سازه 90 : نرم افزار ترسیم سازه های بتن آرمه
iransaze.com :: مشاهده موضوع - گام به گام طراحی مخزن آب
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » طراحی سازه های آبی

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
گام به گام طراحی مخزن آب رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  بعدی
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
marang_
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: پارامترهای تابع تاریخ شمسی نادرست می باشد.

تشکر شده 817 بار در 347 پست

blank.gif

[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: یکشنبه 13 اسفند 1391 - 15:20    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

Y.Yazdanfar نوشته است:
سلام.
لطفا در مورد spring tension location و spring location یه خورده توضیح بدین.
در قسمت spring tension location چرا گرینه دوم انتخاب شده و چرا outward ؟
با تشکر...

سلام بر شما
اگر خاطرتان باشد محوهای لوکال 3 همه سطوح را رو به بیرون گرفتیم، لذا فنر های وینکلر به سمت خارج (وقتی از المان دور می شوند) در کشش قرار می گیرند. و لذا بصورت outward حالت کشش معرفی می شود.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
تشکر توسط: behzad re., Y.Yazdanfar
behzad re.
کاربر بسیار فعال
کاربر بسیار فعال

عضو شده در: 5 بهمن 1390

تشکر شده 663 بار در 480 پست

پست تاریخ: یکشنبه 13 اسفند 1391 - 16:34    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

Y.Yazdanfar نوشته است:
سلام.
با تشکر...

با سلام .
فکر کنم منظور از Spring location موقعیت فنر نسبت به وجوه المان پوسته هست . یعنی پوسته بالای فنر باشه یا پایین فنر .!
البته بهتره توضیحات تکمیلی را جناب مهندس _marang دهند .
موفق باشید .

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: marang_, Y.Yazdanfar
marang_
کاربر فعال
کاربر فعال

blank.gif

پست تاریخ: یکشنبه 13 اسفند 1391 - 19:26    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

behzad re. نوشته است:
Y.Yazdanfar نوشته است:
سلام.
با تشکر...

با سلام .
فکر کنم منظور از Spring location موقعیت فنر نسبت به وجوه المان پوسته هست . یعنی پوسته بالای فنر باشه یا پایین فنر .!
البته بهتره توضیحات تکمیلی را جناب مهندس _marang دهند .
موفق باشید .

دقیقا
یعنی فنر روی المان (top) قرار دارد و کشش آن در جهت محور 3 است

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: behzad re.
p_vosoughi
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 20 آبان 1385

تشکر شده 159 بار در 83 پست

پست تاریخ: دوشنبه 14 اسفند 1391 - 09:58    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

marang_ نوشته است:
p_vosoughi نوشته است:
البته شاید بهتر باشد به جای بستن تغییر مکان های افقی فونداسیون از فنر های افقی استفاده کنیم. منظورم اینه که علاوه بر Ks قائم یک Ks افقی هم وجود دارد که در گزارش مهندس ژئوتکنیک باید ارائه شود (که البته معمولا به طور کلی ارائه نمی شود). کلا گزارش های ژئوتکنیک هم وضعیت بغرنجی دارند!
در ضمن ممنون می شم اگر نظرتون رو در مورد رابطه Ks و مقاومت فشاری مجاز خاک هم بگید. به ویژه باولز یک رابطه تقریبی بر مبنای خاک های آمریکا ارائه کرده است، چند بار که من خودم به صورت دستی کنترل کردم (در مواردی که در گزارش ژئوتکنیک هم مقاومت فشاری مجاز خاک وجود داشت و هم مدول عکس العمل بستر) این رابطه به طور کلی غلط بود! در برخی کتاب های دیگه با توجه به جنس زمین محدوده ای را برای Ks پیشنهاد می کنند که البته این محدوده هم خیلی!! وسیع است.

با سپاس
به نظر من تعریف فنر افقی مدل کامل تری از خاک ارائه می دهد، لیکن در مواقعی که بارهای وارد به مخزن یکطرفه هستند(مثل اعمال بار دینامیکی خاک بر روی وجه یک دی وار، فنر های افقی تغییر شکل قابل توجهی نشان می دهند و مدل لنگر دیوار در این حالت را کمتر نشان می دهد در حالی که واقعیت امر این است که واقعا مخزن نسبت به خاک زیر آن حرکت افقی ندارد. به این خاطر خود من در طراحی این حالت را ترجیح میدهم.
برای تعریف ضریب واکنش بستر در این مثال صرفا به 1.2qa بسنده شده. اگر بصورت تخصصی به این مورد بپردازیم کامل ترین روش را ACI در پیوست یکی از دستنامه هایش ارائه کرده که حتی مقدار ks را برای المانهای کناری فونداسیون متفاوت از این مقدار برای مرکز فونداسیون می گیرد اساس این روش هم به این صورت است که با استفاده از روابط اکسپلیسیت تغییر شکل زیر فونداسیون محاسبه می شود (که حالت زنگوله ای دارد) و بر مبنای این تغییر شکال ها ks هر ناحیه زیر فونداسیون را تعیین می کند که کار وقت گیری است ولی مدل کامل تری خواهد بود.
ks بیشتر لنگر پای دیوار را بیشتر می کند و برعکس

با تشکر از پاسخ شما، امیدوارم که خیلی شما را از بحث اصلی منحرف نکرده باشم.
در مورد مخازن کوچک (مثل این مخزن) فکر می کنم حق با شما است، اما در مورد مخازن بزرگ تر هم همین نظر را دارید؟ در مدل سه بعدی احتمالا نباید به چنین مشکلی برخورد کنیم. به عنوان مثال من در مورد یک مخزن 5000 مترمکعبی با پلان تیپ سازمان مدیریت به چنین مشکلی (تغییر مکان افقی زیاد) بر نخوردم. البته پیچیده کردن کار هم در این مورد شاید خیلی در نتیجه نهایی تأثیر نگذارد، اما تا آنجایی که من پیگیری کردم رابطه تقریبی 1.2qa تنها مربوط به پی های سطحی منفرد است. در نتیجه برای پی های گسترده (رادیه) مخازن نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد. اما رابطه تقریبی کاربردی دیگری هم متاسفانه پیدا نکردم.
به هر حال تصویر صفحه ای از کتاب باولز، جدول 5-2 ارائه شده در نشریه 308 سازمان مدیریت منحل شده! و همچنین 5-3 کتاب مهندسی پی، طراحی و اجرا (دکتر اسلامی-BHRC) را به پیوست ارائه می کنم. در صورت نیاز تا پیدا شدن یک روش مطمئن و مشخص می توان مخازن مهم را برای محدوده ای از تغییرات Ks کنترل کرد. نشریه زیر هم (که فایل آن پیوست شده) برای بررسی نحوه انجام آزمایش بارگذاری صفحه و به ویژه ضرایب اصلاح نتایج آن می تواند بسیار مفید باشد.
وزارت نيرو، شركت مديريت منابع آب ايران، دفتر استانداردها و معيارهاي فني، آزمايش بارگذاري صفحه اي روي خاك و سنگ نرم - كاربرد، روش و تفسير، نشريه شماره 231-الف

این مطلب آخرین بار توسط p_vosoughi در یکشنبه 27 اسفند 1391 - 11:46 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: marang_, Tooski
marang_
کاربر فعال
کاربر فعال

blank.gif

پست تاریخ: دوشنبه 14 اسفند 1391 - 10:45    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

p_vosoughi نوشته است:
marang_ نوشته است:
p_vosoughi نوشته است:
البته شاید بهتر باشد به جای بستن تغییر مکان های افقی فونداسیون از فنر های افقی استفاده کنیم. منظورم اینه که علاوه بر Ks قائم یک Ks افقی هم وجود دارد که در گزارش مهندس ژئوتکنیک باید ارائه شود (که البته معمولا به طور کلی ارائه نمی شود). کلا گزارش های ژئوتکنیک هم وضعیت بغرنجی دارند!
در ضمن ممنون می شم اگر نظرتون رو در مورد رابطه Ks و مقاومت فشاری مجاز خاک هم بگید. به ویژه باولز یک رابطه تقریبی بر مبنای خاک های آمریکا ارائه کرده است، چند بار که من خودم به صورت دستی کنترل کردم (در مواردی که در گزارش ژئوتکنیک هم مقاومت فشاری مجاز خاک وجود داشت و هم مدول عکس العمل بستر) این رابطه به طور کلی غلط بود! در برخی کتاب های دیگه با توجه به جنس زمین محدوده ای را برای Ks پیشنهاد می کنند که البته این محدوده هم خیلی!! وسیع است.

با سپاس
به نظر من تعریف فنر افقی مدل کامل تری از خاک ارائه می دهد، لیکن در مواقعی که بارهای وارد به مخزن یکطرفه هستند(مثل اعمال بار دینامیکی خاک بر روی وجه یک دی وار، فنر های افقی تغییر شکل قابل توجهی نشان می دهند و مدل لنگر دیوار در این حالت را کمتر نشان می دهد در حالی که واقعیت امر این است که واقعا مخزن نسبت به خاک زیر آن حرکت افقی ندارد. به این خاطر خود من در طراحی این حالت را ترجیح میدهم.
برای تعریف ضریب واکنش بستر در این مثال صرفا به 1.2qa بسنده شده. اگر بصورت تخصصی به این مورد بپردازیم کامل ترین روش را ACI در پیوست یکی از دستنامه هایش ارائه کرده که حتی مقدار ks را برای المانهای کناری فونداسیون متفاوت از این مقدار برای مرکز فونداسیون می گیرد اساس این روش هم به این صورت است که با استفاده از روابط اکسپلیسیت تغییر شکل زیر فونداسیون محاسبه می شود (که حالت زنگوله ای دارد) و بر مبنای این تغییر شکال ها ks هر ناحیه زیر فونداسیون را تعیین می کند که کار وقت گیری است ولی مدل کامل تری خواهد بود.

در مورد مخازن کوچک (مثل این مخزن) فکر می کنم حق با شما است، اما در مورد مخازن بزرگ تر هم همین نظر را دارید؟ در مدل سه بعدی احتمالا نباید به چنین مشکلی برخورد کنیم. به عنوان مثال من در مورد یک مخزن 5000 مترمکعبی با پلان تیپ سازمان مدیریت به چنین مشکلی (تغییر مکان افقی زیاد) بر نخوردم. البته پیچیده کردن کار هم در این مورد شاید خیلی در نتیجه نهایی تأثیر نگذارد، اما تا آنجایی که من پیگیری کردم رابطه تقریبی 1.2qa تنها مربوط به پی های سطحی منفرد است. در نتیجه برای پی های گسترده (رادیه) مخازن نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد. اما رابطه تقریبی کاربردی دیگری هم متاسفانه پیدا نکردم.
به هر حال تصویر صفحه ای از کتاب باولز، جدول 5-2 ارائه شده در نشریه 308 سازمان مدیریت منحل شده! و همچنین 5-3 کتاب مهندسی پی، طراحی و اجرا (دکتر اسلامی-BHRC) را به پیوست ارائه می کنم. در صورت نیاز تا پیدا شدن یک روش مطمئن و مشخص می توان مخازن مهم را برای محدوده ای از تغییرات Ks کنترل کرد. نشریه زیر هم (که فایل آن پیوست شده) برای بررسی نحوه انجام آزمایش بارگذاری صفحه و به ویژه ضرایب اصلاح نتایج آن می تواند بسیار مفید باشد.
وزارت نيرو، شركت مديريت منابع آب ايران، دفتر استانداردها و معيارهاي فني، آزمايش بارگذاري صفحه اي روي خاك و سنگ نرم - كاربرد، روش و تفسير، نشريه شماره 231-الف

با سپاس
اگر عدد خاصی برای ks پیشنهاد دارید بفرمایید تا در مدل اعمال کنیم.

بازگشت به بالای صفحه

Tooski
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 2 آذر 1390

تشکر شده 499 بار در 337 پست

پست تاریخ: دوشنبه 14 اسفند 1391 - 13:30    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

marang_ نوشته است:
صفحه فعال را در حالت xy قرار داده و تمامی کف مخزن را انتخاب کنید
سپس از منوی Assign joint شرایط گیر داری نقاط فونداسیون کف را به صورت ذیل تعریف کنید

با تشکر فراوان از تاپیک خوبتان. امیدوارم با انگیزه پیش بروید و تا پایان ادامه دهید. همچنین از همراهی جناب مهندس p_vosoughi هم تشکر می کنم.

بستن دوران حول محور 3 جوینتهای کف به چه دلیل است. البته به دلیل اینکه این خمش حول ابعاد بزرگ دال کف است، خود به خود نزدیک صفر خواهد بود. مضافا بر اینکه به نظرم با بارگذاری متقارن نسبت به محورهای افقی در پلان، اصلا پیچشی در این راستا به وجود نمی آید.

سوال بعدی راجع به فنرهای compression only است. آیا برای حذف فنرهای کششی به تحلیل گام به گام نیاز خواهد بود؟
متشکرم

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
p_vosoughi
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پست تاریخ: دوشنبه 14 اسفند 1391 - 13:45    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

marang_ نوشته است:
p_vosoughi نوشته است:
marang_ نوشته است:
p_vosoughi نوشته است:

با سپاس

با سپاس
اگر عدد خاصی برای ks پیشنهاد دارید بفرمایید تا در مدل اعمال کنیم.

نه مهندس، برای این پروژه حتی اگر واقعی هم بود با توجه به کوچک بودن و احتمالا اهمیت کم آن کار بیشتری نمی توان کرد (در حدی که فعلا من اطلاع دارم). همان رابطه تقریبی و در نظر گرفتن جنس خاک کفایت می کند. فکر می کنم همانطور که خودتان هم گفتید با توجه به کوچک بودن مساحت دال کف، احتمالا نیازی هم به افزایش سختی در کناره ها نیست.
در حقیقت من این مسئله را مطرح کردم که دوستان اگر بعدا خواستند مخازن بزرگ (بالای 10000 مترمکعب) را طراحی کنند، بخش شناسایی سایت و آزمایش های ژئوتکنیک را جدی بگیرند. بعضی از مخازن آب شرب ما در حال حاضر با آزمایش هایی در حد دانه بندی و مقاومت تک محوری و ... ساخته می شوند. قانع کردین همکاران مهندسی هم که در این پروژه ها هستند واقعا کار سختی است، تصور می کنند رابطه تقریبی باولز در همه جا صدق می کند و هزینه کردن برای آزمایش های ژئوتکنیک هم دور ریختن پول است!
باز هم اگر از دوستان ژئوتکنیکی کسی بتواند کمک بیشتری برای نحوه محاسبه Ks در شالوده های گسترده بکند، خیلی ممنون می شوم، چون در حقیقت آزمایش بارگذاری صفحه هم با تمام ضرایب اصلاحی اش در برخی خاک ها خطای زیادی دارد و باید از آزمایش های دیگری استفاده کرد.

بازگشت به بالای صفحه

m.shahbazi
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 26 بهمن 1387

تشکر شده 488 بار در 270 پست

پست تاریخ: دوشنبه 14 اسفند 1391 - 15:00    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

Tooski نوشته است:
marang_ نوشته است:
سپس از منوی Assign joint شرایط گیر داری نقاط فونداسیون کف را به صورت ذیل تعریف کنید

سوال بعدی راجع به فنرهای compression only است. آیا برای حذف فنرهای کششی به تحلیل گام به گام نیاز خواهد بود؟
متشکرم

با سلام
در برنامه Sap در صورتی که بخواهیم آنالیز خطی انجام دهیم، برای المانهای سطحی میتوان فنرهای خطی صرفا فشاری تعریف نمود. اما برای گره ها نمیتوان فنر صرفا فشاری در آنالیز خطی تعریف نمود و باید آنالیز غیر خطی انجام شود.
در اینجا چون المانها سطحی هستند نیازی به تحلیل غیر خطی نیست.

بازگشت به بالای صفحه

p_vosoughi
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پست تاریخ: دوشنبه 14 اسفند 1391 - 23:06    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

Tooski نوشته است:
marang_ نوشته است:

بستن دوران حول محور 3 جوینتهای کف به چه دلیل است. البته به دلیل اینکه این خمش حول ابعاد بزرگ دال کف است، خود به خود نزدیک صفر خواهد بود. مضافا بر اینکه به نظرم با بارگذاری متقارن نسبت به محورهای افقی در پلان، اصلا پیچشی در این راستا به وجود نمی آید.

به همین دلیل که چرخش بسیار کمی حول محور 3 انتظار داریم، این درجه آزادی را می بندیم تا مدل ساده شده و دچار دردسرهای بعدی (پیغام خطا و ... ) نشویم. اگر نبندین هم قاعدتا اگر نرم افزار درست کار کند نباید دچار مشکلی شوید.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: Tooski
p_vosoughi
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

پست تاریخ: دوشنبه 14 اسفند 1391 - 23:26    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

حالا که یک مقدار بحث منحرف شد بهتر است این توصیه ها را هم خدمت دوستان ارائه کنم:
- برای نشست یکنواخت مخازن خیلی محدودیت نداریم، اما به هر حال بهتر است به 10 سانتیمتر (4 اینچ) محدود شود. البته در صورتی که گزارش مهندس ژئوتکنیک این مقدار را تأیید کند و همچنین جزئیات و یا روش اجرایی ویژه ای برای تأسیسات و لوله های ورودی و خروجی مخازن در نظر بگیریم. وگرنه به همان 2.5 سانتیمتر (یک اینچ) می توان قناعت کرد.
- نشست غیر یکنواخت را بهتر است جهت حفظ آب بندی مخازن به 1/500 بعد محدود کرد.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: marang_, Tooski, behzad re., m_farajian
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  بعدی
صفحه 3 از 9

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید