دوره جامع طراحی عملکردی - دکتر حسن مقدم
iransaze.com :: مشاهده موضوع - طراحی مخزن بتنی مدفون با لیفتراک 10 تنی
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » طراحی سازه های آبی

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
طراحی مخزن بتنی مدفون با لیفتراک 10 تنی رفتن به صفحه قبلی  1, 2
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
Tooski
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 2 آذر 1390

تشکر شده 499 بار در 337 پست

[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: دوشنبه 24 فروردین 1394 - 16:21    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام
بنده هم با نظر کاربر محترم M.Kabiri موافقم. درست است که دیوارها به صورت یکپارچه و گیردار به هم متصلند، اما این باعث نمی شود که در نقاطی (در کنجها)، تکیه گاه گیردار تعریف شود.
البته خاک اطراف دیواره می تواند برای حرکتهای افقی، به عنوان تکیه گاه عمل نماید، اما اثر آن به صورت فشارهای پسیو خواهد بود و تعریف تکیه گاه صحیح به نظر نمی رسد.

در ضمن منظور از base reactions همان جدول خروجی ای است که سپ می دهد؟ به نظرم این خروجی مجموع عکس العملها را می دهد و اعدادی که گفتید، چندان هم بی ربط به نظر نمی رسد. می شود به صورت دستی و تقریبی، حدود آنها را حساب کرد. اگر به ریز عکس العملها نگاه کنید (joint output/joint reactions)، اعداد منطقی تر هستند.
همچنین اگر بار S منظور فشار خاک بوده، به نظرم در وجه شمالی اعمال نشده است (زلزله خاک هم همینطور).
مطلب آخر اینکه به نظرم حداقل در ترکیب بار مربوط به مخزن خالی، فنرهای صرفا فشاری کف صحیح نخواهد بود.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
تشکر توسط: vtabakhha
vtabakhha
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

عضو شده در: 13 اسفند 1387

تشکر شده 37 بار در 24 پست

پست تاریخ: سه‌شنبه 25 فروردین 1394 - 00:00    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با سلام و تشکر از ارسال نظرات

در مورد اتصال گیردار دیوارها به همدیگر و همینطور اتصال دیوار به کف
در مدل اولیه این فرض را در نظر نگرفتم
چون به نظرم base reaction ها زیاد بودند خواستم ببینم با تغییر در شرایط تکیه گاهی مقدارشون تغییر میکنه یا خیر
به کف فنرهای سطحی با مشخصات خاک به صورت فقط فشاری اختصاص داده شده
در وجه شمالی با توجه به اطلاعاتی که به من دادند خاک وجود نداره و گویا یک دیوار بتنی صلب وجود داره
سوالی که برام پیش اومده چرا در ترکیب بار مخزن خالی ، فنر فشاری قابل اعمال نیست؟
مگه چه مشکلی ایجاد می کنه
ممنون میشم بیشتر توضیح بدید و اگر به این شیوه مدل نمیشه روش صحیحش چی هست؟

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
M.Kabiri
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

عضو شده در: 8 مهر 1387

تشکر شده 57 بار در 47 پست

پست تاریخ: سه‌شنبه 25 فروردین 1394 - 14:01    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

behradbfm نوشته است:
نقل قول:

با سلام
فایل شما رو با sap15 باز کردم. علت گیردار کردن محل اتصال دیوار به کف و دیوارها به همدیگر چیه؟در عمل هم اتصالات گیردار نیستند و خاک اطراف مخزن هم دارای تراکم 100% نیست.
در ضمن به نظر من بهتره زلزله دیوارها رو به صورت اتوماتیک توسط نرم افزار با توزیع یکنواخت به سازه اعمال کنید.
در صورتی که آنالیز تحت بار حرارتی انجام میدید حتماً باید ممان اینرسی مقطع ترک خورده رو اصلاح کنید تا نیروها دست بالا محاسبه نشود.
همچنین دیوار با ضخامت 35 سانتیمتر با آرماتور 14 به فواصل 20 سانتیمتر در شرایط محیطی B مطابق نشریه 123 با کاور 7.5 سانتیمتر 3/76 تن متر ظرفیت خمشی دارد.(به روش تنش مجاز)

با سلام
اتصال دیوارها به همدیگه گیردار هستند چون هیچگونه مفصلی بین آنها تعریف نشده است اما در خصوص گیردار نمودن کف مخزن به خاک زیر آن نیازی نبوده و بجای آن مبایست فنر تعریف شود.
برای محاسبه بار زلزله دیوارها در نرم افزار سپ لازمیه که مرکز جرم دیوار مشخص و بعد از محاسبه دستی آنرا در جهت مورد نظر اعمال نمود در این خصوص بعید میدانم نرم افزار بتواند اتوماتبک این کار رو انجام بدهد(البته در ورژن های پایینتر)
در مخازن مطابق آیین نامه ضرایب اصلاح ممانها اعمال نمیشوند .موفق باشید.

اتصال دو دیوار به همدیگر گیردار 100% نیست نه در عمل و نه در فایل SAP. با یکبار حذف دیوار و قرار دادن تکیه گاه گیردار می تونید به تفاوتش پی ببرید.
توزیع بار زلزله بر روی دیوار به صورت یکنواخت در ارتفاع می باشد. در ورژن 12 به بالا به صورت اتوماتیک و با توزیع یکنواخت میشه این کار رو کرد و هر چه مش ها ریز تر باشند جواب دقیق تر است.
در 123 اشاره ای به ضریب اصلاح ممان نشده اما طراحی مخزن در روش تنش مجاز بر اساس مقاطع ترک خورده می باشد.(در 350-ACI , هم اشاره ای نشده به جز تحت بارهای جانبی که اونهم در ضریب R به این موضوع اشاره کرده) همچنین آنالیز اعضای بتنی تحت بارهای حرارتی به شدت متاثر از ممان اینرسی واقعی مقطع می باشد. در ضمن تا جایی که من تحقیق کردم(محاسباتی و اجرایی) این مقدار بارهای حرارتی و آنالیز مقطع تحت این بارها به صورنی که نشریه 123 گفته صحیح نیست و عمدتا مقدار تغییر حرارت بوسیله آرماتور حرارتی و ضوابط درزها حرکتی قابل کنترل هستند.

توزیع بار هیدرودینامیک در نشریه 123 با ACI و API اندکی متفاوته. در 123 اشاره ای به مکش ایجاد شده تحت اثر بارهای هیدرودینامیک نشده. در صورت ایجاد مکش بایستی uplift در پی در نظر گرفته شود. و در هر مرحله آنالیز فنرهای کشیی حذف شوند. در ضمن در SAP در صورتی که تحلیل خطی انجام میدید تفاوتی بین فنر های فشاری و کششی نمی باشد. می تونین case های غیر خطی تعریف کنید تا نرم افزار فنرهای کششی رو در هر مرحله حذف شه.(در حالت خالی و پر).

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: behradbfm, vtabakhha, shayan777
behradbfm
کاربر ویژه
کاربر ویژه

عضو شده در: 7 خرداد 1386

تشکر شده 1192 بار در 665 پست

پست تاریخ: پنج‌شنبه 27 فروردین 1394 - 11:30    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

نقل قول:

behradbfm نوشته است:
نقل قول:

با سلام
فایل شما رو با sap15 باز کردم. علت گیردار کردن محل اتصال دیوار به کف و دیوارها به همدیگر چیه؟در عمل هم اتصالات گیردار نیستند و خاک اطراف مخزن هم دارای تراکم 100% نیست.
در ضمن به نظر من بهتره زلزله دیوارها رو به صورت اتوماتیک توسط نرم افزار با توزیع یکنواخت به سازه اعمال کنید.
در صورتی که آنالیز تحت بار حرارتی انجام میدید حتماً باید ممان اینرسی مقطع ترک خورده رو اصلاح کنید تا نیروها دست بالا محاسبه نشود.
همچنین دیوار با ضخامت 35 سانتیمتر با آرماتور 14 به فواصل 20 سانتیمتر در شرایط محیطی B مطابق نشریه 123 با کاور 7.5 سانتیمتر 3/76 تن متر ظرفیت خمشی دارد.(به روش تنش مجاز)

با سلام
اتصال دیوارها به همدیگه گیردار هستند چون هیچگونه مفصلی بین آنها تعریف نشده است اما در خصوص گیردار نمودن کف مخزن به خاک زیر آن نیازی نبوده و بجای آن مبایست فنر تعریف شود.
برای محاسبه بار زلزله دیوارها در نرم افزار سپ لازمیه که مرکز جرم دیوار مشخص و بعد از محاسبه دستی آنرا در جهت مورد نظر اعمال نمود در این خصوص بعید میدانم نرم افزار بتواند اتوماتبک این کار رو انجام بدهد(البته در ورژن های پایینتر)
در مخازن مطابق آیین نامه ضرایب اصلاح ممانها اعمال نمیشوند .موفق باشید.

اتصال دو دیوار به همدیگر گیردار 100% نیست نه در عمل و نه در فایل SAP. با یکبار حذف دیوار و قرار دادن تکیه گاه گیردار می تونید به تفاوتش پی ببرید.
توزیع بار زلزله بر روی دیوار به صورت یکنواخت در ارتفاع می باشد. در ورژن 12 به بالا به صورت اتوماتیک و با توزیع یکنواخت میشه این کار رو کرد و هر چه مش ها ریز تر باشند جواب دقیق تر است.
در 123 اشاره ای به ضریب اصلاح ممان نشده اما طراحی مخزن در روش تنش مجاز بر اساس مقاطع ترک خورده می باشد.(در 350-ACI , هم اشاره ای نشده به جز تحت بارهای جانبی که اونهم در ضریب R به این موضوع اشاره کرده) همچنین آنالیز اعضای بتنی تحت بارهای حرارتی به شدت متاثر از ممان اینرسی واقعی مقطع می باشد. در ضمن تا جایی که من تحقیق کردم(محاسباتی و اجرایی) این مقدار بارهای حرارتی و آنالیز مقطع تحت این بارها به صورنی که نشریه 123 گفته صحیح نیست و عمدتا مقدار تغییر حرارت بوسیله آرماتور حرارتی و ضوابط درزها حرکتی قابل کنترل هستند.

توزیع بار هیدرودینامیک در نشریه 123 با ACI و API اندکی متفاوته. در 123 اشاره ای به مکش ایجاد شده تحت اثر بارهای هیدرودینامیک نشده. در صورت ایجاد مکش بایستی uplift در پی در نظر گرفته شود. و در هر مرحله آنالیز فنرهای کشیی حذف شوند. در ضمن در SAP در صورتی که تحلیل خطی انجام میدید تفاوتی بین فنر های فشاری و کششی نمی باشد. می تونین case های غیر خطی تعریف کنید تا نرم افزار فنرهای کششی رو در هر مرحله حذف شه.(در حالت خالی و پر).

با سلام
همانطوریکه خود شما هم تایید نمده اید بتن دیوارها بصورت یکپارچه ریخته میشود و آرماتور گذاری نیز بگونه ایی هست که هیچ نقطه ایی از دیوار در کنجها نسبت بهم جابجایی نسبی ندارند و این نمیتواند اتصال گیردار رو در این نقاط معنی ببخشد؟
در مورد تاثیر بار زلزله بصورت اتوماتیک توسط نرم افزار آیا در طراحی ساختمان چنانچه از تیرچه بلوک و یا دال بتنی استفاده نماییم ، نرم افزار مرکز جرم تعریف میکند؟ زیرا بار زلزله به مرکز جرم سازه اعمال میگردد.
با توجه به اینکه روش تنش مجاز بتدریج کارایی خود را از دست میدهد لذا بهتر از نشریه 123 اسفاده نماییم و عرض بنده هم در خصوص عدم اعمال اصلاح ممانها به استناد همین نشریه میباشد.

بازگشت به بالای صفحه

vtabakhha
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

پست تاریخ: سه‌شنبه 8 اردیبهشت 1394 - 02:09    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

وزن مخصوص سیال 1.7 تن بر متر مربع هست و ارتفاع هم یک متر افزایش یافت 4.3 متر
همین طور Ks رو برابر 10 تن بر مترمربع گرفتم
ضخامت سقف 40، کف 50 و دیوارها 35 همگی با کاور 5 سانتی متر
لنگر رو از ترکیب بارهای برنامه خوندم و در صفحه اکسل آرماتور خمشی رو محاسبه کردم
اعدادی که بدست آمدند
کف در دوجهت، سفره بالا و پایین T14@15
سقف T14 @18
دیوارها T14 @ 20
بعلاوه بعضی جاها که تقویت هست
اعداد بالا همون آرماتورهای حرارتی هستند
به نظرتون منطقی هست ؟
به نظرم باید بیشتر بشه ، ممکنه اشکال در واحد ها ایجاد شده باشه
چون برای وزن سیال لنگر پای دیوار رو دستی حساب میکنم با اون چیزی که برنامه میده خیلی فرق می کنه برنامه حدود 1.5 تن- متر داده
اگر دستی حساب کنی
=(1.7*4.3) * 4.3*0.5 برابر نیروی سیال بر واحد عرض دیوار
ضرب در 4.3/3
برابر میشه با 22.5 تن- متر
نمی دونم اشکال از کجاست
ممنون میشم راهنماییم کنید

بازگشت به بالای صفحه

mmbidhendi
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

عضو شده در: 22 تیر 1386

تشکر شده 33 بار در 22 پست

پست تاریخ: سه‌شنبه 8 اردیبهشت 1394 - 07:36    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

vtabakhha نوشته است:
وزن مخصوص سیال 1.7 تن بر متر مربع هست و ارتفاع هم یک متر افزایش یافت 4.3 متر
همین طور Ks رو برابر 10 تن بر مترمربع گرفتم
ضخامت سقف 40، کف 50 و دیوارها 35 همگی با کاور 5 سانتی متر
لنگر رو از ترکیب بارهای برنامه خوندم و در صفحه اکسل آرماتور خمشی رو محاسبه کردم
اعدادی که بدست آمدند
کف در دوجهت، سفره بالا و پایین T14@15
سقف T14 @18
دیوارها T14 @ 20
بعلاوه بعضی جاها که تقویت هست
اعداد بالا همون آرماتورهای حرارتی هستند
به نظرتون منطقی هست ؟
به نظرم باید بیشتر بشه ، ممکنه اشکال در واحد ها ایجاد شده باشه
چون برای وزن سیال لنگر پای دیوار رو دستی حساب میکنم با اون چیزی که برنامه میده خیلی فرق می کنه برنامه حدود 1.5 تن- متر داده
اگر دستی حساب کنی
=(1.7*4.3) * 4.3*0.5 برابر نیروی سیال بر واحد عرض دیوار
ضرب در 4.3/3
برابر میشه با 22.5 تن- متر
نمی دونم اشکال از کجاست
ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام .. اولاً که Ks رو حداقل قرار بدید مثلاً حدود 3 یا حتی 2 ... در مورد نیروی سیال هم از روش دستی اگر هم میخواید بررسی کنید لتگر پای دیوار رو بدست بیارید باید از روابط و جداول مربوط به دیوارها که من توی جلد دوم طراحی سازه های بتنی مهندس طاحونی دیدم جداولش و محاسبه کنید که تقریباً شبیه طراحی دال دو طرفه به روش ضرایب آیین نامه آبا هستش . بعدشم توی میلگرد گذاری T14@18 معنی نداره ، شما زیر 16 استفاده نکن پیشنهاد بنده ، فواصل رو هم اجرایی بگیر .. 18 اجرایی نیست چون خیلی نزدیکه به 20 هستش لایی کشی میکنن آرماتوربندها Smile

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی شناسه عضویت در Yahoo Messenger
vtabakhha
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

پست تاریخ: سه‌شنبه 8 اردیبهشت 1394 - 10:33    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام

لنگرهایی که این روش میده برای بار مرده و زنده ضریب دار هست
البته من کتاب مستوفی نژاد رو دارم ، روش ضرایب آیین نامه
برای یک دیوار 5.5x4.3 با فرض مجموع بار مرده و زنده ضریب دار برابر 5 تن بر متر مربع
حساب کردم و لنگرهای میانی رو 8 تن- متر داد و کناری ها هم که یک سوم این مقدار برابر 2.6 تن- متر
بار مرده و زنده به صورت یکنواخت هست و فشار سیال مثلثی که به نظرم پای دیوار باید لنگر بیشتری بگیره نسبت به وسط دیوار
از آرماتور 14 برای کنترل عرض ترک استفاده شده
چون 16 در برخی فواصل جواب نمی داد

و مشکلی هم که ایجاد شده وقتی من فنر سطحی اختصاص میدم به کف
گره ها رو در جهت u1,u2,u3 نمی بنده به نظرم باید ببنده

بازگشت به بالای صفحه

vtabakhha
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

پست تاریخ: سه‌شنبه 8 اردیبهشت 1394 - 11:12    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

خطای زیر قبل از انجام تحلیل ها

Error in creating analysis model

مساله مهمی میتونه باشه؟

ناپایداری هم نداریم و error , warning تو خلاصه نتایج تحلیل نداریم

بازگشت به بالای صفحه

نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه قبلی  1, 2
صفحه 2 از 2

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید