از جانب تیم ها و تماشاگرن و .. رو باید تحمل کنه
ولی حقوق دریافتی او در مقابل یک بازیکن متوسط بسیار ناچیزه

فوتبالیست (پیمانکار) شدن نیازمند فعالیت سخت و ارتباط قوی و ... سایرمسائل هستش و تضمینی بر موفقیت شما وجود نداره ولی افراد موفق درآمد زیادی میتونن کسب کنن و افراد ناموفق هم ضرر زیادی متوجهشون میشه
همه مردم ادعا میکنند براحتی میتونستند فوتبالیست بشن ولی خودشون نخواستند
در حالی که اگر مدتی وارد زمین بازی بشند و کمی بازی کنند متوجهه میشن که فوتبال اون چیزی نیست که از پشت تلویزیون میشه حس کرد

در بازی فوتبال نقش تماشاگران (جامعه) بسیار زیاده و میتونن تیم رو تحریک به پیروزی کنند با دادن انرژی مثبت و تشویق تیم
یا با انرژی منفی تیم رو متلاشی کنند

افرادی که مدام مدرکشون به رخ دیگران میکشند مثل بازیکنانی هستند که در تیم های بزرگ ایران بازی کرده اند و حالا در یک تیم ضعیف تر مشغول به بازی هستند و مدام از زمانی که در تیم قبلی بودند صحبت میکنند
این امر نشانه اینه که این بازیکن چقدر ضعیف بوده که از خودش چیزی نداره و فقط میتونه از بازیکنان بزرگی که زمانی پیش اونها بوده یاد کنه
در حالی که به این مسئله توجهه نمیکنند که رتبه باشگاهشون در رتبه بندی جهانی کجاست
و کیفیت فوتبالشون در مقایسه با بازیکنان برتر جهان در در چه سطحیه.شاید اگه این غرور کاذب رو نداشتن بشدت رشد میکردند

فوتبال در ایران 90 درصدش حاشیه است و 10 در صد بازی فوتبال
غرور و ترس و هیجان و احساسات در بازی های مختلف بشدت به چشم میخوره و فوتبال منطقی بسار کم دیده میشه

شباهت بوجود آمده بین بازی فوتبال و مهندسی عمران
حاصل نقش جامعه ماست

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: alish123, Yazdegerdi, hamedplus
ata_v08
کاربر فعال
کاربر فعال

iran.gif

پست تاریخ: پنج‌شنبه 28 اردیبهشت 1391 - 10:11    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

ata_v08 نوشته است:

چرا باید از صفر شروع کرد

به نظر شما نیاز مهندس عمران با دو واحد کارآموزی بر طرف میشه و فرد آماده ورود به بازار کار میشه
؟؟

اگر از آن بعد بخوایید ببینید هرچه تجربه داشته باشی بازم کمه ولی اگر کسی دوران کارآموزیرو واقعا درست طی کنه حداقلش برای بازار کار از صفر شروع نخواهد کرد.

بازگشت به بالای صفحه

hamid_road70
کاربر بسیار فعال
کاربر بسیار فعال

عضو شده در: 26 آذر 1388

تشکر شده 654 بار در 333 پست

پست تاریخ: پنج‌شنبه 28 اردیبهشت 1391 - 17:56    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

ata_v08 نوشته است:
ata_v08 نوشته است:

چرا باید از صفر شروع کرد

؟؟

اگر از آن بعد بخوایید ببینید هرچه تجربه داشته باشی بازم کمه ولی اگر کسی دوران کارآموزیرو واقعا درست طی کنه حداقلش برای بازار کار از صفر شروع نخواهد کرد.

بنده هم با بیشتر شدن واحدهای کارآموزی موافقم .
به طور مثال در 3 ترم و هر ترم 3 واحد ارائه بشه . ( در مجموع حدود 1000 ساعت ) با سر فصلها و موضوعات مناسب با ترم های گذشته .

اما نکته ای که اینجا هست اینه که باید انقدر کارآموزی و یادگرفتن کار مهم و واقعی و سخت گیرانه باشه که بشه جزء سابقه کاری . یعنی در حد سابقه کار اعتبار داشته باشه .

فکر می کنم با این روش نه تنها دانشجو برای کار از صفر شروع نمیکنه بلکه برای ورود به حرفه مورد نظر زمانی رو صرف یادگرفتن سیستم و روال کار نمیکنه و وقتش رو میذاره واسه کسب تجارب بیشتر و بالاتر و افزایش تخصص .
با تشکر .

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email نام شناسایی در AIM شماره شناسایی در ICQ
تشکر توسط: karbariransaze
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی
صفحه 4 از 6

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید