دوره جامع طراحی عملکردی - دکتر حسن مقدم
iransaze.com :: مشاهده موضوع - ادامه تحصیل، هدر دادن عمر یا پیشرفت؟
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » بازار کار براي شاخه هاي مختلف رشته مهندسي عمران

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
ادامه تحصیل، هدر دادن عمر یا پیشرفت؟ رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
farbod
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 12 مهر 1385

تشکر شده 26 بار در 19 پست

[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: پنج‌شنبه 28 اردیبهشت 1391 - 22:07    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

نقل قول:

ولی اگه من سیاست گذار بودم چند کار متفاوت انجام میدادم
1. حذف تعداد زیادی از دروس پایه و عمومی (مثلا درس فیزیک الکتریسیته چه کمکی میتونه بکنه)

واقعیت اینه که شما درست میگید و نیاز به بازنگری سرفصل دروس رشته های فنی مهندسی به نظر ضروری است
ایجاد شاخه های تخصصی تر در مقطع لیسانس هم یه راهکار مناسب جهت فرصت دادن به دانشجو برای کسب مهارت در یه شاخه است.
در واقع نقطه ضعف صنعت ساخت و ساز ما اینه که فرهنگ کاری درستی نداریم
در گذشته ها که رشته های مدرن در ایران شکل نگرفته بودن فرهنگ کاری استاد و شاگردی باعث میشد در اون رشته هر استادی یک یا چند تکنسین ماهر تربیت کنه ولی با ورود نظام جدید آموزشی به ایران و تاسیس رشته های نوین این فرهنگ تا حدی از بین رفت یا به عبارتی در صنعت ساخت و ساز نوین ما شکل نگرفت
لذا همه خواستن مهندس بشن و کارگر و تکنسین ماهر کم شد و چون به لحاظ فرهنگی و اقتصادی هم به این گروه کلیدی کمتر اهمیت داده شد کسی رغبت نداشت که وارد این محدوده بشه
وقتی کارگر و تکنسین حقوق و احترام کمتری ببینن مشخصه که هر آدم عاقلی به این نتیجه میرسه که بهتره یه ضرب بپره در سطح مهندسی
در کشورهای صنعتی که اول صنعتی شدن بعد شروع کردن به تربیت مهندس (نه مثل ما که اول مهندس تربیت کردیم بعد دنبال رشد اون صنعت رفتیم) قطعا مشکلی مثل مشکل ما وجود نداره
پس ما نباید از اونا کورکورانه الگو بگیریم و سرفصل دروسمون رو مثل اونا تنظیم کنیم که میشه همینی که الان هست
بهتره با عنایت به مشکل تعداد ناکافی تکنسین های کارکشته وعدم تمایل افراد به ورود به رشته های کاردانی در مقایسه با کارشناسی بیاییم و رشته های مهندسیمون رو کمی به کاردانی نزدیک کنیم
یعنی با شاخه شاخه کردن رشته عمران ، کاهش دروس غیر مرتبط، افزایش دروس کاربردی و عملی مهندسایی تربیت کنیم که قبل از ورود به بازار کار از حداقل تجربه و توانایی لازم برخوردار باشن که بتونن در جایگاه مناسب خودشون قرار بگیرن
همه اینا که گفته شد عزم و اراده مدیران رده اول مملکت رو میخواد که در رشته مهندسی عمران که بخش زیادی از جامعه و اقتصاد با اون در تعامل هستن ، انقلاب و تحول ایجاد کنن

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
تشکر توسط: karbariransaze, hamedplus
mohammad.s
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 11 آبان 1388

تشکر شده 79 بار در 61 پست

iran.gif

پست تاریخ: پنج‌شنبه 28 اردیبهشت 1391 - 22:16    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

قدیما باز بهتر بود کسی میرفت دانشگاه که واقعا علاقه داشت الان که دانشگاهها زیاد شده خصوصا این دو تا اتاق یه راهروها که اسمشونو گذاشتن دانشگاه فنی مردم از روی بیکاری میرن 4 سال خودشونو سرگرم میکنن بازار کارم خراب کردن معلومه وضع ساخت و ساز چی میشه. یارو هیچی بارش نیست فقط دنبال اینه که امضا را بزنه و پول بگیره واقعا خیلی بده خیلی بد

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر
تشکر توسط: tmstru, F.Ghahramani
str11011
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 2 تیر 1391

تشکر شده 51 بار در 40 پست

blank.gif

پست تاریخ: شنبه 31 تیر 1391 - 17:40    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

درس و کار باهم.شما ارشد بخون، کارم بکن!!!خیلی ها الان این گزینه رو انتخاب کردن.جوابم میده.

بازگشت به بالای صفحه

ata_v08
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 24 اسفند 1387

تشکر شده 283 بار در 171 پست

iran.gif

پست تاریخ: چهار‌شنبه 11 مرداد 1391 - 19:44    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام

من یه استادی داشتم دوره لیسانس خودش دکتر بود، به ما می گفت اگر دنبال پول درآوردن هستید همین لیسانسم زیاده، دوره ارشدم یک استادی داشتیم به من گفت اگر دنبال پولی نباید اینجا میومدی الان به حرفشون رسیدم.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: pouya70, F.Ghahramani
mohammad_en
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 22 اردیبهشت 1388

تشکر شده 90 بار در 70 پست

پست تاریخ: چهار‌شنبه 11 مرداد 1391 - 23:19    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام به دوستان عزیز
نقل قول:

سلام

من یه استادی داشتم دوره لیسانس خودش دکتر بود، به ما می گفت اگر دنبال پول درآوردن هستید همین لیسانسم زیاده، دوره ارشدم یک استادی داشتیم به من گفت اگر دنبال پولی نباید اینجا میومدی الان به حرفشون رسیدم.

دقیقا درسته درسته Confused

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
zahrajalali
عضو جدید
عضو جدید

عضو شده در: 25 شهریور 1391

تشکر شده 0 بار در 0 پست

پست تاریخ: سه‌شنبه 18 تیر 1392 - 13:43    عنوان: icon_sad  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

gandolf نوشته است:
اگر هدف از تحصیل فقط دارمد است همون سواد خواندن نوشتن کافیه لازم نیست اصلا دبیرستان بخونی چه برسه به دانشگاه

من آخرش نفهمیدم ادامه تحصیل بدیم یانه؟

بازگشت به بالای صفحه

abbas2012
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 2 آذر 1391

تشکر شده 402 بار در 228 پست

پست تاریخ: سه‌شنبه 18 تیر 1392 - 14:23    عنوان:  Re: ادامه تحصیل، هدر دادن عمر یا پیشرفت؟ پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

majid_yey نوشته است:
fakhraddin نوشته است:
هدف من از ایجاد این تاپیک این نیست که بگم ادامه تحصیل خوبه یا بده. من می خام همه نظر بدن و استفاده کنیم. اول من نظر خودم را می نویسم که ممکنه درست نباشه:
به نظر من ادامه تحصیل یک نوع سیاست دولت هستش برای شیفت دادن بیکاری و بیکاران به سنین بالاتر. من می دانم که علم خیلی خوبه و همه ما علاقه داریم به علم، ولی آیا همه باید ادامه تحصیل بدهند؟!

بنده نیز نظر شما را از دو سال پیش داشتم .

تو يك كشور ابر قدرتي مثل امريكا، مردم در حد undergraduate تحصيل ميكنن و خيلي كم پيش مياد گرايشي به تحصيلات تكميلي داشته باشن. هميشه اونهايي هم كه تا مقطع PHD يا ‍postdoctoral تحصيل ميكنن جزء افراد موفق هستند. چون اين اشخاص با علاقه و بدون هيچ اجباري تحصيلاتشون رو ادامه دادند. كافيه يك سر به سايت دانشگاه هاي كشورهاي اروپايي و امريكا بزنيد. تقريباً همه ي دانشجوهاي MSc و PHD چيني، هندي، ايراني و در كل شرقي هستند و تقريباً همه به كارهاي تحقيقاتي و آزمايشگاهي مشغول هستند. اين مساله كاملاً طبيعي است كه شايد كمتر از يك درصد مردم استعداد و علاقه به ادامه تحصيلات در سطح تكميلي داشته باشند. اما در ايران مي بينيم تسهيل شرايط تحصيل (مثل افزايش ظرفيت (ارشد و دكتري) بسيار بيش از حد نياز جامعه، با توجه به بيكاري اكثر تحصيلكرده ها و يا صدور مجوز براي استاديارهاي بي تجربه و لزوماً كم سواد جهت جذب دانشجوي دكتري بدون آماده ساختن زيربناهاي لازم مخصوصاً امكانات آزمايشگاهي، تسهيل شرايط دفاع از رساله دكتري حتي با مقاله علمي پژوهشي) و عدم وجود راه دومي غير از ادامه تحصيل، اين آمار يك درصدي رو شايد به بالاي 50 درصد تبديل كرده است. مشخص هست كه از اين درصد بالا تعداد كمي استعداد، پشتكار و علاقه واقعي دارند. متناسب با هزينه اي كه صرف تحصيل ميشه سودي عايد جامعه نخواهد شد. بنابراين من هم كاملاً با نظر شیفت دادن بیکاری و بیکاران به سنین بالاتر موافقم.

كساني كه در ايران قصد ادامه تحصلات رو دارن به اين نكته توجه كنند كه در كارهاي عملي به هيچ عنوان از تجربيات و علومي كه در تحصيلات تكميلي كسب كرديد نمي تونيد استفاده كنيد و كفيت آموزشي معمولاً پايين هست.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: F.Ghahramani
A.Amini
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 14 خرداد 1390

تشکر شده 653 بار در 318 پست

پست تاریخ: سه‌شنبه 18 تیر 1392 - 15:17    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

gandolf نوشته است:
اگر هدف از تحصیل فقط دارمد است همون سواد خواندن نوشتن کافیه لازم نیست اصلا دبیرستان بخونی چه برسه به دانشگاه

البته من با این حرف شما کمی مخالفم! . . . . . . . . درس خوندن برای کسب درآمد هم لازمه و تاثیر گذار خواهد بود . . . . . . .به قول یکی از پیشکسوتان بازار تهران میگفت : آدم وقتی میخواد وارد بازار بشه ، بهتره که باسواد باشه . . . . . بین یه بازاری لیسانسه و یه بازاری سیکل یا دیپلم خیلی فرق هست.
واقعا گفته این پدر عزیزمون که نزدیک به 50 سال سابقه کار تو بازار تهران داره ، واقعیت محضه.
درس خوندن و ادامه تحصیل در مقاطع بالا غیر از این که در درآمد و شغل تاثیرگذار است ؛ در رفتار و شخصیت و طرز تفکر افراد نیز تاثیرگذار خواهد بود.
البته باید به این نکته اشاره کنم که نه اینکه افرادی که سواد بالا ندارن دارای شخصیت و رفتار مناسب نیستند!!!! . . . . . استثنا در همه چیز هست. . . . . خود من ادمی رو میشناسم که یه مکانیکه و سوادش تا سوم دبستانه . . . . . . ولی وقت صحبت میکنه و یا ایشون رو ملاقات میکنین ، فکر میکنین این اقا حداقل فوق لیسانس مکانیک هستن!!!!! . . . . . . . بله دوستان استثنا هم هست.

در کل باید بگم درس خوندن وادامه تحصیل خوبه و برای هر فردی لازمه و بسیار دیدگاه آدم رو نسبت به قبل عوض میکنه و در همه جوانب زندگی؛ از شغل و درامد و روابط اجتماعی گرفته تا کانون کوچک خانواده؛ تاثیرگذار خواهد بود.
موید و پیروز باشید دوستان

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: majid_reyhani
mohammad.s
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 11 آبان 1388

تشکر شده 79 بار در 61 پست

iran.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 18 تیر 1392 - 17:48    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

به نظر من ادامه تحصيل در همه موارد لازمه اگه قرار باشه به اين فكر كنيم كه با ادامه تحصيل و داشتن تحصيلات عالي درآمد كافي نمي تونيم داشته باشيم يا اينكه بدون مدرك هم ميشه به بهترين شكل درآمد خوب داشته باشيم شايد ظاهر قضيه درست باشه ولي دوستان مهندس ؛درامد يه دلال خيلي بيشتره اما شخصيتش چي؟ با استاد دانشگاه يكيه؟

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: ata_v08
sarshar
عضو جدید
عضو جدید

عضو شده در: 14 آبان 1387

تشکر شده 4 بار در 4 پست

blank.gif

پست تاریخ: سه‌شنبه 26 شهریور 1392 - 18:18    عنوان:  Re: ادامه تحصیل، هدر دادن عمر یا پیشرفت؟ پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

abbas2012 نوشته است:
majid_yey نوشته است:
fakhraddin نوشته است:
هدف من از ایجاد این تاپیک این نیست که بگم ادامه تحصیل خوبه یا بده. من می خام همه نظر بدن و استفاده کنیم. اول من نظر خودم را می نویسم که ممکنه درست نباشه:
به نظر من ادامه تحصیل یک نوع سیاست دولت هستش برای شیفت دادن بیکاری و بیکاران به سنین بالاتر. من می دانم که علم خیلی خوبه و همه ما علاقه داریم به علم، ولی آیا همه باید ادامه تحصیل بدهند؟!

بنده نیز نظر شما را از دو سال پیش داشتم .

[size=14] تو يك كشور ابر قدرتي مثل امريكا، مردم در حد undergraduate تحصيل ميكنن و خيلي كم پيش مياد گرايشي به تحصيلات تكميلي داشته باشن. هميشه اونهايي هم كه تا مقطع PHD يا ‍postdoctoral تحصيل ميكنن جزء افراد موفق هستند. چون اين اشخاص با علاقه و بدون هيچ اجباري تحصيلاتشون رو ادامه دادند. كافيه يك سر به سايت دانشگاه هاي كشورهاي اروپايي و امريكا بزنيد. تقريباً همه ي دانشجوهاي MSc و PHD چيني، هندي، ايراني و در كل شرقي هستند و تقريباً همه به كارهاي تحقيقاتي و آزمايشگاهي مشغول هستند. اين مساله كاملاً طبيعي است كه شايد كمتر از يك درصد مردم استعداد و علاقه به ادامه تحصيلات در سطح تكميلي داشته باشند. اما در ايران مي بينيم تسهيل شرايط تحصيل (مثل افزايش ظرفيت (ارشد و دكتري) بسيار بيش از حد نياز جامعه، با توجه به بيكاري اكثر تحصيلكرده ها و يا صدور مجوز براي استاديارهاي بي تجربه و لزوماً كم سواد جهت جذب دانشجوي دكتري بدون آماده ساختن زيربناهاي لازم مخصوصاً امكانات آزمايشگاهي، تسهيل شرايط دفاع از رساله دكتري حتي با مقاله علمي پژوهشي) و عدم وجود راه دومي غير از ادامه تحصيل، اين آمار يك درصدي رو شايد به بالاي 50 درصد تبديل كرده است. مشخص هست كه از اين درصد بالا تعداد كمي استعداد، پشتكار و علاقه واقعي دارند. متناسب با هزينه اي كه صرف تحصيل ميشه سودي عايد جامعه نخواهد شد. بنابراين من هم كاملاً با نظر شیفت دادن بیکاری و بیکاران به سنین بالاتر موافقم.

برادر یکی از اساتید ما دکتری سازه رو در آمریکا گذروندن. ایشون هم دقیقا به همین مطالب اشاره کردن.

این مطلب آخرین بار توسط sarshar در چهار‌شنبه 27 شهریور 1392 - 07:40 ، و در مجموع 4 بار ویرایش شده است.

بازگشت به بالای صفحه

نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی
صفحه 5 از 6

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید