نرم افزار سازه 90
iransaze.com :: مشاهده موضوع - پیش نویس ویرایش 4 آیین نامه 2800
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » دانلود جزوات الکترونیکی تخصصی فارسی

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
پیش نویس ویرایش 4 آیین نامه 2800 رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
m.shahbazi
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 26 بهمن 1387

تشکر شده 488 بار در 270 پست

[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: یکشنبه 6 اسفند 1391 - 12:55    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

به نظرم پاسخ به این موارد تا حدی به بحث کمک میکنه :
1- تا چه حد از کتابهای تخصصی موجود در بازار واقعا تالیفی است و ترجمه یک اثر خارجی نیست ؟ (تالیف به معنای واقعی)
2- چه میزان دانشجوهای پرتلاش و باسواد از کشورهای با رشد علمی زیاد تقاضای ادامه تحصیل در دانشگاههای ایران رو دارند؟
3- چه میزان از دانشجوهای برتر ایرانی تقاضای تحصیل یا علاقه تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور به خصوص امریکا و کانادا و ...رو دارند؟
4- چه میزان بودجه برای کارهای علمی و آزمایشگاهی در اختیار متقاضی قرار داده میشود و حمایتها در کشور ما و کشورهای دارای آیین نامه اختصاصی چگونه است؟

بنده نمیخواهم منکر تلاشهای اساتید و دانشجویان در سطوح مختلف بشوم اما به نظرم اینکه بگوییم ما آیین نامه اختصاصی خودمان را داریم هم دور از واقعیت است.
کار بسیار سختی نیست مقایسه مثلا ضوابط طراحی حالات حدی مبحث دهم و حالات حدی AISC2005 .
البته بعضا هم مواردی در آیین نامه وارد میشه که در آِیین نامه های خارجی معتبر وجود نداره و فقط در آیین نامه ما وجود داره و اونجاست که کار خرابتر میشه که مثالش رو در زیر میارم: (تاکید میکنم بعضی موارد)
به عنوان نمونه میتوان به استفاده از ضریب رفتار 5 و لرزه ای در نظر نگرفتن سازه اشاره کرد که طی استعلامی این موضوع توسط مهندی جعفری پرسیده شد و متاسفانه جواب همون بود و البته بعدها در کنفرانس ها اساتید اشاره کردند که خیر نمیشود از ضریب رفتار 5 برای هر سازه ای استفاده کرد.
یا موضوع دیگر ضرایب ترکیب بار در زلزله سطح بهره برداری برای طراحی سازه هاست. این موضوع از اون مواردی است که الان فقط در 2800 و مبحث ششم میتوان پیدا کرد که ظاهرا یادگار آیین نامه سابق ژاپن است. در آیین نامه های جدید امریکا در زلزله سطح بهره برداری طراحی مقطع انجام نمیشود و تغییرمکانها و دریفتها و ...کنترل میشود. بنده حداقل از 5 الی 6 نفر از اساتید که در اینجا هم اسم برخیشون آمده پرسیدم که متاسفانه جوابها متفاوت بود.
یکی از این اساتید اشاره میکردند که حتما پیگیری خواهم کرد که آورده شود که ضرایب در زلزله سطح بهره برداری در حالت بارگذاری زلزله + ثقلی در ویرایش 4 آیین نامه 2800 عدد 0.75 است. که البته ویرایش 4 ظاهرا اینطور نشده است. با این حساب برای سازه های با ضریب رفتار بزرگتر مساوی 9 طراحی در زلزله سطح بهره برداری حاکم خواهد شود و بیش از 20 الی 30 درصد سازه نسبت به زلزله سطح طرح سنگین تر خواهد شد.
در پایان بنده باز تاکید میکنم که تمامی این اساتید برای ما قابل احترام هستند و بنده صرفا هدفم این بود که عرض کنم این که بگوییم آیین نامه مان محصول تنها زحمات خودمان است به نظرم دور از واقعیت است.
با تشکر

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
تشکر توسط: F.Ghahramani, kiarash_mehr
F.Ghahramani
کاربر ویژه
کاربر ویژه

عضو شده در: 5 بهمن 1386

تشکر شده 2091 بار در 993 پست

پست تاریخ: یکشنبه 6 اسفند 1391 - 16:37    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

marang_ نوشته است:
آیین نامه کامل تری شده دستشون درد نکنه
امروز و فرداست که نظام مهندسی کلاسهای اجباری آیین نامه جدید رو اعلام کنه

مهندس، من مروری بر ویرایش 4 کردم. تنها کار را پیچیده تر کرده اند. برای مدتها موجب اختلاف نظر طراحان خواهد شد.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در MSN Messenger
reza.s10
ناظم انجمن
ناظم انجمن

عضو شده در: 23 مهر 1389

تشکر شده 1486 بار در 571 پست

blank.gif

پست تاریخ: یکشنبه 6 اسفند 1391 - 16:50    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
با انتشار این ویرایش من فکر میکنم قدمی برداشته شده برای الزامی کردم روش حدی نهایی در طراحی سازه های فولادی در آینده . و در واقع در ویرایش جدیدی که در آینده از مبحث دهم منتشر شود به نظر میرسد که دیگر روش تنش مجازی وجود نداشته باشد .

مرجع کاربردی طراحی سازه های بتنی با نرم افزار ETABS 2013 و SAFE ورژن 12 : http://iransaze.com/ftopicp-295228.html#295228

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر
behsazi
4 سال کاربر برتر سایت ، همکار علمی سایت

عضو شده در: 13 آبان 1387

تشکر شده 3679 بار در 1370 پست

پست تاریخ: یکشنبه 6 اسفند 1391 - 17:00    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

درود بر همگي

بهترين قسمت ماجرا اين است که تحليل غير خطي را نيز با تشريح بيشتري در يکي از ضمائم آورده است که به نظر من انقلابي در استاندارد 2800 محسوب مي‌شود Exclamation

از همکار عزيزي که اين پيشنويس را در سايت قرار داده‌اند بينهايت ممنون و سپاسگزارم.

پاينده باشيد

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر
تشکر توسط: m.shahbazi
m.shahbazi
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 26 بهمن 1387

تشکر شده 488 بار در 270 پست

پست تاریخ: یکشنبه 6 اسفند 1391 - 17:13    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

behsazi نوشته است:
درود بر همگي

بهترين قسمت ماجرا اين است که تحليل غير خطي را نيز با تشريح بيشتري در يکي از ضمائم آورده است که به نظر من انقلابي در استاندارد 2800 محسوب مي‌شود Exclamation

از همکار عزيزي که اين پيشنويس را در سايت قرار داده‌اند بينهايت ممنون و سپاسگزارم.

پاينده باشيد

با سلام و تشکر از مهندس مقدس پور عزیز
آقای مهندس اگر ممکن است نظرتان را در مورد کنترل زلزله سطح بهره برداری بفرمایید؟
آیا به نظر شما منطقی است ضرایب بار در حالت بار ثقلی تنها یک باشد و در حالت بارگذاری ثقلی + زلزله هم یک باشد؟
با تشکر فراوان

بازگشت به بالای صفحه

behsazi

عضو شده در: 13 آبان 1387

تشکر شده 3679 بار در 1370 پست

پست تاریخ: یکشنبه 6 اسفند 1391 - 17:51    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مهندس شهبازي عزيزم

متاسفانه هنوز فرصت نکرده‌ام به طور کامل مطالعه کنم، ولي مطالبي که در پست قبليتان مرقوم فرموده‌ بوديد را ديدم، سعي مي‌کنم در اولين فرصت بروم سراغ داستان...

پاينده باشيد.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: reza.s10, m.shahbazi
sam
همکار علمی سایت
همکار علمی سایت

عضو شده در: 19 مهر 1385

تشکر شده 2369 بار در 561 پست

blank.gif

پست تاریخ: یکشنبه 6 اسفند 1391 - 19:04    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام و عرض ادب خدمت کلیه همکاران عزیز و گرامی

قصدم از ورود به بحث ، یادآوری نکاتی است که شاید لازم باشد همه به آن توجه کنیم:

1- انصاف در قضاوت .
2- عدم ایجاد هاله ای از قداست بدور کسی.
و در انتها واقع بین بودن است.

محضر بسیاری از تدوین کنندگان از آئین نامه بوده ام با سر کلاس یا سمینار یا ...

توفیق این را داشته ام که ساعنی با آقای مهندس معین فر ( بسیاری اعتبار 2800 را متعلق به ایشان می دانند ) به گفتگو بنشینم ، ایشان علاوه بر اینکه به لحاظ علمی شخصیتی برجسته اند از لحاظ اخلاقی انسان فرهیخته ای کم نظیر می دانم.
بخشی از انتقادهایی را که به 2800 در حضور ایشان مطرح شد با متانت کامل گوش داده اند و براحتی مواردی را پذیرفتند.
اما داریم در جمع همین تدوین کنندگان که با نگاهی متفرعنانه با افراد گفتگو می کنند.
شاهد گفتگوی بسیار خارج از ادب یکی از تدوین کنندگان همین 2800 با یکی از سخنرانانی که نقدی بر 2800 داشتند بودم .که (بنظرم بخش عمده ای از آن مقاله انتقادی بدرستی مطرح شده بود) این بود:

شما فکر می کنی دلت بیشتر از من برای 2800 می سوزه!!!

این پاسخ اصلا درخور یک فرهیخته نیست.

قصدم از بیان یک خاطره نه ورود به مصادیق نحوه برخورد اقراد، بلکه مذمت نگاه از بالاست.

اینکه این آئین نامه را فقط ترجمه بنامیم کمال بی انصافی است.
از طرفی بیان اینکه این آئین نامه نتیجه مطالعات گسترده و بی نظیر در کشور هم بخوانیم کمی غیر واقع بینانه است.
بعید می دانم با قرائت دوم حتی تدوین کنندگان موافق باشند.

خود تدوین کنندگان هم در همایش 2800 به صراحت اعلام کرده اند که مبنای کارشان 7-ASCE است.

اصلا قرار هم نیست دوباره چرخ اختراع شود ، البته عدم ذکر منابع در انتهای 2800 نشان بی توجهی است و نه ادعای چیز دیگری.

ضمن احترام به همه دوستان و همکاران بعرض می رسانم واقعا نوشتن آئین نامه کار ساده ای نیست علاوه بر تبعات حقوقی که برای تدوین کنندگان دارد ، بسیاری با این دیدگاه که نتیجه آن چه می شود ، دغدغه فراوان دارند. مسئولیتهای اخلاقی ، حرفه ای ، علمی و ...

نمی دانم چند نفر از دوستان تا بحال مسئولیت تدوین دستورالعملی ، آئین نامه ای داخلی ، نظام نامه ای و ... را حتی برای یک کارگاه داشته اید. باور بفرمائید اصلا کار ساده ای نیست ، بالاخص تدوین آئین نامه ای که مبنای اصلی طراحی زلزله برای کشوری به پهناوری ایران است.

تصور اینکه یک عده کتابی را به 10قسمت تقسیم کرده و به دانشجویان می دهند و در هنگام تناول میوه و شیرینی آئین نامه تصویب می کنند بی انصافی محض است.

به پیش کسوتان خود احترام بگذاریم .

اگرچه ایرادات نگارشی هم به 2800 وارد است ، دوپهلو بودن ، ابهام داشتن و ...

از طرفی انتظار می رود دوستداران این اساتید هم اینهمه دیگران را تخطئه نکنند و آنها را متهم به گرفتن ژست روشنفکری و دانشمندی نکنند.
صفر و یکی نباشیم ، مطلق اندیشی در مهندسی جایی ندارد .

واقع بین باشیم ، آئین نامه ها ، مقررات ، دستورالعمل ها و ... حتی اگر ترجمه صرف هم باشند که نیستند را با وضعیت مثلا قبل از تدوین 2800 مقایسه کنید که بجز تعداد محدودی اصلا ساختمانها برای زلزله طرح نمی شدند.

اما ایراد اساسی که به تدوین کنندگان وارد است عدم نظر خواهی از جامعه مهندسی است کاری که دفتر امور مقررات ملی جند وقتی است بدرستی انچام می دهد و پیش نویس مباحث را با اطلاعیه در اختیار همه چهت اعلام نظر در سایتش قرار می دهد( حالا چقدر از نظرها اثر دارد بماند ولی کاری پسندیده است)

ضمنا نتایج زلزله های اخیر نشان داده مشکل ما آئین نامه نیست ، اجراست.

موفق ، پیروز و سربلند باشید.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: reza.s10, kiarash_mehr, behsazi, p_vosoughi, mansurenoei, m.shahbazi, F.Ghahramani, A.Haji Mohammadi, hamed52, pouya70, Tooski, mehdipanahiazad
mansurenoei
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 17 آذر 1388

تشکر شده 189 بار در 124 پست

پست تاریخ: یکشنبه 6 اسفند 1391 - 22:07    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام
با اینکه از حاشیه خوشم نمیاد ولی باید بگم که از یکی از تدوین کنندگان ایین نامه پرسیدم که وقتی 100 هست (aisc ) چرا 90 ( مبحث 10 ) ؟
سر بسته گفت کمی مسائل س-ی-ا-س-ی در مسئله دخیل میباشد.
من فکر میکنم اگر بخواهیم به حرف دوستانی که معتقدند با وجود ایین نامه خارجی چه نیاز ی به ایین نامه داخلی است گوش کنیم هرگز به خود کفایی (تلاش برای رسیدن به ایین نامه بومی سازی شده )نخواهیم رسید.دیروز کپی کردیم بدون اضافات و امروز با اضافات و انشالله فردا ایین نامه داخلی و کاملا بومی سازی شده.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
تشکر توسط: sam, ehsan_408
shahmari
عضو جدید
عضو جدید

عضو شده در: 12 اسفند 1389

تشکر شده 36 بار در 19 پست

پست تاریخ: دوشنبه 7 اسفند 1391 - 16:41    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام،
با تشكر از sam عزيز،
لازم ديدم توضيحات ديگري در اين مورد بدهم. مطلب اول اينكه، صد البته كه چيزي مقدس تر از نقد نيست و به وي‍ژه در جهان علم، آغاز گمراهي آنجاست كه بخواهيم چيزي را چنان مقدس جلوه دهيم كه نتوان نقدش كرد. در ميان صحبت هاي من هم تا كنون اثري از كشيدن هاله قداست به دور كسي ديده نمي شود. بالعكس، هميشه منتقد اساتيدي بوده ام كه با رفتارهاي تند و گاه خارج از دايره ادب، امكان به چالش كشيده شدن دست آوردها و نتايج تحقيقاتشان را از بقيه سلب مي كنند. ببينيد، بحث از جايي شروع شد كه يكي از همكاران اينجا در مورد آئين نامه هاي ايران گفته بود
"هيچي، ميخان بگن خودمون آئين نامه داريم!".
نقد من به اين نوع نگاه بود. سياه ديدن هر آنچه كه هست و عدم توجه به زحمات ديگران. همكارمان sam به درستي اشاره كرد كه نوشتن آئين نامه و استاندارد كار بسيار سختي است و بار حقوقي هم دارد. براي من جاي سوال است كه اگر همين امروز همكاران همين سايت، قرار باشد آئين نامه اي براي داخل مرزهاي ايران بنويسند، به چه چيزي مراجعه مي كنند؟ آئين نامه كدام كشور؟ به كدام تحقيقات به كدام مراجع؟ آيا علم مهندسي سازه در ايران به حدي رسيده است كه بتوان بدون تكيه بر مستندات خارجي و نتايج تحقيقات ديگر محققان در خارج از كشور و فقط با تكيه بر تحقيقات داخلي، بتوان آئين نامه اي جامع و مدون نوشت؟ به همين فصل پنج مبحث نهم مراجعه كنيد و ببينيد در چند مورد استاندارد منابع داخلي داريم؟ خوب طبيعي است وقتي عمر مهندسي سازه نوين در ايران به 50 سال هم نمي رسد، براي نوشتن آئين نامه بايد سراغ منابع خارجي رفت. بديهي است. منظور از آئين نامه "ايران" هم فقط ذكر اين نكته است كه اين دستورالعمل ها صرفا براي داخل مرزهاي ايران تجويز مي شود نه جاي ديگر،‌ و ابدا منظور اين نيست كه اين آئين نامه صرفا دست آورد سرمايه گذاري، تحقيق و پژوهش داخلي است. عدم مرجع دهي نيز شايد به عدم توجه و كج سليقگي برگردد وگر نه هر عقل سليمي مي داند كه نويسندگان آئين نامه هاي ايراني ادعا ندارند كه هر آنچه هست محصول داخل است. از آن طرف، اين تفكر كه اين آئين نامه ها صرفا ترجمه است و هيچ تلاشي براي بومي سازي آن نشده و هيچ تحقيقاتي در داخل صورت نمي گيرد، همه چيزي صوري است و فريب و دروغ، يك نگاه بسيار سياه به قضيه است. بي انصافي در حق كساني است كه در دانشگاه ها و پ‍ژوهشگاه ها زحمت مي كشند و گناه بزرگي است كه حداقل من از به گردن گرفتن آن اِبا دارم. با احترام به همه همكاران، بدون تحقيق صحبت كردن و نقد كردن، روشنفكرنمايي است. من،‌ در صحبت هايم اشاره واضحي به بومي سازي آئين نامه هاي خارجي كرده ام. از كجاي اين جمله ي من برداشت مي شود كه استانداردهاي ايران نتيجه تحقيقات گسترده داخلي است؟ و آئين نامه هاي خارجي اصلا ناديده گرفته شده اند؟ نگاه من كاملا خاكستري بوده و خواهند ماند، دوستدار استادي هم نيستم، بحث احترام است نه دوست داشتن. نه استادي در ايران مقدس است، نه آئين نامه هاي ما ترجمه ي محض و نه فقط حاصل تحقيقات داخلي مي باشند. استانداردها و آئين نامه هاي ما برگرفته از آئين نامه هاي خارجي با دخل و تصرف مستند به تحقيقات داخلي است. ممكن است فعلا، و به ضرورت اينكه در مهندسي سازه و زلزله نوپا هستيم، وزن آئين نامه هاي خارجي بيشتر و تحقيقات داخلي كمتر باشد. درست. ولي اين دليل نمي شود كه زحمت اساتيدي كه به گردن تك تك افراد اين مملكت حق دارند،‌ به باد تمسخر و ناديده انگاشتن، گرفته شود. و ختم صحبت هاي من اينكه:
حافظ وظيفه ي تو دعا گفتن است و بس / در بند آن مباش كه نشنيد يا شنيد

همگي موفق و پايدار باشيد Smile

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: mansurenoei, mehdipanahiazad
F.Ghahramani
کاربر ویژه
کاربر ویژه

عضو شده در: 5 بهمن 1386

تشکر شده 2091 بار در 993 پست

پست تاریخ: دوشنبه 7 اسفند 1391 - 22:34    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

حرفهای شما درست. فقط ای کاش در انتهای آئین نامه ها اشاره به مراجع بنمایند.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در MSN Messenger
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی
صفحه 4 از 6

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید